To czarny wtorek dla Warszawy. Jakość powietrza jest fatalna. Są ostrzeżenia

We wtorek rano urząd miasta poinformował, że jakość powietrza jest fatalna. Już wczoraj wydano ostrzeżenia dla całego Mazowsza.

Zanieczyszczenie powietrza w Warszawie przekracza normy. Urzędnicy ostrzegają, że w ciągu dnia może być jeszcze gorzej.

Powyżej normy

"W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć we wtorek, 9 stycznia 2018 r., szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic, warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)." - czytamy na stronie urzędu m.st. Warszawa

Ostrzeżenia smogowe

Już wczoraj Regionalny Ośrodek Ostrzegania poinformował, że jakość powietrza jest w Polsce fatalna. Szczególnie zagrożone jest Mazowsze. Wczoraj normy w niektórych miejscach Warszawy i jej okolic przekroczyły 800 proc.

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że zanieczyszczenie powietrza jest duże także w innych częściach Polski, najgorsze są pomiary na śląsku. Uważać powinni też mieszkańcy Lublina czy Łomży.  

Zobacz także: Normy przekroczone nawet o 800 proc. Fatalne powietrze na całym Mazowszu

Już w poniedziałek przewidywano, że taki stan może utrzymywać się do wtorku, 9 stycznia. 

Stacje pomiarowe pokazują, że od wczoraj sytuacja się nie zmieniła. W poniedziałek w centrum Warszawy poziom pyłu PM2,5 przewyższa normę o prawie 600 proc. (147 µg/m3 przy normie 25 µg), a pomiar PM 10 wynosi 162 przy normie 50 µg.

Jakość powietrza jest "najlepsza" na Ursynowie: PM2,5 wynosi 93μg (374 proc. ponad normę), a PM10 - 125μg (251 proc. ponad normę).

Nie lepiej jest także w podwarszawskich miejscowościach. Przebywanie na zewnątrz powinni ograniczyć także mieszkańcy Łomianek, Otwocka, Legionowa czy Piastowa.

Smog: jak się chronić?

Organizacje zajmujące się jakością powietrza polecają powstrzymywać się od długiego przebywania na zewnątrz oraz wietrzenia pomieszczeń. Najlepiej zostać w domu. Należy wystrzegać się także palenia papierosów oraz aktywności fizycznej na otwartym powietrzu. Lepiej wybrać także transport publiczny niż samochód osobowy.

Dodają, że najbardziej zagrożone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na astmę czy alergie. 

Wyż "Adam"

Jak podaje urząd miasta wytchnienie może dać zmiana powietrza. Obecna aura sprzyja opadaniu zanieczyszczeń powietrza i jego gromadzeniu się przy powierzchni ziemi. Jest za to odpowiedzialny wyż "Adam", który przyniósł obniżenie temperatur i brak wiatru. 

Tajemnicze rozbłyski nad Warszawą. "To rutynowe badania"

Więcej o: