Smog w Warszawie. "Zadzwoniłam do dyrektorki przedszkola z awanturą: na spacer, w taką pogodę?"

"Nam niepotrzebna apokalipsa. Sami się wytrujemy" - tego typu oceny pojawiają się dziś nierzadko. Wszystko z powodu wielkiego smogu, który spowija Warszawę. Czy w przedszkolach wiedzą, jak złe jest powietrze? Pytamy.

W poniedziałek normy jakości powietrza w Warszawie zostały wielokrotnie przekroczone. O 13:50 na stacji przy al. Niepodległości poziom pyłów zawieszonych PM10 wynosił 101.6 µg/m3, a PM2.5 - 82.5 µg/m3. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Najbardziej zagrożone dzieci

Podczas alarmów smogowych ratusz informuje o tym, że małe dzieci powinny ograniczać przebywanie na dworze. Gosia, mama 5-letniej Zosi, mówi nam, że jeszcze w zeszłym roku pracownicy przedszkoli się tym nie przejmowali.

- Zośka powiedziała mi, że byli na placu zabaw przez godzinę, dwie. Poszłam do dyrektorki i zapytałam: spacer, w taką pogodę? Chciała się dowiedzieć, czy jest świadoma, że jest alarm smogowy - opowiada kobieta.

W odpowiedzi usłyszała, że trudno jest trzymać dzieci w przedszkolu przez cały dzień, więc zabrano na spacer mimo zagrożenia. Dyrektorka nie śledziła medialnych doniesień, a te które do niej docierały – ignorowała.

Przedszkola: Gdy jest smog, nie wychodzimy

Zadzwoniliśmy do kilku warszawskich przedszkoli i spytaliśmy, jak wyglądają procedury związane z alarmami smogowymi.

Przedszkolanka z prywatnej placówki Dolina Elfów na Ursynowie mówi, że opiekunowie respektują ostrzeżenia smogowe. Nie wychodzą wtedy z dziećmi na dwór i nie wietrzą sal. Dodaje jednak, że pracownicy nie otrzymali żadnego odgórnego polecenia.

Od pracownicy publicznego przedszkola Akademia Pana Kleksa dowiedzieliśmy się, że do przedszkola codziennie wysyłana jest informacja o stanie powietrza. – Pani dyrektor co rano ją sprawdza, a następnie przekazuje informacje przedszkolankom. Gdy powietrze jest złe, dzieci zostają w środku – mówi.

Niepubliczne przedszkole Chatka Puchatka w Piasecznie również codziennie wywiesza informację o stanie powietrza dla pracowników. Gdy jest zanieczyszczone – dzieci nie wychodzą na plac zabaw i spacery. Tak samo jest w Niepublicznym Przedszkolu Językowym 4Kids. – Dostajemy maile od wydziału edukacji i bezwzględnie stosujemy się do tego, co jest w nich napisane - słyszymy.

Będą oczyszczacze powietrza

Publiczne przedszkole Wróbelek Elemelek na Ochocie wyposażone jest w urządzenie informujące o stanie powietrza na zewnątrz. – Kiedy wskaźniki są złe, rezygnujemy z wychodzenia z dziećmi na spacery – mówi nasza rozmówczyni. Dowiedzieliśmy się również, że w Elemelku od kilku miesięcy jest oczyszczacz powietrza.

W październiku tego roku miasto zdecydowało przeznaczyć cztery miliony złotych na specjalne oczyszczacze powietrza dla przedszkoli. Urządzenia mają trafić do wszystkich 350 warszawskich przedszkoli. 

Wszyscy komentują smog

Wiadomość oburzyła wielu, w sieci pojawiły się emocjonalne komentarze. "Dawno nie wrzucałem nic o smogu, bo powietrze było złe, ale nie tragiczne. Dzisiaj jest tragicznie. Biała zawiesina oplotła całe miasto" - pisze na Facebooku polityk Jan Śpiewak.

Jak zaznacza dalej "walka ze smogiem to ochrona drzew, kanałów napowietrzających, podłączenie domów do sieci ciepłowniczej i zatrzymanie powodzi samochodów z całego Mazowsza".

Tymczasem, jak dodaje Śpiewak, "ratusz robi wszystko na opak, wycina stare drzewa, chaotyczna zabudowa deweloperska zaburza cyrkulację powietrza, pozwala rozlewać się miastu na dalekie przedmieścia i sprywatyzował za bezcen monopolistę na rynku ciepła SPEC francuskiemu rządowi".

Polska jako czerwona wyspa

"Polska czerwoną wyspą na mapie jakości powietrza w Europie. Teraz" - napisał na Twitterze Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. I pokazał mapę Europejskiej Agencji Środowiska.

Faktycznie wynika z niej, że w Polsce jest dziś najgorsze powietrze w Europie. Dane można sprawdzić TUTAJ.

Szydło mówiła już w styczniu 

"Nam niepotrzebna apokalipsa. Sami się wytrujemy" - uważa natomiast Olga Olesek z TVN24.

Przypomniano także, że problemem miał zająć się rząd. - Zwróciłam się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego (obecnie szefa Rady Ministrów - przyp. red.), by Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął konkretne działania w kwestii czystości powietrza - powiedziała w styczniu ówczesna premier Beata Szydło.

 

Jak bada się zanieczyszczenie powietrza?

Darmowa komunikacja? Jeszcze nie

Według prognoz, smog ma się utrzymać jeszcze przez kilka dnia. Czy miasto  ma zamiar wprowadzić darmową komunikację? Władze miasta na razie nie podjęły takiej decyzji. Jak informują, obserwują sytuację. Darmowa komunikacja zostanie wprowadzona, jeśli przez dwie kolejne doby stężenie zanieczyszczeń będzie przekraczało 100 mikrogramów/m3 na wszystkich stacjach pomiarowych.

Więcej o: