Andrzej Waltz i jego córka oddali miastu ponad 2 mln zł. Ratusz otrzymał przelew

W ubiegłym tygodniu mąż prezydent Warszawy zadeklarował, że odda miastu pieniądze, które zarobił na sprzedaży kamienicy przy Noakowskiego 16. Ratusz otrzymał dziś przelew od Andrzeja Waltza i jego córki.

Miasto poinformowało, że do ratusza wpłynęły pieniądze za kamienicę przy Noakowskiego 16 zarówno od pana Andrzeja Waltza, jak i jego córki.

Lokatorzy otrzymają pieniądze

To łącznie ponad dwa miliony złotych - od Andrzeja Waltza 1 milion 87 tys., tyle samo od jego córki Dominiki. Pieniądze mają być przeznaczone na odszkodowania dla dawnych lokatorów Noakowskiego 16, poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji.

Pieniądze trafią do nich, gdy decyzja komisji stanie się prawomocna.

Zaskarży decyzję komisji

4 stycznia Andrzej Waltz zapowiedział, że zwróci pieniądze miastu. Oświadczył  jednocześnie, że zaskarży decyzję komisji. Pismo można znaleźć na stronie Andrzeja Waltza. 

Czytaj więcej: Mąż Gronkiewicz-Waltz zwróci pieniądze ze sprzedaży Noakowskiego 16. Na tym nie koniec

Kamienica przejęte niezgodnie z prawem

Andrzej Waltz nabył część praw do kamienicy przy Noakowskiego 16. W 2007 r. 91 proc. udziału kamienicy nabyła między innymi od niego Fenix Group, która zaczęła wysiedlać dawnych mieszkańców. Zdaniem Komisji Reprywatyzacyjnej procedura dziedziczenia kamienicy została przeprowadzona niezgodnie z prawem.

Przesłuchanie Andrzeja Waltza przed komisją odbyło się 5 grudnia ubiegłego roku. Prezydent Warszawy odmówiła stawienia się przed komisją.

Czytaj więcej: Jaki stawia pod ścianą Waltza. Ten się broni: Sprzedaż kamienicy była sprzedażą kamienicy

Noakowskiego 16 - oszustwo

Przedwojennymi właścicielami kamienicy były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością.

Ten miał sfałszować akt notarialny i wypisy z niego, co spowodowało, że Kalinowski sprzedaż kamienicę Romanowi Kępskiemu - wujkowi Waltza oraz Zygmuntowi Szczechowiczowi.

Po wojnie Maria Oppenheim - żona jednego z dawnych właścicieli - wykazała oszustwo. Kalinowski został skazany na więzienie, a sąd unieważnił wszystkie pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.

Jak informuje Tygodnik Newsweek, po wydaniu dekretu bieruta, Kępski i Szczechowicz wszczęli postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, ale im odmówiono. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. 

Komisja reprywatyzacyjna o Noakowskiego 16: Rodzina Waltzów ma oddać miliony złotych

Więcej o:
Komentarze (31)
Reprywatyzacja. Andrzej Waltz i jego córka oddali miastu ponad 2 mln zł. Ratusz otrzymał przelew
Zaloguj się
 • pyss_na_pis

  Oceniono 22 razy 10

  W 2003 r. prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński i ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. Zadaniem komisji NiJakiego jest polowanie na Waltzów, podobnie jest z komisją Wasserpanny, której zlecono polowanie na Tuska. Taka właśnie bolszewia rządzi obecnie Polską, bo się nie chciało leniwym Polakom pójść do wyborów

 • jndy

  Oceniono 12 razy 8

  Waltz i jego córka zwrócili swoją część w spadku, jest to niewielki udział w całości,. A co z pozostałymi spadkobiercami? Nie muszą zwracać? Nikt o tym nie mówi.

 • egon_olssen

  Oceniono 15 razy 7

  Gwoli ścisłości: "W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki." - był nim Lech Kaczyński

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 6

  Kiedy rozliczenie pieprzonej komisji majątkowej?.Zwroty do budżetu idące w miliardy złotych.
  Jaj brakuje?.

 • hdtvpolska

  Oceniono 13 razy 5

  Dla mnie jest nie jasne:
  - skoro ustalono prawdziwego spadkobiercę właściciela to dlaczego nie ma zwrotu rodzinie żydowskiej wszystkich nieruchomości ?
  - dlaczego jakieś miasto Warszawa ma dostać majątek ?

 • owrank

  Oceniono 13 razy 5

  a kiedy Kościół Katolicki zwróci wszystkie bezprawnie "odzyskane" nieruchomości oraz otrzymane nieuzasadnione rabaty na zakup gruntów, które były dalej przeznaczane do wolnorynkowej odsprzedaży zamiast budowania np. kościołów ???

 • hdtvpolska

  Oceniono 6 razy 0

  Szacun dla dekretu Bieruta trwa. To jakaś PARANOJA.

 • larsek

  Oceniono 12 razy 0

  A Rydzyk za zbieranie pieniędzy na ratowanie stoczni nie oddał. Co nasi rządzący z POPIS za opowiadanie baśni braci Grimm tez będziecie pieniądze z naszych podatków oddawać?

 • carl_von_clausewitz

  Oceniono 11 razy -1

  @hdtvpolska
  - skoro ustalono prawdziwego spadkobiercę właściciela to dlaczego nie ma zwrotu rodzinie żydowskiej wszystkich nieruchomości ?
  - dlaczego jakieś miasto Warszawa ma dostać majątek ?
  -------------------------

  PONIEWAŻ DOM ŻYDÓW JEST NA BLISKIM WSCHODZIE!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX