Znikną bilety kartonikowe w Warszawie? To dopiero początek. Będzie rewolucja w komunikacji miejskiej

Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada ogromne zmiany w biletowaniu transportu miejskiego. Prace są dopiero w początkowym stadium. Co się zmieni i kiedy możemy spodziewać się nowości?

Urzędnicy ZTM poinformowali, że właśnie rozpoczynają prace nad modernizacją systemu biletowania w warszawskim transporcie miejskim. 

Zmiany w biletowaniu ZTM

- Decyzją sekretarza m.st. Warszawy powstał komitet sterujący w sprawie nowego systemu biletowego i zintegrowanej karty miejskiej – informuje Wiesław Witek, dyrektor warszawskiego ZTM.

Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM zaznacza jednak, że na tym etapie prac nie można mówić jeszcze o konkretnych rozwiązaniach. - Wiele się jeszcze może zmienić - zaznacza w rozmowie z metrowarszawa.pl. 

Nie ukrywa jednak, że modernizacja jest konieczna. - System biletowy, z którego korzystamy obecnie, ma już 17 lat. Niewątpliwie wymaga modernizacji - mówi. 

Wielofunkcyjne karty, system check-in, check-out

Pomimo że ZTM nie chce jeszcze zdradzać konkretnych rozwiązań, Wiesław Witek mówi, że Zarząd będzie pracował m.in. nad tym, aby opłaty były bardziej płynne, a zmiany taryfy łatwiejsze. 

Możliwe, że bilety kartonikowe z paskiem magnetycznym w formie, którą znamy teraz, znikną lub się zmienią. Mowa także o wprowadzeniu wielofunkcyjnej karty, na której oprócz biletu miejskiego, znajdą się inne usługi ogólnomiejskie. Póki co ZTM nie zdradza, o jakie usługi może chodzić. 

Zobacz także: Nie kupisz już biletu u kierowcy w Warszawie. Aktywiści oburzeni. Mieszkańcy? Zaskakująca reakcja

ZTM zaznacza jednak, że przygotowany system odpowie zarówno na potrzeby pasażerów stałych, jak i doraźnych. 

Urzędnicy rozważają również wprowadzenie systemu check-in check-out. Rozwiązanie umożliwiłoby pasażerom płacenie tylko za przejechane kilometry - od momentu wejścia do pojazdu do momentu wyjścia. Rozwiązałoby to problem czasowych biletów (np. 20-minutowych), które często kupuje się na wyrost lub minimalnie przekracza się czas wykupionego przejazdu.

Kiedy zmienią się bilety ZTM?

Wszyscy pracownicy ZTM zaznaczają, że prace nad nowymi rozwiązaniami dopiero się zaczęły. Trzeba będzie na nie zatem trochę poczekać. Dyrektor ZTM mówi, że obecne zasady korzystania z transportu miejskiego będą obowiązywały do 2022 roku. Kolejny rok będzie rokiem przejściowym.

Całkowite wprowadzenie zmodernizowanych opłat za transport miejski przewidywane jest na 2023 rok. 

Czy uważasz, że system biletowy w Warszawie powinien się zmienić? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o: