Działka w centrum Warszawy wróciła do miasta. To pierwsza taka decyzja sądu

Pierwsza działka, którą zajmowała się komisja weryfikacyjna, wróciła w posiadanie Warszawy. Chodzi o plac znajdujący się w centrum miasta. "Pani Prezydent! Czekamy na gratulacje" - napisał rzecznik komisji.

Działka przy placu Defilad, która znajdowała się przy przedwojennym adresie Sienna 29 wróciła w posiadanie miasta. W 2012 r. prawo do jej użytkowania wieczystego przyznano biznesmenowi Maciejowi M. Miał tam stanąć 60-piętrowy wieżowiec. 

Postawienie tak wysokiego budynku było możliwe dzięki planowi zagospodarowania przestrzennego przyjętemu w 2010 roku. Rada miasta uchwaliła go przed wyborami samorządowymi.

Wpis do księgi wieczystej

Komisja reprywatyzacyjna zajmowała się sprawą działki na Siennej 29 od początku lipca. Dwa tygodnie później zdecydowała, że przekazanie jej w prywatne ręce było niezgodne z prawem, a więc decyzja powinna zostać uchylona.

Jak podaje tvnwarszawa.pl, w czwartek Sebastian Kaleta, jeden z członków komisji, poinformował, że sąd przychylił się do tej decyzji. Wydział ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa "utrzymał w mocy wpis do księgi wieczystej, którego dokonała komisja weryfikacyjna". Miasto st. Warszawa ponownie stało się jej pełnoprawnym i jedynym właścicielem. 

To pierwsza taka decyzja dotycząca nieruchomości badanej przez komisję reprywatyzacyjną. - Gdyby nie praca komisji, działka warta kilkadziesiąt milionów złotych byłaby dalej łupem handlarzy roszczeń - powiedział Kaleta.

Gratulacje od HGW

Rzecznik prasowy komisji weryfikacyjnej, Oliwer Kubicki, przypomniał na Twitterze, że w 2017 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas jednej z konferencji powiedziała, że "pogratuluje Patrykowi Jakiemu, gdy wpisze do księgi wieczystej Sienną".

"Pani Prezydent! Czekamy na gratulacje dla komisji weryfikacyjnej" - napisał Kubicki.

Sprawę decyzji dotyczącej własności działki przy Siennej 29 skomentował także Patryk Jaki, przewodniczący komisji. Również umieścił post na Twitterze.

"Członkom PO podpowiadam, że gratulacje można wysyłać na Al. Ujazdowskie 11 z dopiskiem 'niekonstytucyjna działalność'" - napisał Jaki. 

Zaniżona cena

W maju Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zajęła się sprawą m.in reprywatyzacji działki na Siennej 29. 

Maciejowi M. - biznesmenowi, który miał stawiać na niej 60-piętrowy budynek - postawione zostały zarzuty prokuratorskie. Chodziło przede wszystkim o bardzo zaniżoną cenę parceli. Wartość rynkową oszacowano na 14,4 mln, a za prawa i roszczenia zapłacono jedynie 345 tys. zł.

Maciej M. znajduje się obecnie w areszcie. 

Komisja ds. reprywatyzacji. Nagle Jaki przerywa przesłuchanie. "Katastrofa budowlana"

Więcej o: