Jest nowy sondaż w sprawie poparcia Gronkiewicz-Waltz. Wynik zaskakuje

Komisja reprywatyzacyjna bez wątpienia nadszarpnęła wizerunek prezydent Warszawy. W czerwcu odnotowano najgorszą ocenę w historii jej rządów. Wynik nowego badania jest jednak zaskakujący.

Barometr warszawski przeprowadził kolejne badanie sprawdzające zadowolenie warszawiaków z życia w stolicy. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2017 roku. Pytania zadano grupie 1100 osób w wieku od 15 lat wzwyż. 

Gronkiewicz-Waltz 

Jedno z pytań dotyczyło ogólnej oceny działań władz Warszawy. Okazuje się, że aż 74 proc. z ankietowanych dobrze ocenia obecnie działania władz miasta. Tylko 23 proc. jest z nich niezadowolona. 

To znacznie lepszy wynik niż ten, który pokazało badanie przeprowadzone kilka miesięcy wcześniej - w czerwcu 2017 roku. Latem warszawiacy oceniali rządy prezydent o wiele gorzej. Pozytywnie oceniło ją 59 proc., negatywnie - 37.

Czerwcowe wyniki były najgorszymi za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz Prawdopodobnie ma to związek z tym, że rozpoczęły się wtedy działania komisji weryfikacyjnej, zajmującej się nieprawidłowościami związanymi z reprywatyzacją w Warszawie. 

Bez wątpienia nadszarpnęło to wizerunek prezydent Warszawy. Jeszcze w styczniu zeszłego roku cieszyła się 74-procentowym poparciem mieszkańców stolicy. Uznali ją wtedy "za dobrego gospodarza miasta". Kilka miesięcy później - w listopadzie 2016 - na to samo pytanie tylko 53 proc. odpowiedziało twierdząco. 

- Myślę, że ten spadek, który odnotowano z zeszłym roku, był wynikiem emocji związanych z reprywatyzacją. Teraz warszawiacy wiedzą o tej sprawie więcej i więcej rozumieją. To, co wcześniej oceniane było na gorąco, teraz zostało przeanalizowane. Stąd poprawa - tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta. 

Dodaje, że sondaż udowadnia również, że dla mieszkańców Warszawy ważniejsze niż afery są inne kwestie - bezpieczeństwo, komunikacja, edukacja czy porządek w mieście.

Ogólna poprawa

Poprawiła się nie tylko ocena prezydent Warszawy. W innych pytaniach zadawanych przez Barometr Warszawski również odnotowano wzrosty. 

Warszawiacy uważają m.in., że miasto realizuje potrzeby mieszkańców (61 proc. w czerwcu, 77 proc. w listopadzie), dotrzymują zobowiązań (60 proc. w czerwcu, 74 proc. w listopadzie) oraz mają dobry program rozwoju miasta (60 proc. w czerwcu, 78 proc. w listopadzie). 

Znaczna większość pozytywnie ocenia także bezpieczeństwo, funkcjonowanie komunikacji, czystość, stan zieleni w Warszawie. Każdy z tych obszarów został oceniony pozytywnie przez ponad 80 proc. ankietowanych.

- To dowód na to, że kierunek zmian, który obraliśmy, jest dobry. Sprawna budowa metra, otwieranie kolejnych przedszkoli i żłobków, wprowadzenie bezpłatnych biletów komunikacji miejskiej dla uczniów podstawówek i gimnazjów - warszawiacy to wszystko zauważają i widzą, że ich miasto zmienia się na lepsze - dodaje Agnieszka Kłąb z UM. 

A Ty jak oceniasz rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

embed

Komisja ds. reprywatyzacji. Nagle Jaki przerywa przesłuchanie. "Katastrofa budowlana"

Więcej o: