Strzały na Politechnice Warszawskiej. "Na początku brzmiało jak sztuczne ognie" [WIDEO]

Błyski, dym, strzały, mężczyźni w mundurach. W czwartek jeden z czytelników poinformował nas, że na terenie Politechniki Warszawskiej słychać było strzały. Sprawdziliśmy, o co chodziło.

Jeden z czytelników przesłał nam film z wydarzenia. Film został nagrany z okna jednego z warszawskich biurowców.. 

Strzały na Politechnice

Na wideo widać osoby w mundurach wojskowych. Zdaje się, że przechodzą ćwiczenia wojskowe lub wykonują ćwiczenia pokazowe. Słychać strzały, widać dym. Autor nagrania mówi, że wszystko trwało około pół godziny.

Dodaje, że na terenie uczelni stanęła też strzelnica z dwóch tirów. - Na początku brzmiało to jak sztuczne ognie, ale potem dało się wyraźnie usłyszeć serie wystrzałów - głośne i nieprzyjemne nawet przy zamkniętych oknach. Uczestniczyło w tym w sumie kilkanaście osób w mundurach. Dużo strzelania (były też błyski i dym), chowanie się za osłonami, czołganie. Przypatrywało się temu kilkadziesiąt osób, chyba przywiezionych autokarem. Potrwało to może kilkanaście minut - mówi inny świadek zdarzenia. 

"Legia Akademicka"

Okazuje się, że strzały i ćwiczenia były związane ze wznowieniem na uczelniach programu "Legia Akademicka" przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Politechnika Warszawska jest jedną z wielu uczelni w Polsce, która do niego dołączyła. 

Ćwiczenia wojskowe, których świadkami byli mieszkańcy okolicy, odbyły się w ramach dni otwartych "Legii", które zorganizowano w czwartek, 11 stycznia w godzinach 10:00-15:00.

Jak czytamy na stronie MON, program to "sposób Sił Zbrojnych RP na odbudowanie rezerw osobowych, które zapewni większy dopływ młodszych wiekiem żołnierzy rezerwy, w szczególności oficerów i podoficerów".

Program dla studentów

Szkolenie dla studentów dzieli się na część teoretyczną - realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego (30 godzin wykładów) oraz część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych.

Aby przystąpić do drugiej części, trzeba zdać egzamin. Dopiero wtedy student otrzymuje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe i może przystąpić do 6-tygodniowego szkolenia praktycznego. Za dzień szkolenia poligonowego student-ochotnik, jak każdy inny szeregowy, otrzyma zapłatę - 91,20 zł.

Do programu może zgłosić się każdy student, nie zależnie od kierunku studiów. Jedynym warunkiem jest posiadanie polskiego obywatelstwa oraz kwalifikacja wojskowa. 

Myślisz, że szkolenia wojskowe dla studentów to dobry pomysł? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: