Mąż Gronkiewicz-Waltz zwróci pieniądze ze sprzedaży Noakowskiego 16. Na tym nie koniec

- Andrzej Waltz, mąż prezydent Warszawy, w piśmie do Komisji Weryfikacyjnej potwierdza, że zwróci pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów w kamienicy przy Noakowskiego 16 - podało Radio Zet.

Pod koniec grudnia komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji wydała decyzję ws. kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Kilkunastu beneficjentów decyzji zwrotowej ma oddać miastu ponad 15 mln zł. Wśród nich są mąż i córka Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zwróci pieniądze, ale...

Jak donosi Radio Zet, Andrzej Waltz w piśmie do Komisji Weryfikacyjnej potwierdził, że zwróci pieniądze ze sprzedaży w kamienicy. Serwis wspomina o kwocie 5 mln zł. Jak informuje rzeczniczka miasta, Agnieszka Kłąb, jest to nieprawda. Waltz ma zwrócić około 1 mln zł. 

Waltz poprosił również o numer konta do dokonania wpłaty. Oświadcza jednocześnie, że zaskarży decyzję komisji. Pismo można znaleźć na stronie Andrzeja Waltza. 

PismoPismo materiały Andrzeja Waltza

Patryk Jaki, przewodniczący komisji, poinformował na Twitterze, że otrzymał pismo od męża prezydent Warszawy.

Kamienica przejęte niezgodnie z prawem

Andrzej Waltz nabył część praw do kamienicy przy Noakowskiego 16. W 2007 r. 91 proc. udziału kamienicy nabyła między innymi od niego Fenix Group, która zaczęła wysiedlać dawnych mieszkańców. Zdaniem Komisji Reprywatyzacyjnej procedura dziedziczenia kamienicy została przeprowadzona niezgodnie z prawem.

Przesłuchanie Andrzeja Waltza przed komisją odbyło się 5 grudnia ubiegłego roku. Prezydent Warszawy odmówiła stawienia się przed komisją.

Czytaj więcej: Jaki stawia pod ścianą Waltza. Ten się broni: Sprzedaż kamienicy była sprzedażą kamienicy

Noakowskiego 16 - oszustwo

Przedwojennymi właścicielami kamienicy były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością.

Ten miał sfałszować akt notarialny i wypisy z niego, co spowodowało, że Kalinowski sprzedaż kamienicę Romanowi Kępskiemu - wujkowi Waltza oraz Zygmuntowi Szczechowiczowi.

Po wojnie Maria Oppenheim - żona jednego z dawnych właścicieli - wykazała oszustwo. Kalinowski został skazany na więzienie, a sąd unieważnił wszystkie pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.

Jak informuje Tygodnik Newsweek, po wydaniu dekretu bieruta, Kępski i Szczechowicz wszczęli postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, ale im odmówiono. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. 

Komisja reprywatyzacyjna o Noakowskiego 16: Rodzina Waltzów ma oddać miliony złotych

Więcej o:
Komentarze (144)
Komisja reprywatyzacyjna. Mąż Gronkiewicz-Waltz zwróci pieniądze ze sprzedaży Noakowskiego 16
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 206 razy 176

  Ciekawe, czy ktoś kiedyś zwróci miastu pieniądze za pewną willę na Żoliborzu, przydzieloną po wojnie pewnemu AK-owcowi w ramach komunistycznych represji, którą później on czy jego syn - oczywiście BEZ żadnych znajomości, wykupił od miasta z 90% bonifikatą... :-))

 • jk0177

  Oceniono 81 razy 69

  Dobry ruch z tym numerem konta. Komu zwróci??? Skarbowi Państwa? PiSowi? Jakiemu? Przecież udział w nieruchomości sprzedał prywatnej spółce i od niej dostał kasę!

 • vito60

  Oceniono 83 razy 65

  Panie Waltz, słuszna decyzja, ale % niech zapłacą spadkobiercy Lecha Kaczyńskiego, świetnej pamiątki. Wspomnę jeszcze pomniejszych gnojków, którzy wydali te decyzję. ( szukać w obecnym nierządzie)

 • sacc77

  Oceniono 60 razy 52

  Kiedy PRAWOWITYM - PIERWOTNYM właścicielom zostanie zwrócona willa przy ul. MIckiewicza w Warszawie bezprawnie podarowana w latach czterdziestych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego rodzinie oficera AK Rajmunda KACZYŃSKIEGO, zajmowana obecnie przez jego syna Jarosława KACZYŃSKIEGO?

 • topol68

  Oceniono 63 razy 47

  Pan Waltz właśnie założy sobie najwyżej oprocentowaną lokatę w swoim życiu... Państwo zwróci mu lub jego spadkobiercom całkiem niezłe odsetki. To lepszy interes niż ta kamienica.

 • japiota

  Oceniono 60 razy 46

  Nie rozumiem
  Administracja Lecha Kaczyńskiego dała Waltzowi część kamienicy.
  Gdzie tu udział Gronkiewicz-Waltz ?
  Nie były znane dokumenty ?
  To co robił Sasin z Błaszczakiem za biurkiem że nie dotarli do tych dokumentów ?
  No i chyba Lech Kaczyński był odpowiedzialny za swoich podwładnych ?
  A co z innymi nieruchomościami, weźmy te bulwersujące:
  - willa Kaczyńskich
  - budynek VIII LO w Poznaniu oddany kościołowi katolickiemu ?

 • maaac

  Oceniono 53 razy 41

  Przepraszam dlaczego ma je zwrócić miastu czy PiSowi a nie potomkom prawowitych właścicieli? Komuś mocno odpaliła szajba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX