12 stycznia - piątekInteraktywny Koncert Kolęd i Zabaw Noworocznych
Podczas koncertu artyści zaprezentują kolędy noworoczne "życzące", wciągną dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy, muzykowania i śpiewania. Nie zabraknie wesołych tanecznych pastorałek przy których „chodzi noga”, często
nie znanych szerszej publiczności, pochodzących z Mazowsza, Podkarpacia i Lubelszczyzny.
Godz. 18:00
Dom Kultury Praga
12 stycznia odbędzie się również casting do zespołu cheerlederek CheerAngels. "Nasz zespół jako jeden z kilku wyróżnionych zespołów na całym świecie, wziął udział w akcji tanecznej zapoczątkowanej przez tancerzy Jennifer Lopez. To bardzo duże wyróżnienie. Całą akcję wspiera Sony Music" - piszą organizatorki.
ul. Towarowa 22
Godz. 20:00
Spotkanie z Jackiem Dehnelem, który przedstawi niezwykły projekt. "Nowy Tajny Detektyw" to blog, płyta "Tajny" z piosenkami o kobietach zamieszanych w zbrodnie, przestępstwa i oszustwa, a także książka w formie gazety, prezentująca oryginalne wycinki prasowe (m.in. ze świetnymi kolażami Janusza Marii Brzeskiego) oraz omawiająca rozmaite zjawiska przestępczości lat 30.
Cały projekt inspirowany jest "Tajnym Detektywem" - tygodnikiem kryminalnym wydawanym w latach 1931-1935 przez koncern Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
Dom Spotkań z Historią
Godz. 18:00
Od piątku Kinoteka zaprasza na całotygodniowy przegląd filmów, które zdobyły Złote Globy (lub przynajmniej były do nich nominowane). Będzie to doskonała okazja, by w ciągu kilku dni zobaczyć przedpremierowo najważniejsze tytuły tego roku! W naszym programie zaprezentujemy: "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" (4 Złote Globy, w tym dla najlepszego dramatu), "Kształt wody" (2 nagrody, w tym dla najlepszego reżysera), "Lady Bird" (2 statuetki, w tym dla najlepszej komedii), "Czas mroku" (nagroda dla Gary'ego Oldmana za najlepszą rolę męską w dramacie) oraz "Tamte dni, tamte noce" (3 nominacje i na pewno jeden z faworytów w wyścigu po Oscary).
PROGRAM:
12.01 Piątek:
18:40 "Tamte dni, tamte noce" / Call Me By Your Name (reż. Luka Gudagnino)
13.01 Sobota:
18:00 "Kształt wody" / The Shape of Water (reż. Guillermo del Toro)
20:30 "Czas mroku" / Darkest Hour (reż. Joe Wright)
14.01 Niedziela:
18:00 "Lady Bird" (reż. Greta Gerwig)
"Tym razem nie sięgamy po nowości. Postanowiliśmy wrócić do klasyki, książki wydanej w 1978 r. Dyskusja odbędzie się wokół reportażu Ryszarda Kapuścińskiego "Wojna Futbolowa". Jak dzisiaj czyta się Kapuścińskiego? Co przez te 40 lat zmieniło się w polskim reportażu, co zmieniło się w świecie? Czy przegrany mecz wciąż może stać się pretekstem do wszczęcia wojny?" - informują organizatorzy.
Spotkanie poprowadzi redaktorka naczelna miesięcznika "Podróże" Joanna Szyndler.
Stół Powszechny
Godz: 11:00
Centrum Kultury Wilanów i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zapraszają na wykłady Akademii Varsavianistycznej. W styczniu opowiemy o znanych i mniej znanych artystach związanych z Warszawą i Mazowszem.
Prelekcje głosi Elżbieta Zatorowska.
Wstęp wolny.
Godz. 11:00
Odbędą się o 12:00 w Spatifie.
Zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki i porywające foxtroty - czyli to, co najlepsze wśród bogactwa dwudziestolecia i czasów powojennych.
Wstęp - 25 zł.
Prom Kultury Saska Kępa
Godz. 19:00
"W sobotę, 13 stycznia, wraz z zespołem TRES del SON zabierzemy Was w niezwykłą podróż na Kubę. Tej nocy będziemy bawić się w klimatach tętniącej muzyką i zabawą kolorowej wyspy, a rum będzie lał się strumieniami" - informują organizatorzy.
21:30
Centrum Zarządzania Światem
Wstęp wolny
Koncerty i wydarzenia wokół finału. Więcej w naszym tekście: 26. Finał WOŚP w Warszawie. Wydarzenia, koncerty. Uwaga na utrudnienia w ruchu
151 lat temu pierwszy pociąg wjechał na nowo zbudowany Dworzec Terespolski. To przełomowe wydarzenie w historii polskich kolei wywarło ogromny wpływ na rozwój urbanistyczny całej Pragi.
"Zapraszam na spacer po reliktach kolejowego królestwa. Odnajdziemy nieznane pozostałości zniszczonego podczas II WŚ Dworca Terespolskiego i innych obiektów związanych z jego początkami. Prześledzimy historię budowy linii średnicowej" - pisze organizator spaceru.
Spotkanie: ul. Targowa 20 róg Mackiewicza
Przewodnik: Mariusz Prządak
Spacer darmowy
Zapraszamy na wystawę opowiadającą o środowisku artystycznym Saskiej Kępy, kształtowanym w okresie powojennym. Wernisaż odbędzie się 14 stycznia o 17:00, a sama wystawa potrwa do 28 stycznia.
Godziny zwiedzania:
pon - pt 13:00 - 20:00
sb i nd 11:00 - 20:00
Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Godz. 17:00
Chcesz, abyśmy napisali o jakimś wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij nam mejla: metrowarszawa@agora.pl