Absurd w sklepie na Targówku. "Była wódka na kartki, teraz są kartki na wódce"

Jeden ze sklepów na warszawskim Targówku wprowadził intrygującą zmianę. Etykiety niektórych alkoholi zostały zakryte białymi kartkami. Komentujący zauważają, że ktoś mógł źle zinterpretować nowe przepisy.

Zdjęciem ze sklepu przy Zielonym Zaciszu na Targówku podzieliła się użytkownika jednej z grup sąsiedzkich na Facebooku. 

Kartki na wódce

Pani Elżbieta, która podczas zakupów zauważyła zakryte etykiety, nie może wyjść z podziwu. "Kupić można, ale pooglądać nie. I co ja, kupująca sporadycznie, mam wybrać?" - napisała w poście. 

Zakaz eksponowania alkoholu na TargówkuZakaz eksponowania alkoholu na Targówku Fot. Screen Facebook

Na zdjęciu widać półkę z alkoholem. Na każdej butelce naklejona jest biała kartka zakrywająca etykietę. W rozmowie z metrowarszawa.pl pani Elżbieta powiedziała, że kartki pojawiły się na butelkach z wódką oraz winem.

- Sprzedawca wytłumaczył mi, że po wejściu do sklepu nie powinno być widać alkoholi - mówi pani Elżbieta.

Dodaje, że piwo nie zostało obklejone, ponieważ znajduje się w innej części sklepu - nie widać go od razu po wejściu. 

- Była wódka na kartki, teraz są kartki na wódce - mówi pani Elżbieta.

Zakaz eksponowania alkoholu

Komentujący zauważają, że zaklejone etykiety mogą mieć związek z zakazem eksponowania alkoholu. 

- Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że eksponowanie butelek czy etykiet alkoholu na witrynach jest równoznaczne z jego reklamowaniem. A jak wiemy, reklamowanie alkoholu jest w Polsce zabronione - tłumaczy Agnieszka Kłąb z biura prasowego Urzędu m.st. Warszawa

Dodaje, że przedsiębiorcy, których może to dotyczyć, zostali poinformowani przez urząd, że alkohol powinien zniknąć z witryn do końca roku. 

- Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy śledzą nowe postanowienia sądów. Chcieliśmy uprzedzić przedsiębiorców, aby mogli działać zgodnie z prawem - mówi rzeczniczka prasowa. 

Może skutkować utratą koncesji

Chodzi o wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie przedsiębiorcy z Krakowa. Mężczyzna nie chciał zdjąć butelek z wystawy swojego sklepu. Sąd orzekł wtedy, że: "eksponowanie w oszklonej witrynie sklepowej – jako oknie wystawowym – znaków towarowych napojów alkoholowych stanowi reklamę tych napojów". Zatem właściciel powinien zaaranżować witrynę zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli tak, "aby nie dochodziło do naruszenia ustawowego zakazu reklamy poprzez popularyzację znaków towarowych napojów alkoholowych".

Nieprzestrzeganie przepisu może skutkować utratą koncesji na sprzedaż alkoholu. Będą to kontrolować urzędnicy oraz straż miejska. 

Na witrynach nie, wewnątrz tak 

Część osób, które zobaczyły zdjęcie z zaklejonymi etykietami, komentuje, że być może właściciele zbyt gorliwie zinterpretowali nowy przepis. 

Zapytaliśmy o to rzeczniczkę prasową warszawskiego urzędu. Agnieszka Kłąb tłumaczy, że zakaz dotyczy jedynie zewnętrznych witryn, które widoczne są z ulicy. 

- Wiadomo, że czasem zaraz po wejściu do sklepu widzimy półkę z alkoholem. Trudno byłoby wymagać od właścicieli sklepów, aby zasłonili każdą etykietę - mówi. 

Co sądzisz o rozwiązaniu, które zastosowano w sklepie na Targówku? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

"Nieudolna próba wybielenia urzędników Lecha Kaczyńskiego". H. Gronkiewicz-Waltz po decyzji komisji reprywatyzacyjnej

Więcej o:
Komentarze (105)
Kartki na alkoholu. Zakaz eksponowania alkoholu na witrynach
Zaloguj się
 • keramwistagano

  Oceniono 141 razy 99

  To juz pierwsze oznaki konca Pisuaru, komunie tez tak do lba na koniec walilo.

 • hamsterx

  Oceniono 105 razy 97

  "Absurd w sklepie na Targówku. "Była wódka na kartki, teraz są kartki na wódce"
  a dzisiaj się mówi że: kiedyś łotry wisiały na krzyżach a dziś krzyże wiszą nałotrach

 • yasioo82

  Oceniono 52 razy 50

  "Trudno byłoby wymagać od właścicieli sklepów, aby zasłonili każdą etykietę."
  Ale ciagle da sie ;)

 • yosemitesam

  Oceniono 54 razy 48

  Absurdów dojnej zmiany ciąg dalszy. Mieli wspomagać mikroprzedsiębiorców a tymczasem każdy kolejny przePiS najbardziej uderza właśnie w najmniejszych. Dziś wszedł w życie obowiązek JPK_VAT, dzięki któremu Morawiecki&Ferajna w każdej chwili będą mogli zażądać aktualnego stanu i biada temu, komu nie chciało się wprowadzić na czas do systemu faktur z wczoraj. Za 3 miesiące wchodzi tzw "split payment", czyli jeśli coś sprzedajemy, na swoje konto firmowe otrzymamy tylko kwotę netto a kwotę VAT na konto do którego dostęp mieć będzie tylko PiSkarbówka, natomiast kupując towar musimy uiścić całość wraz z VAT. To położy sporą część mikro przedsiębiorstw, chyba że przeniosą działalność do któregoś z cywilizowanych krajów.

 • primo5

  Oceniono 41 razy 41

  Szkoda,że nie żyje Stanisław Bareja!

 • yosemitesam

  Oceniono 38 razy 34

  Powinni wprowadzić dystrybutory na wódę, sprzedawca musiałby tylko napisać w której kolbie który gatunek. Przychodzę do kasy i zgłaszam: "Żubróweczka na czwórce".

 • mossebo

  Oceniono 35 razy 29

  nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu

 • jantarski11

  Oceniono 34 razy 28

  Polska to jest taka ciekawa kraj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX