Informację jako pierwsza podała "Stołeczna". Jak czytamy w serwisie, niewielki skrawek gruntu na pl. Defilad o powierzchni 386 mkw. położony między Pałacem Kultury i Nauki, został wywłaszczony. Potwierdza to rzecznik stołecznego ratusza.
- To była kluczowa decyzja. Jest to bardzo dobra wiadomość dla nas – mówi Bartosz Milczarczyk. Decyzja, jak dodaje, musi się jeszcze uprawomocnić, ale jak podkreśla rzecznik, wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.
- Właściciel działki może zaskarżyć decyzję wojewody, ale nawet w przypadku ewentualnego odwołania nie spodziewamy się, żeby sąd, który już orzekł na naszą korzyść, zmienił zdanie. Ścieżka formalna powinna odbyć się szybko i sprawnie – informuje.
Wywłaszczenie działki oznacza, że trafia ona w ręce miasta, które może składać wniosek o pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Kolejnym etapem jest rozpisanie przetargu na głównego wykonawcę inwestycji.
Jak mówi Marcel Andino Velez, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, muzeum już przygotowuje dokumentację potrzebną do rozpisania przetargu. - Wkrótce zaktualizujemy harmonogram - mówi metrowarszawa.pl. - Liczymy na to, że do wiosny wszystko już będzie jasne - dodaje.
Przekonuje, że jest szansa, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie zrealizowane zgodnie z planem – do końca 2021 roku. - Rozpisując wstępny harmonogram, przyjęliśmy spory zapas czasu. Nawet, jeśli będzie jakieś opóźnienie, nie powinno być ono duże - mówi Velez.
Milczarczyk potwierdza, że działka została wyceniona przez rzeczoznawcę na 3,424 mln zł.
Prywatna działka została zablokowana przez reprywatyzację. Spadkobiercy przedwojennych właścicieli zgłosili roszczenia, a miasto działkę oddało. Miało ją od razu wykupić, ale grunt został wykupiony przez spółkę Milestone. Zażądała za nią dwa razy więcej niż był gotowy zapłacić ratusz. Ten próbował ją zatem wywłaszczyć.
Jak tłumaczy "Stołeczna", wojewoda powierzył decyzje wywłaszczeniowe staroście powiatu warszawskiego zachodniego, który zrobił to dwa lata temu. Gdy wydawał decyzję, spółka nagle sprzedała grunt innej spółce - Waban. Jej właściciel zaskarżył decyzję do wojewody, który uznał, że były w niej błędy. Sąd obalił jednak jego argumentację. Przygotowany został nowy operat szacunkowy, który w ręce wojewody trafił w grudniu.
Budynek MSN oraz budynek Teatru Rozmaitości mają powstać w ramach zagospodarowania pl. Defilad. Projekty zaprezentowane zostały w 2015 roku. Zarówno jeden, jak i drugi obiekt będą przypominać kształtem kostki lub pudełka. Jedno będzie mniejsze, drugie większe. Oba będą miały identyczną wysokość (24 m). Bliżej Pałacu Kultury znajdzie się budynek TR Warszawa. Od ulicy Marszałkowskiej stać będzie MSN.
Czytaj więcej: Już wiemy, jak będzie wyglądał Plac Defilad! Miasto zaprezentowało projekty gmachu MSN i TR Warszawa
W ramach planu, od strony Emilii Plater mają ponadto powstać trzy wysokie budynki, z czego dwa, znajdujące się przy południowo-zachodnim narożniku placu mają być wyższe niż Pałac Kultury (planowana wysokość to 233 i 245 metrów). Zabudowa wysokościowa ma przełamać dominację budynku PKiN w panoramie miasta.
Czytaj więcej: 'Nie chcę, by wciąż mówiono: Paryż piękny, Kraków piękny, a Warszawa to dwa iPhony na pustym placu'
Czy podoba Ci się projekt placu Defilad z Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl