Miało być siedem wieżowców w centrum Warszawy, będzie jeden? Wojewoda miażdży plan. Miasto w szoku

W grudniu Rada Warszawy przegłosowała plan zagospodarowania okolic Poznańskiej w Warszawie. Według założeń w centrum stolicy miało powstać pięć nowych wieżowców. Wojewoda uchylił prawie cały plan.

Według planu zagospodarowania okolic Poznańskiej w rejonie Emilii Plater miało wyrosnąć kilka nowych wieżowców, dwa miały zostać podwyższone (hotel Marriott i budynek Elektrimu). 

Czytaj więcej: 5 wieżowców wyrośnie w centrum Warszawy. Wszystkie wyższe od hotelu Marriott. Mieszkańcy bezradni

Prawie cały plan uchylony

Wojewoda Zdzisław Sipiera (PiS) uchylił znaczną część planu zagospodarowania tego rejonu. Dopuścił jedynie budowę najbardziej kontrowersyjnego wieżowca - Roma Tower, który złośliwie nazywany jest "Nycz Tower" (to wysokościowiec Archidiecezji oraz Funduszu Inwestycyjnego BBI Development). Stanie on bowiem w miejscu, gdzie studium zagospodarowania nakazuje zabudowę do 30 m.

Utrzymane zostały również m.in. zapisy dotyczące dróg, części skwerów, w tym tych przed urzędem dzielnicy i kilka terenów możliwej lub istniejącej zabudowy, między innymi teren archidiecezji.

Plan nie został wyłożony

Jak informuje "Stołeczna" urzędnicy miejscy są zdumieni decyzją wojewody. Jeden z urzędników uznał, że to wręcz kuriozum. - Gdyby uchylona była całość planu, to rozumiem, ale taka wybiórczość to ewidentne działanie antyratuszowe - mówił w rozmowie z serwisem.

Argumentem wojewody dla uchylenia planu miało być to, że nie został on wyłożony (sposób procedowania nad planem był niezgodny z prawem). Dlaczego w związku z tym wojewoda nie uchylił całego planu, tylko jego znaczną część? Tego nie wiadomo.

Miasto może się odwołać 

Aktywiści cieszą się jednak z tej decyzji. Jak przyznaje Miasto Jest Nasze, członkowie stowarzyszenia próbowali przekonać wojewodę, że plan zaakceptowany przez miasto jest zły. Twierdzą również, że częściowe unieważnienie budowy "Nycz Tower" uniemożliwia wydawanie pozwoleń na jego budowę.

Miasto może odwołać się od decyzji wojewody. Jak zapowiedziało MJN, stowarzyszenie poprze przed sądem decyzję Sipiery.

Co sądzisz o budowaniu wieżowców w centrum Warszawy? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (185)
Wieżowce Warszawa. Miało być siedem wieżowców w centrum Warszawy, będzie jeden?
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 265 razy 249

  Kościół wybuduje sobie wieżowiec, reszta nie. Czy ja żyję w jakim porąbanym matrixie ? Konkordat powinien być NATYCHMIAST rozwiązany ...

 • marrob

  Oceniono 153 razy 133

  Zasmucajaca jest głupota ludzi z Miasto Jest Nasze. Sa pozytecznymi idiotami w rekach PiS. Maja naiwniacy nadzieje na zablokuja budowe wiezowca Archidiecezji. Przeciez wyraźnie wojewoda z PiS wyłaczył ten projekt z zakazu. A ze sa jakies watpliwosci prawne? Naiwniacy z MJN nie takie przeszkody PiS omijał. Ominie i tę. Głupcy!

 • klerykanty70

  Oceniono 95 razy 75

  Frajerami jestescie wy wszyscy i wasze rodziny!!! Wy ktorzy lazicie na msze, puszczacie dzieci na religie, wpusCzacie katabasa na swieta. Chrzcicie, komunie zapodajecie chowacie przy udzale czarnego. Czarni sa elementem waszego zycia!!!
  Musza miec wiezowiec!!!!:))))

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 78 razy 70

  oskarżyć wojewodę o domniemane łapówkarstwo

  bo wiadomo jakiej wartości będzie JEDEN drapacz chmur w takim rejonie, nie muszący współzawodniczyć z innymi o najemców

 • imagistyk

  Oceniono 73 razy 67

  Dzięki wojewodzie Nycz podniesie stawki za wynajem do niebotycznych wysokości. To się nazywa mieć kiepełe do interesów ! U czarnych to chyba wrodzone !
  Jak wiele trzeba mieć, aby pozostać ubogim i głosić pochwałę ubóstwa !!!

 • buraczak

  Oceniono 78 razy 64

  No cóż miejscy aktywiście jakieś kilka lat temu obrali kurs dość radykalny. Nie ma co ukrywać że przez tę ortodoksję zrazili do siebie sporą grupę przychylnych im wcześniej ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX