Słynne Soho Factory sprzedane. Deweloper chce tam zbudować ogromne osiedle i sklepy

Słynna nieruchomość na Pradze-Południe, Soho Factory, została sprzedana nowemu deweloperowi. Na działce mogą powstać mieszkania oraz lokale handlowo-usługowe.

Soho Development sprzedała Soho Factory firmie deweloperskiej Yareal. Ponad 5 hektarów oddano za kwotę 150 mln zł. Jak podaje serwis propertynews.pl firma prowadziła negocjacje z firmą Yareal Polska od końca listopada. 

Osiedle z muzeum i restauracjami

Soho Factory to nietypowe osiedle powstające na terenie dawnej fabryki Pocisk na Kamionku. Pierwsze rewitalizacje starych budynków przeprowadzono tu w 2008 r. Później na obrzeżach 8-hektarowego terenu powstały trzy budynki. Kolejne domy powstają we wschodniej części fabryki. W sierpniu wyburzona została jedna z największych hal.

Sierpień 2017 r. Rozbiórka największej hali w Soho Factory. W tym miejscu powstaną nowe domy.Sierpień 2017 r. Rozbiórka największej hali w Soho Factory. W tym miejscu powstaną nowe domy. ADAM STÄPIE?'

Obecnie na terenie Soho Factory mieszczą się też restauracje (jak Warszawa Wschodnia), Muzeum Neonów, hale, gdzie odbywają się różnego rodzaju targi. 

Czy te wszystkie miejsca znikną?

Architektura kompleksu zachwyci

Nowy deweloper planuje przy ulicy Mińskiej 25 zbudować inwestycję o charakterze mieszkaniowo-użytkowym o łącznej powierzchni 70 tys. metrów kwadratowych. 

Jak jednak zapewnia Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska, zachowany zostanie charakter i atmosfera Soho Factory. Jest przekonany, że architektura kompleksu zachwyci dotychczasowych i nowych mieszkańców.

Deweloper informuje, że przetrwają również restauracje oraz miejsca związane z kulturą. Mieszczą się one bowiem w innym miejscu niż planowane osiedla.

Dotychczasowy właściciel Soho na razie samodzielnie wybudował pięć inwestycji mieszkaniowych na obrzeżach terenu. To m.in. budynki Feniks, Wars czy Rebel One. Docelowo na terenie dawnej fabryki Pocisk może zamieszkać nawet 2 tys. osób.

W planach jest remont trzech zabytkowych budynków. Nowe bloki mają się wpisywać w postindustrialny charakter okolicy. Realizacja inwestycji ma potrwać około sześć lat. 

Bez płotów i samochodów

Już w lipcu koncepcję dla całego terenu przedstawili architekci z pracowni WWAA. Jak pisze "Stołeczna", w środku całego terenu ma powstać plac z ciągiem zabudowań usługowych na środku.

Autorzy nazywają plac „starówką” inspirowaną rynkami z centralnie położonymi budynkami, jak np. w Zamościu. „Rynek” ma być naturalnym przedłużeniem ciągu pieszego wzdłuż ul. Gocławskiej i ma zszywać kompleks z resztą dzielnicy. 

Nowa koncepcja zagospodarowania dla Soho FactoryNowa koncepcja zagospodarowania dla Soho Factory materiały prasowe

Zabudowa mieszkaniowa powstanie wzdłuż ulic Mińskiej i Żupniczej, otoczy centralny plac. Teren fabryki nie ma być odgrodzony od reszty Kamionka. Półprywatne mają być jedynie dziedzińce budynków mieszkalnych.

W Soho Factory ma być również mało samochodów. Dopuszczony będzie tylko ruch pieszo-rowerowy. Dojazd samochodami do wszystkich nowych budynków ma być poprowadzony od ulic Żupniczej i Mińskiej.

Fabryka Pocisk

Soho Factory znajduje się na warszawskim Kamionku, który jest jedną z najstarszych części prawobrzeżnej Warszawy.

W okresie międzywojennym Kamionek przekształcił się w trzeci pod względem wielkości zatrudnienia rejon przemysłowy w granicach Warszawy. Ulokowały się tu wtedy Zakłady Amunicyjne „Pocisk”, powstały m.in. Fabryka Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego, Państwowa Wytwórnia Aparatów Telefonicznych i Telegraficznych potocznie zwana fabryką „dzwonkową” czy Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberga. W 1938 roku istniały tu 42 zakłady przemysłowe, głównie branży metalowej.

We wrześniu 1939 roku Zakłady Amunicyjne „Pocisk” zostały zbombardowane. Zniszczeniu uległ główny budynek produkcyjny. Po prowizorycznej powojennej odbudowie uruchomiono najpierw warsztaty samochodowe, a później, w nowych budynkach - Warszawską Fabrykę Motocykli produkującą sławne motocykle Osa.

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (11)
Soho Factory na Pradze-Południe. Deweloper chce tam zbudować ogromne osiedle i sklepy
Zaloguj się
 • zuuuraw

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli zabudują to takimi blokowiskami jak w rejonie Jana Kazimierza czy Skierniewickiej-Prostej na Woli, gdzie między blokasami panuje nieustannie mrok od zacienienia, to będzie koszmar. Teraz jest tam czym odetchnąć, dobra proporcja zabudowy do wolnej przestrzeni. Ale deweloperzy chcieliby, tak jak choćby na Szczęślewicach, dojść zabudową do samego jeziorka, a gdyby mogli to pewnie zabudowaliby i to jezioro. Wczoraj chodziła wśród nowych kompleksów biurowo-mieszkalnych na Woli - Prosta, Karolkowa- Skierniewicka. Aż westchnęłam za Żelazną Bramą, tam też były takie same blokasy, tyle że może gorzej wykonane, choć nie zawsze, natomiast wszystko stało w zieleni. Tu są same blokasy, gigantyczna, nieludzka skala, okna w okna, w dzień ciemno jak po zmroku, krążące wokół tasiemce samochodów szukających skrawka chodnika do zaparkowania. Koszmar !

 • a.usher

  Oceniono 3 razy 3

  A mieszkania od strony dworca to będą za pół ceny sprzedawać czy zażądają wrzucenia całej stacji kolejowej Warszawa Wschodnia pod ziemię?

 • nowy4444

  Oceniono 10 razy 2

  Żenujące osiedle. Powiekszajacy się Ścisk. Liczne budowy w okolicy. Imprezy. Parkingi. Zatkana Grochowska. Daleko do metra. Sytuację ratuje park niedaleko. Powstanie mrowisko.

 • kixx

  Oceniono 6 razy 2

  "...a później, w nowych budynkach - Warszawską Fabrykę Motocykli produkującą sławne motocykle Osa"
  taa...

 • anka.pano

  Oceniono 5 razy -1

  Póki są lokale to fajnie pójść i zaimprezować natomiast strasznie współczuję mieszkańcom bloków które już stoją oraz tych które zbudują, będzie straszny ścisk a lokale usługowe sprawią że o spokoju czy parkowaniu można będzie zapomnieć. Bardzo słaba lokalizacja do życia ale póki co warto się tam wybrać, miejsce może szemrane ale klimatyczne i dobre restauracje.

 • zoltan_waw

  Oceniono 14 razy -4

  Buehehehehe.
  To się aktywizatory pos..... z żalu , zaraz będzie o dyktacie deweloperów. A wszystko podszyte bólem doopska że takiego gołodupca zwyczajnie nie stać na nic co takie nowe centrum usługowe będzie oferowało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX