To czarny wtorek dla Warszawy. Jakość powietrza jest fatalna. Są ostrzeżenia

We wtorek rano urząd miasta poinformował, że jakość powietrza jest fatalna. Już wczoraj wydano ostrzeżenia dla całego Mazowsza.

Zanieczyszczenie powietrza w Warszawie przekracza normy. Urzędnicy ostrzegają, że w ciągu dnia może być jeszcze gorzej.

Powyżej normy

"W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć we wtorek, 9 stycznia 2018 r., szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic, warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)." - czytamy na stronie urzędu m.st. Warszawa

Ostrzeżenia smogowe

Już wczoraj Regionalny Ośrodek Ostrzegania poinformował, że jakość powietrza jest w Polsce fatalna. Szczególnie zagrożone jest Mazowsze. Wczoraj normy w niektórych miejscach Warszawy i jej okolic przekroczyły 800 proc.

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że zanieczyszczenie powietrza jest duże także w innych częściach Polski, najgorsze są pomiary na śląsku. Uważać powinni też mieszkańcy Lublina czy Łomży.  

Zobacz także: Normy przekroczone nawet o 800 proc. Fatalne powietrze na całym Mazowszu

Już w poniedziałek przewidywano, że taki stan może utrzymywać się do wtorku, 9 stycznia

Stacje pomiarowe pokazują, że od wczoraj sytuacja się nie zmieniła. W poniedziałek w centrum Warszawy poziom pyłu PM2,5 przewyższa normę o prawie 600 proc. (147 µg/m3 przy normie 25 µg), a pomiar PM 10 wynosi 162 przy normie 50 µg.

Jakość powietrza jest "najlepsza" na Ursynowie: PM2,5 wynosi 93μg (374 proc. ponad normę), a PM10 - 125μg (251 proc. ponad normę).

Nie lepiej jest także w podwarszawskich miejscowościach. Przebywanie na zewnątrz powinni ograniczyć także mieszkańcy Łomianek, Otwocka, Legionowa czy Piastowa.

Smog: jak się chronić?

Organizacje zajmujące się jakością powietrza polecają powstrzymywać się od długiego przebywania na zewnątrz oraz wietrzenia pomieszczeń. Najlepiej zostać w domu. Należy wystrzegać się także palenia papierosów oraz aktywności fizycznej na otwartym powietrzu. Lepiej wybrać także transport publiczny niż samochód osobowy.

Dodają, że najbardziej zagrożone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na astmę czy alergie. 

Wyż "Adam"

Jak podaje urząd miasta wytchnienie może dać zmiana powietrza. Obecna aura sprzyja opadaniu zanieczyszczeń powietrza i jego gromadzeniu się przy powierzchni ziemi. Jest za to odpowiedzialny wyż "Adam", który przyniósł obniżenie temperatur i brak wiatru. 

Tajemnicze rozbłyski nad Warszawą. "To rutynowe badania"

Więcej o:
Komentarze (79)
Smog w Warszawie 9 stycznia 2018
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 57 razy 47

  Kiedy wreszcie odpowiednie służby dobiorą się do właścicieli domków jednorodzinnych palących syfem i mających dziurawe szamba???
  Biorąc pod uwagę np. Warszawę, to stokroć gorzej jest jak się wjedzie do Legionowa, Serocka, Zegrza i innych miejscowości w drodze na Mazury. Wystarczy spojrzeć komu wali z komina, tak że dym ściele się po ulicach.
  Spotykam też samochody, z których z rur wydechowych wali tak, że trzeba włączać przeciwmgielne. Policja w ogóle się tym nie zajmuje. Woli wyłapać gościa, który jedzie 10 na pustej ekspresówce. Szybki i łatwy zarobek.

 • miniorek

  Oceniono 35 razy 33

  Co robią służby odpowiedzialne za monitorowanie kopcącyh kominów? Nic albo prawie nic. Przy mojej ulicy Modlińskiej jest kilka miejsc z których non stop coś dymi w dziwnych warsztatach i serwisach oponiarskich. Zgłaszałem to kilkukrotnie. Przyjeżdża służba postoi pojedzie i nigdy sama z siebie nie zjawia się ponownie.

 • okoni

  Oceniono 29 razy 27

  W mundrych telewizorniach pokazujo, że plastik się nie rozkłada, a zaradny Polak pokazuje że to całkowity fałsz.

 • 174pit

  Oceniono 25 razy 25

  Mamy w Warszawie stężenie pyłów jak największe polskie uzdrowiska. Może czas wystąpić o taki status?
  Warszawa Zdrój. Czyż nie brzmi pięknie?

 • Adam Sowa

  Oceniono 35 razy 25

  A gdzie minister środowiska? Siedzi w luksusowej daczy i liczy ile zarobił na wycince puszczy ?

 • zuuuraw

  Oceniono 23 razy 19

  Aktualna mapa GIOŚ pokazuje, że poziom zanieczyszczeń na Bielanach jest poza indeksem !
  Twórcy urządzeń nie przewidzieli, że gdzieś na świecie ludzie mogą żyć w takiej gazowej komorze.

 • frodozbagien

  Oceniono 40 razy 18

  ...ale żaden zmotoryzowany Warsiawiak nie odpuści i nie zhańbi się skorzystaniem z komunikacji miejskiej; lepiej pobiadolić i krzyczeć że "władze muszą coś z tym zrobić!" :(

 • napletekgandalfa

  Oceniono 24 razy 18

  Patrząc po mapie to tylko w warszawie pala w piecach śmieciami, nie wierzę że to wina i przyczyna samochodów...

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 20 razy 16

  "Warszawski poziom alarmowania" - czytaj - polskie chore zawyżone normy. Gdy u nas zaczyna się przebieranie nóżkami, to w pozostałej części Europy (za wy. Bałkanów) ludzie wieszaliby swoich rządzących.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX