Soho Development sprzedała Soho Factory firmie deweloperskiej Yareal. Ponad 5 hektarów oddano za kwotę 150 mln zł. Jak podaje serwis propertynews.pl firma prowadziła negocjacje z firmą Yareal Polska od końca listopada.
Soho Factory to nietypowe osiedle powstające na terenie dawnej fabryki Pocisk na Kamionku. Pierwsze rewitalizacje starych budynków przeprowadzono tu w 2008 r. Później na obrzeżach 8-hektarowego terenu powstały trzy budynki. Kolejne domy powstają we wschodniej części fabryki. W sierpniu wyburzona została jedna z największych hal.
Sierpień 2017 r. Rozbiórka największej hali w Soho Factory. W tym miejscu powstaną nowe domy. ADAM STÄPIE?'
Obecnie na terenie Soho Factory mieszczą się też restauracje (jak Warszawa Wschodnia), Muzeum Neonów, hale, gdzie odbywają się różnego rodzaju targi.
Czy te wszystkie miejsca znikną?
Nowy deweloper planuje przy ulicy Mińskiej 25 zbudować inwestycję o charakterze mieszkaniowo-użytkowym o łącznej powierzchni 70 tys. metrów kwadratowych.
Jak jednak zapewnia Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska, zachowany zostanie charakter i atmosfera Soho Factory. Jest przekonany, że architektura kompleksu zachwyci dotychczasowych i nowych mieszkańców.
Deweloper informuje, że przetrwają również restauracje oraz miejsca związane z kulturą. Mieszczą się one bowiem w innym miejscu niż planowane osiedla.
Dotychczasowy właściciel Soho na razie samodzielnie wybudował pięć inwestycji mieszkaniowych na obrzeżach terenu. To m.in. budynki Feniks, Wars czy Rebel One. Docelowo na terenie dawnej fabryki Pocisk może zamieszkać nawet 2 tys. osób.
W planach jest remont trzech zabytkowych budynków. Nowe bloki mają się wpisywać w postindustrialny charakter okolicy. Realizacja inwestycji ma potrwać około sześć lat.
Już w lipcu koncepcję dla całego terenu przedstawili architekci z pracowni WWAA. Jak pisze "Stołeczna", w środku całego terenu ma powstać plac z ciągiem zabudowań usługowych na środku.
Autorzy nazywają plac „starówką” inspirowaną rynkami z centralnie położonymi budynkami, jak np. w Zamościu. „Rynek” ma być naturalnym przedłużeniem ciągu pieszego wzdłuż ul. Gocławskiej i ma zszywać kompleks z resztą dzielnicy.
Nowa koncepcja zagospodarowania dla Soho Factory materiały prasowe
Zabudowa mieszkaniowa powstanie wzdłuż ulic Mińskiej i Żupniczej, otoczy centralny plac. Teren fabryki nie ma być odgrodzony od reszty Kamionka. Półprywatne mają być jedynie dziedzińce budynków mieszkalnych.
W Soho Factory ma być również mało samochodów. Dopuszczony będzie tylko ruch pieszo-rowerowy. Dojazd samochodami do wszystkich nowych budynków ma być poprowadzony od ulic Żupniczej i Mińskiej.
Soho Factory znajduje się na warszawskim Kamionku, który jest jedną z najstarszych części prawobrzeżnej Warszawy.
W okresie międzywojennym Kamionek przekształcił się w trzeci pod względem wielkości zatrudnienia rejon przemysłowy w granicach Warszawy. Ulokowały się tu wtedy Zakłady Amunicyjne „Pocisk”, powstały m.in. Fabryka Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego, Państwowa Wytwórnia Aparatów Telefonicznych i Telegraficznych potocznie zwana fabryką „dzwonkową” czy Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberga. W 1938 roku istniały tu 42 zakłady przemysłowe, głównie branży metalowej.
We wrześniu 1939 roku Zakłady Amunicyjne „Pocisk” zostały zbombardowane. Zniszczeniu uległ główny budynek produkcyjny. Po prowizorycznej powojennej odbudowie uruchomiono najpierw warsztaty samochodowe, a później, w nowych budynkach - Warszawską Fabrykę Motocykli produkującą sławne motocykle Osa.