"Za narażanie życia dostaje 2400 zł. Za ile naraziłbyś swoje?". Mocna kampania policjantów

W piątek rozpoczęła się kampania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. "Policjant za narażenie życia w twojej obronie otrzymuje 2400 zł. Za ile naraziłbyś swoje?" - brzmi jedno z haseł na billboardach.

Mocna kampania związkowców ma na celu poprawę wizerunku funkcjonariuszy w społeczeństwie i pokazanie problemów codziennych ludzi w mundurach. Rozpoczęła się w piątek w Warszawie (plakat zawisł już przy wylocie ul. Górnośląskiej na Trasę Łazienkowska w Warszawie). Billboardy pojawią się jednak w całej Polsce.

Bolączki policjantów

- To nam na przestrzeni ostatnich kilku lat odebrano należne uprawnienia, nazywając w mediach przywilejami, to nasze pensje nie są waloryzowane od dziewięciu lat. To od nas wymaga się absolutnego poświęcenia i ciągłej gotowości, w zamian bardzo często pochopnie zarzucając brak działania lub nadużycie władzy - czytamy na stronie NSZZ Policjantów.

Zdaniem związkowców, "zwykli" policjanci czują się w Polsce coraz bardziej niedoceniani, a ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że "psia robota", mimo że nie jest najlepiej płatna, to jednak wielu wykonuje ją z powołania.

Doświadczeni policjanci odchodzą

"To my wypełniamy codziennie rotę ślubowania służby z narażeniem życia i zdrowia, to my musimy podejmować decyzje w ułamku sekundy, to od nas wymaga się sprawnego, szybkiego i zdecydowanego działania, pozostawiając potem funkcjonariuszy bez jakiejkolwiek ochrony prawnej" - pisze Rafał Jankowski, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów .

Jak tłumaczą policjanci, ich szeregi opuściło przedwcześnie wielu doświadczonych funkcjonariuszy. "I to do służby w naszych szeregach brakuje chętnych. Bo kto chce nadstawiać łba za 2400?" - dodaje.

Co myślisz o pracy polskiej policji? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Był pewien, że policjanci wlepią bezdomnemu mandat. Bardzo się pomylił. "Jestem w ciężkim szoku"

Więcej o:
Komentarze (142)
Policja. "Kto chce nadstawiać łba za 2400 zł?". Policjanci walczą o poprawę wizerunku
Zaloguj się
 • scibor3

  Oceniono 69 razy 27

  Rzut oka na statystyki i wszystko jasne. Nawet nie jesteście w czołówce najbardziej niebezpiecznych zawodów.

 • year68

  Oceniono 56 razy 22

  Z wami jest jak z górnikami, oni też ciągle narażają życie, tylko jakoś nie rezygnują z pracy. Ciekawe dlaczego? Może ze względu na przywileje? Też jestem zdania, że policjant w terenie powinien zarabiać 5 tys. zł, ale powinien być w ZUS-ie i tyrać jak każdy do 65 lat.

 • jerzytop

  Oceniono 35 razy 21

  Bo kto chce nadstawiać łba za 2400?" - dodaje.Panowie ,zastanówcie się co mówicie . Jak mi wiadomo " śmiertelność " w waszym zawodzie jest b. niska . W rolnictwie czy budowlance wypadków śmiertelnych jest nieporównywalnie więcej a pracujący w nich ludzie nie mają praktycznie ŻADNYCH przywilejów Czy brakuje chętnych . Nie powiedziałbym ,mieszkam w mieście gdzie jest szkoła policyjna i na pewno chętnych jest więcej jak miejsc . Pamietam tez kolejki ludzi aby przyjąc się do policji . Wolałby Pan pracować np w górnictwie ,a może na morzu i wracać po roku na 2-3 miesiące do domu / ale tam też giną ludzie a może być strażakiem i nadstawiać łba za życie innych , a może lekarzem ?

 • honda80

  Oceniono 32 razy 18

  pal licho te 2,400zl,ale kto jest ich szefem,do czego sa wykorzystywani to trauma na cale zycie!Wiekszy szacunek mam do p.Krysi siedzacej "na kasie" w Biedrze!

 • cezar85

  Oceniono 33 razy 17

  Kulson nie narzeka, więc o co chodzi?

 • incipit

  Oceniono 30 razy 16

  Ale niektórych kręci wykonywanie poleceń palantów o faszystowskich poglądach i wyzwierzęcanie się na normalnych niczemu niewinnych ludziach, tylko dlatego że ich kręci wykazywanie swojej groźnej przewagi kiedy jest to dla nich bezpieczne.

 • i.l

  Oceniono 22 razy 12

  Codziennie się narażam sie za darmo chodząc po mieście i wiem, ze kiedy pojawi się zagrożenie, to jestem zdany wyłącznie na siebie. W ubiegłym roku prócz wezwania patrolu musiałem jeszcze wysłać klika pism do przełożonych, żeby łaskawie zechcieli poszukać bandziora. Podobno sprawa trafiła do sądu, ale jakoś nic dalej.

 • jajek01

  Oceniono 14 razy 12

  To jest skandal i marnotrawstwo publicznych pieniędzy ! Starsi Policjanci - Dzielnicowi, dochodzeniowcy odchodzą po 17-20 latach bo im się kompletnie kompletnie nie opłaca dalej służyć. Brak możliwości awansu i nie ma żadnych stażowych dodatków bo to jest obecnie 9zł (dziewięć) miesięcznie po 20 latach. Starszy dzielnicowy to tez tylko na papierze bo wyższe grupy dostali młode "przydupasy" i np. koledzy z organizacji sł. Tak więc mamy sytuacje, że ci starsi są sfrustrowani i zwalniają się a policja przyjmuje nowych, kolejnych żółtodziobów. Rotacja szaleje, doświadczenie i profesjonalizm- spada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX