Zawrotna kwota na rachunku telefonicznym Gronkiewicz-Waltz. Za tę sumę można kupić auto

Warszawski ratusz udostępnił wydatki Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej współpracowników. Chodzi o rachunki telefoniczne. Okazuje się, że prezydent Warszawy jest w stanie "wydzwonić" w miesiąc ponad 49 tys. zł.

Portal tustolica.pl zwrócił się do warszawskiego ratusza z prośbą o udostępnienie informacji na temat wydatków prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz jej zastępców. W odpowiedzi dziennikarze otrzymali wykaz opłat za usługi telefoniczne. 

48 tysięcy w miesiąc

Z pisma, które udostępniono wynika, że rekordowa kwota dotyczy lipca 2017 roku. Rachunek za służbowy telefon Hanny Gronkiewicz-Waltz wyniósł wtedy 48,981 złotych 43 grosze. 

Nie trudno również zauważyć, że kwota ta bardzo wyróżnia się wśród pozostałych. W innych miesiącach Hanna Gronkiewicz-Walz wydawała znacznie mniej.

Na rozmowy służbowe o wiele mniej wydają również jej współpracownicy. Opłaty za telefon Renaty Kaznowskiej nie przekroczyły w zeszłym roku 150 złotych, a rachunki Witolda Pahla oscylują w granicach kilkunastu złotych miesięcznie.

Dlaczego tak drogo?

Do pisma dołączono także wyjaśnienie:

"Różnice w wysokości obciążeń w poszczególnych miesiącach wynikają z dodatkowych opłat roamingowych, naliczanych w związku z odbywanymi delegacjami służbowymi. (...) Stawki za usługi telekomunikacyjne w roamingu poza obszarem Unii Europejskiej np. USA czy Izrael są znacznie wyższe" - czytamy. 

Zaznaczono, że wszystkie rozmowy dotyczyły spraw służbowych.

- Rachunki są różne, wpływ mają na to delegacje zagraniczne. W lipcu 2017 przypadał wyjazd pani prezydent do Nowego Jorku - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy warszawskiego ratusza w rozmowie z metrowarszawa.pl.

Dodaje, że należy brać również pod uwagę, że w rachunki wliczone są także usługi internetowe. 

- Możliwości techniczne danych miejsc są różne. Nie we wszystkich miejscach można znaleźć darmowe punkty wi-fi - tłumaczy Bartosz Milczarczyk

Kto za to zapłaci?

Mieszkańcy Warszawy, którzy komentują sprawę, są oburzeni wysokością rachunków. Nie są zadowoleni, że tak wysokie sumy są płacone z pieniędzy podatników.

"Może zróbcie HGW jakieś szkolenie z niemarnowania naszych wspólnych pieniędzy?" - napisał na Twitterze jeden z nich.

Kto płaci za telefony służbowe prezydent Warszawy i jej zastępców?

- Jako że są to telefony służbowe, koszty są zawsze pokrywane z bieżących wydatków miasta - tłumaczy Milczarczyk. 

Co myślisz o wysokości kwot na rachunkach telefonicznych pracowników warszawskiego ratusza? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

"Nieudolna próba wybielenia urzędników Lecha Kaczyńskiego". H. Gronkiewicz-Waltz po decyzji komisji reprywatyzacyjnej

Więcej o: