Nad Wisłą zamieszkało... stado owiec. Mają bardzo odpowiedzialne zadanie

Nad Wisłą zamieszkało stado owiec i kóz. To nie akcja promocyjna ani element szopki bożonarodzeniowej. Zwierzęta mają spełnić tam bardzo ważną funkcję. Będą zjadać okoliczne rośliny. Cel to ochrona ptaków.

Na jedną z wysepek na Wiśle przy moście Gdańskim zawitały owce i kozy. Powierzono im bardzo ważne zadanie. Muszą usunąć, czyli zjeść, część roślinności znajdującej się na tym terenie. Wszystko to po, aby chronić ptaki. Mewy, rybitwy i sieweczki.

Naturalne koszenie

Pojawienie się zwierząt nad rzeką niemal w centrum miasta jest częścią projektu organizowanego przez warszawski Zarząd Zieleni w ramach projektu LIFE+, który ma za zadanie chronić ptaki Doliny Środkowej Wisły. 

Ptaki siewkowe, bo to o nich mowa, lubią żyć w środowiskach o niskiej, roztokowej roślinności. Na takich właśnie terenach zakładają gniazda - niewielkie wgłębienia w piasku - tworząc kolonie lęgowe. Specjalnie dla nich w ramach projektu stworzono sztuczne wyspy - stałe i pływające - na których mogą stosunkowo bezpiecznie przystępować do lęgów. Niestety, roślinność na niej rośnie bardzo szybko i wysoko. Właśnie dlatego konieczne jest regularne i dokładne jej koszenie.

Łukasz Paławski z Zarządu Zieleni mówi, że na terenie prowadzone są także tradycyjne koszenia, ale nie są one tak skuteczne jak wypas. - Dzięki owcom i kozom rośliny odrastają wolniej - mówi. 

Program pilotażowy

Program jest realizowany pilotażowo - odbywa się w Warszawie po raz pierwszy. Organizatorzy mówią, że w przypadku powodzenia zostanie wprowadzony w innych miejscach, gdzie dostęp tradycyjnych kosiarek jest utrudniony. 

Wypas prowadzi właściciel zwierząt. Liczące kilkadziesiąt sztuk stado, składające się z owiec rasy wrzosówka i merynos polski, przyjechało spod Warszawy, gdzie również pasie się nad Wisłą.

- Na razie nie jesteśmy pewni, jakie będą efekty. Liczymy jednak na same pozytywy - mówi Paławski. Dodaje, że owce i kozy zostaną na wyspie, dopóki pozwolą na to warunki pogodowe. Być może nawet do marca. Jeśli spadnie dużo śniegu lub poziom Wisły się podniesie, będą jednak musiały wrócić do swojego stałego miejsca pobytu.

Rzadkie gatunki w skali europejskiej

- To właśnie na warszawskim odcinku międzywala Wisły bytują gatunki rzadkie w skali europejskiej, jak na przykład rybitwa białoczelna. M.in. z myślą o nich w ramach projektu utworzyliśmy sztuczne wyspy, stałe i pływające, na których ptaki mogą stosunkowo bezpiecznie przystępować do lęgów - mówi Iwona Zwolińska, kierownik Projektu Life+.

Wyspa, na której znalazły się zwierzęta, została utworzona w 2015 roku w ramach projektu LIFE+ (pełna nazwa to "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej") WislaWarszawska.pl. Warszawski odcinek międzywala Wisły jest zaś częścią utworzonego w 2004 roku obszaru Natura 2000 "Dolina Środkowej Wisły".

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (42)
Owce przy moście Gdańskim nad Wisłą w Warszawie. Ochronią tamtejsze ptaki. Mewy, rybitwy i sieweczki
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 20 razy 20

  W Holandii czy RFN juz od kilkudziesieciu lat wykorzystuje sie owce jako "naturalne kosiarki". Szczegolnie na walach przeciwpowodziowych. W wolsce, to dopiero "program pilotazowy".
  To w sumie dobrze oddaje zacofanie tej wolskiej ostoi cywilizacji milosci w stosunku do Zachodu.

 • nalki

  Oceniono 12 razy 12

  I nie dało się im zrobić przenośnej szopy z drewna?? tylko koniecznie z blachy - czyli w lecie rozgrzana na maksa aż parzy a w zimie przymarzają do ścian??

 • 3jw60

  Oceniono 18 razy 10

  Trzeba nauczyć je pływać, bo jak uciekną przed Szyszką? Hodowlane, ufne wobec ludzi no to pod lufę

 • lech2011

  Oceniono 8 razy 8

  świetny pomysł, proponowałbym zwiększyć skalę.

 • kukaburek127

  Oceniono 6 razy 6

  Powinni wpuścić tam stada kóz, które przerobią wszystkie plastikowe butelki i torby pozostawione przez nasze "kulturalne" społeczeństwo na brzegach naszej Królowej Rzek.

 • lech2011

  Oceniono 10 razy 6

  a świnie pisowskie niszczące Polskę proponuję umieścić na wyspie Alcatraz (mimo, że zawiesiła działalność).

 • zerozer52

  Oceniono 6 razy 4

  Bo na Wiejskiej same barany.

 • menazka

  Oceniono 3 razy 3

  kuropatwy,bażanty,dzikie kaczki,gęsi ,łyski,bekasy i cietrzewie...mamy jednak poważne obawy o dalszy los cietrzewia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX