Lotnisko w Radomiu drugim Okęciem? Spółka PPL chce otworzyć kolejny port na Mazowszu

Jak podaje serwis echodnia.eu, Państwowe Porty Lotnicze chcą wybudować na Mazowszu drugie lotnisko. Obsługiwałoby ruch czarterowy oraz tanie linie lotnicze. Biorą pod uwagę Radom.

Jak czytamy w serwisie echodnia.eu, w najbliższych dniach Państwowe Porty Lotnicze i prezydent Radomia mają podpisać list intencyjny w sprawie radomskiego portu na Sadkowie.

Według doniesień PPL chce wybudować na Mazowszu drugie lotnisko. Miałoby obsługiwać ruch czarterowy oraz samoloty należące do tanich linii lotniczych.

Skąd taki pomysł, skoro za kilka lat ma powstać duży Port Lotniczy w Baranowie. Zdaniem PPL port przejmie z Okęcia obsługę linii regularnych, jak LOT czy Lufthansa. Ale, ze względu na zakorkowanie się Okęcia, potrzebne jest również osobne lotnisko dla linii niskokosztowych typu Ryanair, Wizz Air czy Easy Jet, oraz linii czarterowych.

Rozmowy trwają

Jedną z lokalizacji, jaką PPL bierze pod uwagę, jest Radom. Państwowe przedsiębiorstwo jest zainteresowane zakupem większościowego pakietu udziałów w miejskiej spółce. Rozmowy w tej sprawie trwają od kilku miesięcy.

Jak dodaje serwis, patronuje im Adam Bielan, wicemarszałek senatu. Ma on nadzieję, że list intencyjny zostanie podpisany jeszcze przed Nowym Rokiem. Jeśli uda się to zrobić, przyjdzie czas na negocjacje. Konieczny będzie między innymi audyt radomskiej spółki, do wykonania będą też prace konsultingowe. Wicemarszałek szacuje, że umowa zostanie podpisana dopiero na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.

Jak czytamy w echodnia.eu, przekazanie większości udziałów PPL byłoby na rękę miejskiej spółce. Nie musiałaby ponosić kosztów utrzymania lotniska.

- To będzie bardzo duża inwestycja, dużo większa, niż dotąd mówiono. Nie mogę mówić o szczegółach, ale jeżeli się powiedzie, będzie to niemalże budowa nowego lotniska od podstaw. W historii Radomia będzie to wydarzenie porównywalne z doprowadzeniem kolei żelaznej w XIX wieku – mówił w rozmowie z "Wyborcza Radom" Adam Bielan.

Lotnisko się rozwija

Na budowę lotniska miasto Radom wydało już około 100 milionów złotych. Długo samorząd był jedynym udziałowcem spółki. Trzy lata temu znaleziono inwestora zastępczego. Spółka Dekada pożyczyła ok 70 mln zł dla lotniska, dostała za to pakiet akcji. Miasto musi jednak spółkę spłacić.

Do 2016 roku port lotniczy w Radomiu był najmniejszym w Polsce. W 2016 roku obsłużył blisko 10 tys. pasażerów. Wyprzedził tym samym lotnisko pod Zieloną Górą. Do dalszego rozwoju potrzebuje jednak pieniędzy na dalsze inwestycje.

Więcej o:
Komentarze (44)
Lotnisko w Radomiu drugim Okęciem? Spółka PPL chce otworzyć drugie lotnisko na Mazowszu
Zaloguj się
 • oszrany

  Oceniono 44 razy 36

  Tak wyglada sukces gospodarczy w wykonaiu PiS :D Lotnisko Radom, dworzec we Wloszczowej itp :)

 • u0

  Oceniono 42 razy 34

  Podatnik-frajer płaci na tych wałkoni a oni się bawią na całego. Teraz udają że nie ma Modlina, samo Okęcie ma jeszcze duży zapas przepustowości. Tu nie chodzi o konieczność budowy kolejnych lotnisk tylko o to by planować i wyciągać za to kasę oraz obrzydzić ludziom tanie linie. Dziś Wizzair miesci się na Okęciu, Ryan został zagoniony do Modlina przez zaporowe stawki, budują CPK ale nie wpuszczą tam tych linii tylko wygonią do Radomia. Bez sensu i logiki. Politycy i wojsko będzie latać z Okęcia, Lot z dopłatami rządu z CPK a biedni pasażerowie będą dymać starymi pociągami pod Radom :)))

 • szumarek

  Oceniono 29 razy 27

  No cóż, sezon ogórkowy, ups - bigosowy trwa w najlepsze.
  Brakuje jeszcze lokalizacji dla kosmodromu, bo jak widać stocznia i port lotniczy w Radomiu to chyba nie jest ostatnie słowo miasta z globalnymi aspiracjami.
  A i przydała by się elektrownia jądrowa w pobliżu, bo prądu może zacząć brakować dla tych wszystkich inwestycji.

 • spyderman2

  Oceniono 25 razy 25

  pójdą koperty dla pisich pociotków z grubymi "listami od córki leśniczego". potem nieudany projekt się wygasi i powie że to wina po bo nie chcieli latać. jak wszystko u pisiego nierządu totalnego

 • japka_putina

  Oceniono 23 razy 23

  Doskonała lokalizacja! Miliony Radomiaków będą tanio latały z tego lotniska do Kielc, a nawet dalej. W dodatku centralne położenie na kuli ziemskiej umożliwi uczynienie z tego lotniska Światowego Centrum Taniego Latania. Oczywiście Kielce będą się wściekać, więc na otarcie łez postawimy im Centralny Światowy Port Kosmiczny. Kasę musi dać Unia, bo jak nie, to zrobimy Polexit.

 • inni.szatani

  Oceniono 22 razy 22

  HAHA! Powodzenia... Radom... To moze jeszcze port w Rzeszowie i metro w Sosnowcu???

 • czechy11

  Oceniono 20 razy 20

  100 km pożądane Lotnisko w Łodzi połączone autostradą a przy niewielkim nakładzie także koleją. A tymczasem PiSie niudaczniki zamierzają zmalwersować kolejne setki milionów bo kumple w Radomiu rządzą. Państwo PoS do natychmiastowej likwidacji!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX