Podzielili Mazowsze. Warszawa poza województwem, a wszystko przez... pieniądze

Od początku tego roku Mazowsze jest podzielone - na Warszawę (i 9 przyległych powiatów) oraz resztę województwa. To jednak tylko podział na jednostki statystyczne, mający ułatwić zdobycie środków UE dla biedniejszych regionów.

Od 1 stycznia 2018 r. Mazowsze składa się z dwóch jednostek statystycznych - regionu warszawskiego stołecznego i mazowieckiego regionalnego. Jak pisze tvnwarszawa.pl, to skutek rozporządzenia Komisji Europejskiej z listopada 2016 r.

Chodzi o unijną klasyfikację NUTS (Nomenclature of Territorial Units for Statistics). Dzięki nowemu podziałowi, Mazowsze może dostać więcej unijnych pieniędzy po 2020 r.

"Im biedniejszy region, tym większa szansa na więcej pieniędzy"

"Sposób dzielenia funduszy europejskich pomiędzy poszczególne kraje i ich regiony jest dość skomplikowany, ale jedna zasada jest jasna - im biedniejszy region, tym większa szansa na więcej pieniędzy" - pisze next.gazeta.pl.

A stolica wyraźnie wybija się pod względem ekonomicznym. Razem z Warszawą Mazowsze jest najbogatszym polskim regionem (109 proc. średniego unijnego PKB). Bez niej jednak jest dużo gorzej - tu PKB per capita jest na poziomie ok. 60 proc. średniej unijnej (PKB samej Warszawy i przylegających regionów to 147 proc. średniej UE).

Wyższe wsparcie po 2020 r.

Mazowsze z wyłączeniem stolicy i okolic jest więc jednym z najbiedniejszych regionów Unii. - Zależy nam na tym, by Polska w kolejnym rozdaniu budżetu UE otrzymała jak najwięcej pieniędzy. Statystyczne wyodrębnienie Warszawy wraz z okolicznymi powiatami zakwalifikuje pozostałą część województwa do wyższego wsparcia po 2020 r. - mówił w 2016 r. wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nowy podziałNowy podział Ministerstwo Rozwoju

Zgodnie z nowym podziałem region warszawski stołeczny tworzy Warszawa oraz powiaty: nowodworski, legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski i warszawski zachodni. Drugi region - mazowiecki regionalny - składa się z reszty powiatów województwa mazowieckiego.

Do tej pory jednostek NUTS 2 było w Polsce 16 - pokrywały się z obszarem województw. Teraz będzie ich 17.

Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii? To dobry czy zły pomysł? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl albo w prywatnej wiadomości na Facebooku.

Komisja reprywatyzacyjna o Noakowskiego 16: Rodzina Waltzów ma oddać miliony złotych

Więcej o: