Wydarzenia w Warszawie - weekend. T.Love, Łąki Łan i Warszawskie Spotkanie Wigilijne

Co robić w weekend w Warszawie? Propozycji jest moc. Wybraliśmy dla was najlepsze.

Piątek 15 grudnia

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego

Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego, pokazującą najciekawsze prace polskich projektantów z różnych epok i środowisk - od początku XX wieku po czasy współczesne. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Czynne w godz. 10-21, Al. Jerozolimskie 3

T.LOVE 35-lecie zespołu

Z uwagi na ogromne zainteresowanie fanów T.Love wraca do Stodoły na drugi koncert, w ramach wyjątkowego jubileuszu z okazji 35-lecia! To jedna z ostatnich okazji, by usłyszeć na żywo muzyków przed zapowiadaną przyszłoroczną przerwą w koncertowaniu.

18 - otwarcie drzwi, 19 - rozpoczęcie występu supportu. Bilety wyprzedane.

Klub Stodoła, ul. Batorego 10

Robert Robur

Seria tajemniczych zgonów wstrząsa światem nowych mediów. Zagadkę próbuje rozwikłać inspektor Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Tropy prowadzą do Roberta Robura, młodego scenarzysty. Tymczasem w Mieście Światła narasta rebelia...

Ostatnia, niedokończona powieść Mirosława Nahacza (1984-2007) rozgrywa się w przyszłości, w której fikcja kreowana przez media wyparła całkowicie rzeczywistość. Sensacyjna akcja łączy się z wizją społeczeństwa, które odurzone medialnymi przekazami, staje się bezwolne i podatne na manipulacje władzy. Spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego przenosi dystopijną powieść Nahacza do współczesnego świata cyfrowych mediów i wirtualnej rzeczywistości. To, co dekadę temu wydawało się czystą fantazją, dziś staje się realnością. Wszechobecna inwigilacja i kontrola w sieci, internetowe gwiazdy, które zapalają się równie szybko, jak gasną, koncerny manipulujące informacjami i hakerzy, którzy wykradają im dane...

Rozpoczęcie o godz. 18. Przedstawienie trwa 3 godz. 30 min (dwie przerwy).

Bilety: 70 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).

Spektakl grany również w sobotę i niedzielę (także o 18).

TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Łąki Łan

Granie na żywo mają we krwi. Proces tworzenia zawsze zaczyna się na scenie, a studio jest jego dopełnieniem. Słyną z niesamowicie energetycznych koncertów. Wypracowali sobie swoje niepowtarzalne, słowiańsko-międzygalaktyczne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje.

W listopadzie 2016 ukazała się najnowsza płyta Łąki Łan "Syntonia", którą promują single "Pola Ar" i „Bombaj”. Album został nominowany do Nagrody Fryderyk 2017 w kategorii „Album Roku – Alternatywa”.

Bilety:45 zł z kartą ISIC, 60 zł pozostali.

Wejście od 19, koncert od 20. Palladium, ul. Złota 9.

Warszawa w filmie / Droga młodych, reż. A. Ford

Celem przeglądu „Warszawa w filmie” jest prezentacja wybranych polskich filmów z Warszawą w tle, ukazujących miasto jako ważne miejsce dla artystycznej formy filmu. Zobaczymy też miejsca i obiekty, których już nie ma, poznamy dawne miejsca magiczne, miejsca spotkań ludzi kultury i sztuki, a także codzienne życie warszawiaków.

Pokazy w Miejscu Aktywności Lokalnej, które znajduje się w Domu Kultury Świt, a z tego względu będą też okazją do rozmów i spotkań sąsiedzkich. Po filmie będzie można pozostać w sali, porozmawiać, napić się kawy lub herbaty.

Przegląd filmowy + prelekcja warsawianistyczna. Wstęp wolny

W piątek pokaz filmu Droga młodych, reż. A. Ford, 1936 r., 45 min. Godz. 19.00. Ul.  Wysockiego 11.

Sobota 16 grudnia

Warsaw Vintage Market

Warsaw Vintage Market to cykliczna impreza vintage dla fanów dobrego stylu, pasjonatów mody i poszukiwaczy skarbów. Wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie, które pozwoli Wam zdobyć ubrania, buty i dodatki w stylu vintage i retro!

Podczas tej edycji Warsaw Vintage Market - fani muzyki będą mieli co robić - dołącza Winyl Market, a wraz z nim Tysiące Winyli!

Dla kupujących wstęp wolny. Market czynny w godzinach 11-18. Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63.

Wegańskie Święta

Kiermasz dla lubiących warzywa i owoce, wykluczających z diety i otoczenia wszystko co pochodzenia zwierzęcego, dla tych, którzy szukają prezentów dla bliskich, którzy wprawdzie nie wzgardzą wątróbką u babci czy kiełbaską z ogniska w czasie pikniku, ale na co dzień chcą jeść lżej i inaczej, dla uczących swoje dzieci, że warto szukać kulinarnych inspiracji poza światem zwierząt, wreszcie dla tych, którzy na kosmetykach czy ubraniach szukają informacji, że nie były testowane na zwierzętach i nawet bez tego wiedzą, że szampon może szczypać w oczy.

Wystawcy to m.in. Wege Siostry, Cukier w normie, Hagi Cosmetics, Lody Syrenka, HAJDE, ZIOLOVE, nenukko,, Cosmic Pantry, Laboratorium Naturella, MOD, FITaqua,, Marta Treats, Natura Cold Press, eterycznie.pl, Oh my Goji, Księgarnia Kulinarna Bookoff, Oh My Ph?, Yoga Legends, Nancy Lee, Krowarzywa

O godz. 15 spotkanie "Jak lepiej żyć?" z Martą Dymek (Jadłonomia), Aretą Szpurą, Malką Kafką oraz Michałem Gniłką (Mickey Rotten) poprowadzi Monika Brzywczy (USTA), wstęp wolny.

Wydarzenie w godz. 11-19 na trzecim piętrze domu handlowego Mysia 3.

Spacer - Krakowskie Przedmieście na starych fotografiach

Spacer po Krakowskim Przedmieściu szlakiem najstarszych jego fotografii, które będą przemawiały mocniej niż słowa. Narracja przewodnika pomoże przenieść się do dawnej Warszawy. Podczas spaceru dowiemy się m.in: Co mieściło się w domu pewnego złotnika? Co stało się z fontanną? Co pozostało po pałacu Tarnowskich? Co Wokulski widział na Karowej? Gdzie stał Pałac Ossolińskich-Mokronowskich? Gdzie widniał napis "Od jutra za darmo"? Gdzie miał pracownię słynny warszawski fotograf?

Spacer od godziny 11:05. Spotykamy się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a zakończymy w okolicach Placu Zamkowego (ok. 12:30). Poprowadzi historyk i warszawski licencjonowany przewodnik miejski Adrian Sobieszczański

Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, mile za to widziane napiwki.

Ørganek

Formacja ØRGANEK powstała w roku 2013, rok później grupa wydała swój debiutancki album zatytułowany "Głupi", który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce, zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia. W roku 2016, lider formacji, Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016.

Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. "Czarna Madonna". Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu, a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód. ØRGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w., ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk czy country.

Bilet: 65 zł (miejsca stojące), 85 zł (balkon).

19 - otwarcie drzwi, 20:30 - rozpoczęcie koncertu. Klub Stodoła, ul. Batorego 10.

KAMP! w Grizzly Gin Bar

Czasem powrót do przeszłości jest bardzo odświeżającym doświadczeniem. KAMP! raz jeszcze powraca do debiutanckiego materiału i odegra go w całości na dodatkowym koncercie. To będzie jednocześnie podziękowanie za cały 2017 rok, który z nami spędziliście. Będzie kameralnie, bo w sprzedaży pojawi się wyłącznie 300 biletów na to wydarzenie.

Na "KAMP!" znalazły się najbardziej rozpoznawalne utwory zespołu - "Melt", "Cairo", "Distance Of The Modern Hearts", ale także nagrania, które zbudowały klimat całego albumu i stały się faworytami fanów! 16 grudnia usłyszycie je wszystkie na koncercie w Grizzly Bar w Warszawie.

Bilety w cenie 60 zł, Koncert o godz. 20. Grizzly Gin Bar, ul. Wilcza 46

Niedziela 17 grudnia

XIV Warszawskie Spotkanie Wigilijne

Ul. Ząbkowska w niedzielę stanie się miejscem wspólnego kolędowania i degustacji tradycyjnych potraw. Warszawskie Spotkanie Wigilijne to wyjątkowa okazja dla mieszkańców do spotkania, integracji i wspólnego biesiadowania. W domowej atmosferze, przy choince oraz akompaniamencie kolęd, warszawiacy zgodnie ze świąteczną tradycją zasiądą do wigilijnego stołu, który powstanie wzdłuż ul. Ząbkowskiej.

Kamienice rozbłysną światłem i specjalnie na tę okazję przygotowanymi iluminacjami. Pomiędzy kamienicami, w jednej z bram, będzie czekał interaktywny, holograficzny Mikołaj zagadujący mieszkańców i (być może) spełniający ich życzenia. Będą kolędy i pastorałki w wykonaniu m.in.:Trupa Teatralna – Warszawiaki, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Jakub Jurzyk, Karolina Jarzyńska oraz Teatr Baza ze spektaklem dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Artyści z Polskiego Związku Głuchych zaprezentują świąteczny repertuar w języku migowym.

Będziemy również świadkami wyjątkowego procesu twórczego – Jan Kubicki, w trakcie spotkania, wyrzeźbi warszawską syrenkę z bloku lodowego. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Spotkanie w godz. 13-17. Warsztaty g. 15:00, Koncert g: 19:00. Ul. Ząbkowska

Koncert muzyki tradycyjnej: Ślady żydowskie w polskim śpiewie

Na program koncertu składają się tradycyjne pieśni i muzyka polskiej wsi, przechowane przez społeczność polską, a pamiętające jeszcze czasy, gdy Żydzi żyli na polskich ziemiach i współtworzyli polską kulturę. W pamięci wielu starszych mieszkańców wsi można jeszcze znaleźć żydowskie piosenki, a w wielu polskich pieśniach są też widoczne wpływy kultury żydowskiej: słowa opowiadające o życiu Żydów, elementy języka jidysz, czy też cechy charakterystyczne dla muzyki żydowskiej: skale, melodyka, rytmika.

Zespół zagra w składzie: Katarzyna Wińska (śpiew, bębenek obręczowy, baraban), Katarzyna Andrzejowska (skrzypce, ksylofon słomiany), Witold Roy Zalewski (akordeon, skrzypce sekund, śpiew).

Wstęp: 5 zł (zrzutka na Scenę Lubelską). Godz. 19, Scena Lubelska 30/32

Osoby, chcące głębiej wniknąć w temat, mogą udać się na warsztaty, które odbędą się tego samego dnia o godz. 15. Przeznaczone są dla osób dorosłych, zainteresowanych śpiewem, muzyką ludową, polską kulturą wiejską oraz kulturą żydowską, zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących w śpiewie. W ramach warsztatów będziemy słuchać i uczyć się pieśni, wg. zapotrzebowań będzie też czas na rozmowę i rozgrzewkę głosową.

Opłata za warsztaty: 10 zł (zrzutka na Scenę Lubelską).

Więcej o: