Ksiądz chce specjalnego autobusu, który woziłby parafian na msze. Mieszkańcy zdumieni

Proboszcz parafii chce wprowadzenia autobusu miejskiego, który dowoziłby parafian na msze. Urząd dzielnicy nie ma nic przeciwko, a ZTM mówi, że nowa linia może powstać, ale nie będzie dowoziła tylko do kościoła.

W marcu tego roku proboszcz parafii św. Marii Magdaleny na warszawskim Bródnie wystąpił z wnioskiem o stworzenie linii autobusowej, która dowoziłaby parafian na msze. Prośba trafiła do ZTM.

Autobus pod kościół

Kościół przy ulicy Kowalskiego znajduje się na skraju osiedla. Dotarcie do niego jest faktycznie utrudnione, bo nie dojeżdża tam w tym momencie komunikacja miejska. Proboszcz oraz rada parafialna chcieli rozwiązać ten problem. Wpadli na pomysł wprowadzenia nowej linii autobusowej.

Jej trasa miałaby przebiegać pomiędzy okolicznymi blokami i kursować zarówno w dni powszechnie, jak i święta. Pomysł, w bardzo ogólnej formie, trafił do urzędu dzielnicy Targówek. Urząd po kilku tygodniach przekazał go do Zarządu Transportu Miejskiego.

"Linia psychiczno-szpitalna"

Pomysł proboszcza nie przypadł do gustu mieszkańcom Targówka. Na jednej z grup sąsiedzkich na Facebooku podzielili się swoim zdaniem na temat linii autobusowej, która miałaby dowozić parafian do kościoła. 

"Dobre, dobre... Zaraz będą specjalne linie autobusowe do każdego kościoła. No bo co... jak jednemu wolno, to i drugi zechce..." - pisze Krzysztof.

"Jestem na nie. Pętla jest na tyle blisko, że nie ma takiej potrzeby robić drugiej linii pod blokami" - dodaje Małgorzata.

"No to jeszcze powinny powstać linie: sklepowa - zawiezie klientów sklepów na zakupy, ZUS-owska - zawiezie petentów do ZUS-u, ale najważniejszą powinna być linia psychiczno-szpitalna - zawiezie twórców tego pomysłu prosto do wariatkowa..." - komentuje Peter.

Nie są przeciwni, ale to nie ich decyzja

Portal targowek.info podał, że oficjalne wnioski przekazane kilka miesięcy temu, mówiły o utworzeniu linii autobusowej, która jeździłaby trasą: Bródno Podgrodzie - …. - Krasnobrodzka - Kowalskiego - Rzepichy - Kowalskiego - Malborska - Kondratowicza - Łabiszyńska - … - pętla Suwalska. Ich częstotliwość miałaby zostać dostosowana do harmonogramu mszy świętych w parafii św. Marii Magdaleny. 

Rzecznik prasowy dzielnicy Targówek - Rafał Lasota - potwierdza, że wniosek wpłynął do urzędu.

- Nie jesteśmy temu przeciwni, ale trzeba pamiętać, że to nie urząd dzielnicy decyduje o kursowaniu autobusów. Przekazaliśmy sprawę do Zarządu Transportu Miejskiego - w ich rękach jest reszta - mówi.

Do parafii tak, ale nie tylko

Rzecznik prasowy ZTM, Igor Krajnow potwierdza, że wniosek wpłynął. Zaznacza jednak, że jeśli nowa linia pojawi się w tej okolicy, nie będzie ona kursowała jedynie do parafii i z powrotem. 

- Autobus miałby połączyć mieszkańców tego osiedla przede wszystkim z powstającymi stacjami II linii metra, a przy okazji zapewnić dojazd do parafii - mówi Krajnow. 

Jak informuje rzecznik, proponowana trasa autobusu to Rzepichy - Kowalskiego - Malborska - stacja metra "Kondratowicza". Rzecznik dodaje, że byłaby to zwykła całotygodniowa linia. Można zatem podejrzewać, że rozkład jazdy nie zostanie dostosowany do harmonogramu mszy świętych w kościele św. Marii Magdaleny. 

Rzecznik dodaje, że wprowadzenie takiej linii to kwestia kilku lat. Propozycja uruchomienia jej będzie konsultowana dopiero przy okazji zmian w komunikacji w tej części Warszawy związanymi z wschodnio-północnym odcinkiem linii metra do stacji "Rembielińska". Spekuluje się, że może to nastąpić dopiero w okolicach 2022 roku.

- Wcześniej na pewno nie uruchomimy takiej linii - mówi Krajnow. 

Opór społeczny

Igor Krajnow z ZTM przyznaje, że pomysł powstania takiej linii spotkał się z dużym oporem społecznym. 

- Nie wszyscy chcą mieć autobus przejeżdżający pod ich oknami. To wiąże się oczywiście z większym hałasem. Druga kwestia to przebudowa osiedlowych ulic - likwidacja miejsc parkingowych oraz progów zwalniających. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkim ten pomysł musi się podobać - mówi Krajnow.

Zarówno rzecznik prasowy ZTM, jak i rzecznik urzędu dzielnicy Targówek zaznaczają, że przed ewentualnym wprowadzeniem autobusu, przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z mieszkańcami. 

Co myślisz o tym pomyśle? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o: