Morawiecki: Atak godny potępienia. Jest śledztwo w sprawie pobitej 14-letniej Turczynki

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie napaści na 14-letnią Turczynkę, która została zaatakowana na Ochocie w środę. Mariusz Błaszczak skomentował zdarzenie: Zero tolerancji dla bandytów.

Z relacji ojca Turczynki Canan E., wynika, że jego córka została zaatakowana słownie oraz cieleśnie przez 40-letniego mężczyznę. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota. Śledztwo prowadzi również policja.

Czytaj więcej: Ciężko pobił 14-latkę na Ochocie. Miał krzyczeć "Polska dla Polaków". Dziewczynka w szpitalu

Prokuratura na razie nie zdradza szczegółów zajścia. Najpierw dziewczynka musi zostać przesłuchana. W tej chwili prokuratura czeka na informację o terminie posiedzenia sądowego (zgodnie z przepisami osoba, która nie ukończyła 15 lat, wobec którego jest podejrzenie, że została użyta przemoc musi zostać przesłuchany na posiedzeniu). Łukasz Łapczyński z prokuratury zaznaczył tylko, że na Canan doznała powierzchownych obrażeń skóry.

"Zero tolerancji dla bandytów"

Do incydentu odniosła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz minister Mariusz Błaszczak. A także nowy premier - Mateusz Morawiecki.

"Wielokrotne apele do osób odpowiedzialnych nie pomogły. Proszę więc Was, warszawiacy - reagujcie! Nie pozwólcie na takie traktowanie naszych mieszkańców i gości!" - napisała na Twitterze prezydent stolicy.

Mariusz Błaszczak z kolei zaznaczył, że zobowiązał Komendanta Głównego Policji, aby objął osobistym nadzorem śledztwo w sprawie pobicia 14-latki. "Liczę na jak najszybsze efekty. Zero tolerancji dla bandytów" - napisał.

Jednocześnie w rozmowie z Polsat News powiedział, że media przedstawiają tą dziewczynkę jako ciemnoskórą dziewczynkę, a jego zdaniem to nieprawda. "Ta sprawa jest wyjaśniana, jest prowadzone śledztwo. Tylko widzę w tym próbę tworzenia sytuacji, która nijak się ma do faktów - przekonywał Błaszczak. Dodał , że "do końca nie wiadomo", czy napastnik krzyczał "Polska dla Polaków".

"Nie ma miejsca na rasizm w Polsce. Atak na dziewczynkę z powodu koloru jej skóry jest godny najwyższego potępienia. Zrobimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna dla każdego" - dodał Morawiecki.

Byłeś świadkiem ataku rasistowskiego? A może byłeś jego ofiarą? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: