Wydarzenia w Warszawie - weekend. Orszak Trzech Króli, urodziny Bowiego i niechciane prezenty

Pierwszy weekend 2018 roku w Warszawie nie pozwoli wam na nudę! Koncerty, spektakle, spacery... Sprawdźcie, co można robić wtedy w stolicy.

Piątek 5 stycznia

Przegląd anime Hayao Miyazakiego

Już ponad 30 lat Hayao Miyazaki, mistrz japońskiej kinematografii rysunkowej zachwyca widzów na całym świecie swym niezwykłym geniuszem. Reżyser przyczynił się do rozpowszechnienia na całym świecie japońskiej kreski, nie oddając się jednocześnie w służbę kinematografii zachodniej, a zachowując przy tym twórczą autonomię. Miyazaki tworzy opowieści uniwersalne, skierowane do dzieci i dorosłych, do wszystkich, którzy mają wielką wyobraźnię i chcą z niej czerpać wiedzę o świecie. Filmy ukazują świat w specyficznym świetle, z reguły okiem dziecka, dostrzegając w nim rzeczy ukryty przez rozumem. Miyazaki wprowadza nas w świat magii, tajemniczych sił natury, pierwotnych sił, z którymi człowiek powinien żyć w harmonii, a nie odcinać się od nich ścianą technologicznej cywilizacji.

W piątek projekcja o godz. 19. Filmy także w niedzielę. Na wszystkie wstęp wolny. Kino Świt, Wysockiego 11.

Klancyk gra 7 łatwych utworów i Komorę maszyny losującej

Grupa improwizacji komediowej Klancyk zaprasza na nowy spektakl składający się ze scen dwuosobowych. Każda z nich zostanie zainspirowana 30-sekundowym fragmentem utworu muzycznego zaproponowanego przez najgłośniejszą osobę na widowni. Później na oczach widzów powstanie historia dwóch bohaterów, których poprowadzą nieodgadnione skojarzenia z utworem - czasem będzie to tekst, czasem nastrój, albo gatunek. Każda będzie miała swoją dynamikę i prawdę.

Bilety 35 zł, ulgowe 25 zł. Godz. 19, Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1

A potem Klancyk zagra Komorę maszyny losującej. Krótkie gry, szalone skecze, niespodziewane puenty. Orgia pomysłów, które wydobywają się z męskich gardeł niczym lawa z krateru. Zapraszamy na to, co w impro najpopularniejsze - szybkość reakcji i błyskotliwość skojarzeń.

Bilety 35 zł, ulgowe 25 zł. Godz. 21, Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1.

Le Nozze Di Figaro

"Najwspanialszy geniusz wszystkich sztuk i stuleci" - tak o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie wyraził się Ryszard Wagner. Polska Opera Królewska zaprasza na jedną z najwspanialszych oper Mozarta - Le nozze di Figaro (Wesele Figara). Dzieło, które od ponad dwustu lat jest obecne w repertuarze teatrów operowych całego świata, zachwyca doskonałością formy i lekkością muzycznych przebiegów. Spektakl od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi maestro Ruben Silva.

Bilety w cenie 60 zł, godz. 20. Muzeum Łazienki Królewskie, Agrykoli 1

ŻAL

Duet elektroniczno-wokalno-gitarowy nastawiony na szybki sukces na międzynarodowej scenie muzycznej. Grają sympatyczną taneczno-piosenkową muzykę dobrą do nucenia i stukania nóżką. Wintydżową taneczną elektronikę rodem z lat 80. okraszają brudnymi gitarowymi solówkami. Muzyka ta przywodzi na myśl takie klasyki jak New Order, Bronski Beat, Massive Attack czy David Bowie.

Wstęp 10 zł (przez Going.), 20 zł w dniu koncertu. Godz. 20:30, Klubokawiarnia Towarzyska, ul. Zwycięzców 49.

Pożar w Burdelu: Trauma Travel

Aby ratować związek i uciec od polityki Paula i Zdzisław jadą w podróż dookoła świata z narodowym biurem podróży Trauma Travel. Gdy w sercu dżungli odkryją wioskę zamieszkaną przez rodaków - urlop zmieni się w koszmar. Czy można uciec od polskości? Jak odpoczywać w czasach nieustającej presji? Czy Pauli i Zdzisławowi uda się powrócić do kraju? Dzikie zwierzęta sceniczne, szalone pościgi, egzotyczne piękności, ale także miejsca traumy i męczeństwa. Daj się porwać Trauma Travel.

Reżyseria Michał Walczak. Grają Monika Babula, Lena Piękniewska, Karolina Bacia, Tomasz Drabek, Mariusz Laskowski, Filip Kosior, Wojan Trocki, Katarzyna Kwiatkowska.

Przedstawienie o 21:30 (także w sobotę i niedzielę). Bilety po 120 zł. Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7.

Sobota 6 stycznia

Orszak Trzech Króli

Krakowskim Przedmieściem przejdzie Orszak Trzech Króli. Będą kolędy, żywe zwierzęta taniec dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego. Inne orszaki przejdą też ulicami Białołęki i Targówka.

Początek w samo południe na placu Zamkowym. Wstęp oczywiście wolny.

WIĘCEJ TUTAJ

Koncert Noworoczny - słynne arie operowe i operetkowe

Najsłynniejsze arie operowe i operetkowe oraz szlagiery musicalowe. Wykonawcy:
Sylwia Krzysiek - sopran, Aneta Łukaszewicz - mezzosopran, Witold Żołądkiewicz - baryton, Michał Lisiewicz - skrzypce I, Sławomir Talacha - skrzypce II, Elżbieta Porębska – altówka, Marta Ziarko - wiolonczela, Mirosław Feldgebel – fortepian.

Bilety po 20 zł. Koncert o godz. 17. PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Czerwony Kapturek

Wydaje się wam, że znacie historię "Czerwonego Kapturka"? Ale czy prawdziwą wersję tej bajki? A może przez całe dzieciństwo byliśmy wprowadzani w błąd. Nawet w znanej wszystkim historii tkwią detale, których nie dostrzeże się na pierwszy rzut oka. Rzeczywiście w naszej bajce będzie i mama, i Czerwony kapturek, i babcia, wilk i gajowy. Ale będzie coś jeszcze? Magia barokowego teatru! Sztuka jest adresowana do wszystkich, którzy lubią historie "straszne", ale z happy endem.

Bilety po 27 zł. Przedstawienie w sobotę o 18:30, w niedzielę o 12 i 14. Teatr Guliwer, Różana 16

71. urodziny Davida Bowiego. We can be Heroes!

Po raz trzeci urodziny wielkiego artysty będzie można świętować w Barze Studio. W programie: David Bowie, dużo muzyki i dużo miłości.

Teatr Studio ponownie pozwala na poszerzanie horyzontów, znowu będzie można pobawić się na dwóch poziomach. Na dole parkiet, lasery i dzika zabawa, dwa bary. Na górze stoliki, relaks, ale także Bowie w głośnikach plus trzeci bar.

Początek o godz. 22. Wstęp wolny. BarStudio, pl. Defilad 1.

Gra o Tron!

Na niebiańskiej scenie odbędzie się niebywale zacny pojedynek! Czterech Dj-ów, jeden parkiet, setki tańczących trzewików... A tylko zwycięzca może zasiąść na tym jednym, jedynym wymarzonym TRONIE. Wszystkie hity dozwolone - niech wygra najlepszy!

Zagrają Phunk'ill (Otsochodzi), Zeppy Zep, Oskar i Heights Beats.

Początek o 22:30. Wstęp: lista Facebook za darmo do 23:30, później - 20 zł. Klub Niebo, Nowy Świat 21.

Niedziela 7 stycznia

"Niechciane prezenty" w Hali Gwardii

Tradycyjnie w każde święta pula otrzymanych, "nietrafionych" prezentów wynosi od 8 do 14proc. niezależnie od ich kategorii. Hala Gwardii pragnie wyjść naprzeciw wszystkim tym, których nie w pełni usatysfakcjonowały świąteczne niespodzianki, proponując niecodzienną akcję.

Przyjdź do Hali Gwardii (wcześniej rejestrując się poprzez zgłoszenie mailowe) i sprzedaj, oddaj, zamień swoje nietrafione prezenty. Być może prezent, którego nie polubiliśmy, będzie wymarzonym prezentem dla kogoś innego?

Godz. 10-17, wstęp wolny. Hala Gwardii, pl. Żelaznej Bramy 1.

Więcej o: