Te dzielnice mają problem. Warszawiacy masowo z nich uciekają

Warszawiaków przybywa - pokazują dane urzędu miasta. Wynika to zarówno z większej liczby urodzeń, jak i zameldowań. Gdzie warszawiacy najchętniej się wprowadzają, a skąd masowo uciekają?

Dane urzędu miasta st. Warszawa pokazują, gdzie warszawiacy osiedlali się na stałe najchętniej w zeszłym roku. Wiemy z nich także, skąd najczęściej uciekali.  

TOP 3 warszawskich dzielnic

Z zeszłym roku Warszawie przybyło 1 006 nowych mieszkańców. Osoby te wystąpiły z prośbą o stały meldunek. Z rezultacie pod koniec grudnia 2017 roku w Warszawie zameldowanych było 1 630 777 osób. Na podstawie tego, gdzie się osiedlali, stworzono listę najchętniej wybieranych dzielnic stolicy.

Na pierwszym miejscu znalazła się Białołęka - w 2017 r. wybrały ją 2 922 osoby. Zaraz po niej jest Wilanów - tam zamieszkało 2 262 warszawiaków. Na ostatnim miejscu podium znalazło się Bemowo - wybrało je 1 183 osób. 

Wielka ucieczka ze Śródmieścia

Dane pokazują także skąd warszawiacy się wyprowadzają. Największy spadek mieszkańców odnotowano w Śródmieściu. Z zeszłym roku uciekło stamtąd 2 033 osób. Spadki odnotowano również m.in. na Mokotowie - stąd wyprowadziło się 1 595 warszawiaków, na Pradze-Północ - 1 476 mieszkańców oraz na Ochocie, gdzie liczba mieszkańców spadła o 850 osób.

Praga-Południe na minusie

Z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika jednak, że kłopoty z uciekającymi mieszkańcami ma jeszcze jedna dzielnica. Urząd zbadał stosunek zameldowań do wymeldowań na dłuższym odcinku czasu - w latach 2005-2016.

Wynika z niego, że najgorzej wypadła Praga-Południe. W tym okresie na pobyt stały zameldowało się tam 6,6 tys. osób, zaś wymeldowało się aż 6,8 tys. To jedyna warszawska dzielnica, która znalazła się "na minusie".

W latach 2005-2016 najpopularniejsze były Wilanów, Białołęka oraz Wesoła. 

Ranking najchętniej wybieranych przez mieszkańców dzielnic Warszawy w latach 2005-2016:

 1. Wilanów 0,66
 2. Białołęka 0,46
 3. Wesoła 0,29
 4. Wawer 0,28
 5. Ursus 0,27
 6. Wola 0,23
 7. Włochy 0,21
 8. Bemowo 0,21
 9. Żoliborz 0,18
 10. Rembertów 0,16
 11. Ursynów 0,13
 12. Mokotów 0,13
 13. Ochota 0,13
 14. Praga-Południe 0,13
 15. Targówek 0,09
 16. Bielany 0,07
 17. Śródmieście 0,01
 18. Praga-Północ -0,02

Jaka dzielnica Warszawy jest najatrakcyjniejsza według ciebie? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Tajemnicze rozbłyski nad Warszawą. "To rutynowe badania"

 

Więcej o:
Komentarze (57)
Najpopularniejsze dzielnice w Warszawie
Zaloguj się
 • lech2011

  Oceniono 72 razy 66

  co za bzdury - najwięcej przybywa tam, gdzie budują.
  Białołęka ulubioną dzielnicą warszawiaków :))))
  Albo Wesoła...

 • ppo

  Oceniono 68 razy 62

  Śródmieście, Ochota czy Praga-Północ to dzielnice, gdzie mało jest nowego budownictwa mieszkalnego, mieszkają tam starsi ludzie, osiedleni kilkadziesiąt la temu, kiedy budowano tam mieszkania. Stwierdzenie, że uciekają brzmi jak ponury żart... Na Białołęce, Bemowie czy Wilanowie bez przerwy buduje się nowe mieszkania, więc to oczywiste, że ktoś się tam wprowadza. Generalnie MELDUNKÓW ubywa (w latach 80. było ponad 1800 tys mieszkańców zameldowanych). Oczywiście te liczby nijak mają się do rzeczywistości. Realnie mieszka w Warszawie przynajmniej 3 miliony ludzi.

 • paryah

  Oceniono 57 razy 55

  co ten ranking ma wspólnego z atrakcyjnością? na pierwszych miejscach nowo budowane osiedla. Chyba logiczne jest, że jak budują nowe osiedle na kilkadziesiąt tysięcy to tyle ludzi sie wprowadza. Ciężko, żeby na stary Mokotów zwaliło się w jednym roku 20 tys. ludzi, bo niby gdzie mieliby mieszkać? Za to do Ursusa, gdzie powstało kilka nowych osiedli owszem. czy to jest dowód, że Ursus jest atrakcyjniejszy od Mokotowa? Ludzie, używajcie mózgów, to nie boli

 • dawn-to-dusk

  Oceniono 33 razy 25

  UWIELBIAM MĄDRE TYTUŁY I ADEKWATNE DO SYTUACJI SFORMUŁOWANIA.

  O tak, masowe ucieczki mieszkańców to duży problem. Te tłumy wyprowadzające się MASOWO, staruszkowie z walizkami, rodziny pakujące się do swoich aut i uciekające w siną dal. Ja do parku dojść nie mogę, bo przez te tłumy przedrzeć się nie sposób.

  A wszystko na podstawie meldunków. No bardzo rzetelne dziennikarstwo. Aż chce się płacić. A jak autorka zda maturę i pójdzie być może na studia, nie daj bóg na dziennikarstwo (to może zabić młodzieńcze widzenie świata!), to dopiero będzie artykuły smażyć.

  Pomyśleć, że i ja kiedyś na Czerskiej... Wstyd się przyznać, bo teraz wszyscy to z bagnem bylejakości kojarzą. A nie, to tylko Metro :) Tu zawsze poziom był metr poniżej mułu.

 • an1005

  Oceniono 19 razy 19

  Co za głupoty!!!! Uciekają, nie lubią? Jasne ze "uciekają" ze Śródmieścia, czy Mokotowa szczególnie po osiągnięciu np 85-90 roku życia. Jak sie skończy rozbudowa Wilanowa to znów mu spadnie liczba chętnych do zamieszkania w nim. enty raz widać do czego służy i co warta jest statystyka

 • jego_eminencja

  Oceniono 20 razy 16

  wiarygodniejszy ranking poprzez porównania cen za metr mieszkania na danej dzielnicy, skoro jest ucieczka to w sródmiesciu najnizsze ceny mieszkan? a w Bialolece najdrozsze? hehe

 • mr_gm

  Oceniono 18 razy 14

  Analiza typu - Dużo Meksykan osiedla się w USA, a Brazylia jest mało popularna.

 • plutoniczna

  Oceniono 19 razy 13

  wnioski z dudy wzięte.
  statystyka meldunków nie ma nic wspólnego z atrakcyjnością zamieszkiwania tylko z podażą rynku lokali mieszkalnych oraz ilością inwestycji.
  atrakcyjne to są: Saska Kępa, Górny Mokotów, Żoliborz, Stare Bielany i inne podobne enklawy o dość dużym komforcie zamieszkiwania. Śródmieście zawsze będzie atrakcyjne.
  dlaczego to się nie przekłada na wyżej wspomniane statystyki?
  1. ceny dla większości zaporowe.
  2. mało gruntów inwestycyjnych - mała podaż nowej zabudowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX