Komisja ws. kamienicy Waltzów. "Decyzje prezydent wydane z naruszeniem prawa". Mają oddać miastu 15 mln

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji wydała decyzję ws. kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Jednym z jej właścicieli był mąż prezydent miasta, Andrzej Waltz. Według komisji, Hanna Gronkiewicz-Waltz wiedziała o nieprawidłowościach.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ogłosiła w piątek decyzję ws. kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. 14 lat temu część praw do budynku nabył Andrzej Waltz, mąż prezydent miasta.

Kamienica miała być zreprywatyzowana z naruszeniem prawa - orzekła komisja. Jak mówił jej przewodniczący, Patryk Jaki, komisja zdecydowała też o nałożeniu na beneficjentów obowiązku zwrotu równowartości nienależnego świadczenia. Mają oddać kasie miasta łącznie ponad 15 mln zł (dokładnie 15 375 259 zł).

"Prezydent wiedziała o nieprawidłowościach"

- Prezydent wiedziała o nieprawidłowościach ws. reprywatyzacji - mówił Jaki. - Powinna była dążyć do uchylenia decyzji z 2003 r. (wydali ją urzędnicy za kadencji Lecha Kaczyńskiego - przyp. red.) - dodał. To wtedy nastąpił zwrot kamienicy. Jak zaznaczał, wśród 11 beneficjentów są córka i mąż Gronkiewicz-Waltz.

- Zaniechanie prezydent stanowiło naruszenie zasad praworządności - podkreślił przewodniczący.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jaki stawia pod ścianą Waltza. Ten się broni: Sprzedaż kamienicy była sprzedażą kamienicy

8 członków komisji głosowało za decyzją, 1 był jej przeciwny. Teraz musi się ona uprawomocnić (możliwe są odwołania). Gdy to się stanie, członkowie komisji chcą wnieść sprawę przeciw Gronkiewicz-Waltz do prokuratury.

Reprywatyzacja oparta na oszustwie

Jak mówił później Jaki, kamienica przed wojną należała do polskich obywateli żydowskiego pochodzenia. Oszuści, w tym Leon Kalinowski, podrabiali dokumenty osób, które (jak myśleli) zginęły podczas Holocaustu.

Po wojnie to Roman Kępski, mąż ciotki Andrzeja Waltza, nabył prawa do budynku. Okazało się jednak, że nie wszyscy spadkobiercy zginęli. Maria Oppenheim przeżyła i to ona odziedziczyła prawa do kamienicy. Rodzina Waltzów część kamienicy w 2003 r., cztery lata później odsprzedała ją spółce Fenix Group.

- To może być przełomowa, precedensowa decyzja. Ale jest bardzo potrzebna - mówił Jaki. Polityk mówił też o sytuacji mieszkańców budynku przy ul. Noakowskiego, ich stresie i poczuciu zagrożenia, szantażach. Mieli tego doświadczać, gdy adres przeszedł w ręce Fenix Group.

***

W oświadczeniu przesłanym przez Fenix Group pełnomocnik spółki przekonuje, że powyższe stwierdzenie wyrażone przez Patryka Jakiego podczas komisji są nieprawdziwe. "Fenix Group działała zawsze w granicach prawa i współżycia społecznego. Spółka nigdy nie uciekała się do działań przedstawionych w artykule oraz nie stosowała wobec lokatorów zachowań, które mogłyby doprowadzić do stresu i poczucia zagrożenia" - czytamy w oświadczeniu.

Komisja ds. reprywatyzacji. Nagle Jaki przerywa przesłuchanie. "Katastrofa budowlana"

Więcej o:
Komentarze (303)
Komisja reprywatyzacyjna ws. kamienicy Waltzów. "Decyzje prezydent wydane z naruszeniem prawa". Mają oddać 15 mln zł
Zaloguj się
 • i.kto.to.wie

  Oceniono 139 razy 105

  Czy odszkodowanie ma zapłacić prezydent, który wydał decyzję w 2003r.?

 • six_a

  Oceniono 163 razy 101

  Decyzje prezydent wydane z naruszeniem prawa.

  chwileczkę, to kto w końcu oddał tę kamienicę? lech kaczyński zmienił płeć? niech jaruś zwraca. stać go na ochronę za miliony rocznie, to i na zwrot będzie miał.

 • pan.szklanka

  Oceniono 117 razy 95

  Precedens otwierający możliwość ścigania Kościoła katolickiego.
  Zamiast milionów, będą miliardy.

 • konfuziussagt

  Oceniono 97 razy 65

  Przylozy sie analogiczne standardy do PiS-dzielcow
  i zaplaca miliardy za grabiez i dewastacje Rzeczypospolitej.
  Co bedzie brakowalo, odpracuja jako osadzeni.

 • zbyszek702

  Oceniono 79 razy 63

  Do KC na Nowogrodzkiej: gdzie jest 5 mld zł które wyparowały ze SKOKów?

 • student_zebrak

  Oceniono 99 razy 61

  ile pieniedzy zostanie sciagnietych ze schedy po kurduplu co sie kulom nie klanial?

 • student_zebrak

  Oceniono 76 razy 58

  co ze zwrotem pieniedzy za ukradziona wille, ktora dostala rodzina Kwaczynskich? Nie byli swiadomi, czyja byla wlasnoscia? Przez tyle lat?
  Czy mozna ze 100% pewnoscia, ze przy prywatyzacji kamienicy na Noakowskiego, nie oberwalo sie i prezydentowi miasta???? Bylby az tak malo poinformowany? Koles, ktory mial spore osiagniecia w inwestycjach - Art-B, Srebrna.. szpitale...

 • marple_jane

  Oceniono 88 razy 56

  Mają zwrócić na podstawie decyzji pisowskiego czopka Jakiego 15 mln???? A dlaczego nie 15 mld???Patryś Jaki, to sobie może co najwyżej pogadać,polansować się i wylizać dudę Ziobrze albo Bóg da, Kaczyńskiemu, ale póki co to do takich decyzji jest sąd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX