"Na koniec to tak każdy" - usłyszała od księdza. Nie chciał pochować jej nawróconego ojca

Córka zmarłego podzieliła się swoim doświadczeniem w jednej z warszawskich parafii. Mimo że ojciec tuż przed śmiercią się nawrócił, ksiądz stwierdził, że nie ma przesłanek do religijnego pochówku, bo "na koniec to tak każdy".

O sprawie poinformowała na Facebooku dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska. Umieściła tam post swojej koleżanki, którą w jednej z warszawskich kancelarii parafialnych spotkała mało przyjemna sytuacja, który podpisała: Oto prawda o polskim Kościele.

Ojciec kobiety niedawno zmarł. Chciała, aby jego pogrzeb odbył się w obrządku katolickim. Zwróciła się do parafii, do której należał zmarły - Bogurodzicy Maryi na Bemowie. Nie spodziewała się, że może mieć problem z otrzymaniem zgody na pochówek.

"No wie pani, na koniec to tak każdy"

Jak wynika z jej relacji, już na samym początku trafiła na opór. Wytłumaczyła, że jej ojciec co prawda nie przyjmował księdza po kolędzie, ale tuż przed śmiercią pojednał się z Bogiem. Poprosił o ostatnie namaszczenie, spotkał się z duchownym, który zadał mu pokutę, a później udzielił przebaczenia.

Dla księdza w kancelarii nie miało to znaczenia. - No wie pani, na koniec to tak każdy - usłyszała lakoniczną odpowiedź córka zmarłego. Pomimo zapewnień, ksiądz z parafii Bogurodzicy Maryi stwierdził, że "nie było pojednania z Kościołem".

Ostatecznie zaświadczenie o zgodzie na pochówek katolicki zostało wydane. Znalazła się na nim jednak adnotacja "o nieotwieraniu księdzu po kolędzie oraz braku jasnych przesłań do pochówku religijnego".

Totalny brak empatii

Autorka postu, który udostępniła Korwin-Piotrowska, zarzuca mężczyźnie, z którym spotkała się w parafialnej kancelarii, brak empatii. Zamiast kondolencji usłyszała tylko, że opłata wynosi 200 złotych. Odmawia także nazywania go księdzem - używa słów "urzędnik" oraz "pan".

Panie Piotrze, nie dorósł pan do roli księdza, którą ktoś lekkomyślny panu powierzył, nie zna pan empatii i nie lubi ludzi. Szkoda mi pana i tych, którzy przyjdą pogrążeni w żałobie i trafią właśnie na Pana

- napisała. 

Próbujemy skontaktować się z parafią. Telefon nie odpowiada, wysłaliśmy również mail - czekamy na odpowiedź. 

"Mafia w sukienkach"

Pod postem udostępnionym przez dziennikarkę rozgorzała dyskusja. Wielu komentujących jest oburzonych. "Mam tylko nadzieję, że Bóg tych wszystkich księży, którzy działają wbrew naukom Jezusa, należycie rozliczy" - pisze Patrycja.

"Mafia w sukienkach. Powinni mieć kasy fiskalne" - dodaje Emilia. A Maciek komentuje: Urzędnik widać nie uważał na przypowieści o synu marnotrawnym. Pewnie wtedy kasę liczył.

"Koszmar!"

Użytkownicy dzielą się także swoimi historiami z całej Polski: "Ja pochowałam mamę w 2015 w Pasłęku. Nie dość, że wzięto ode mnie 800 zł, to jeszcze za brak uczestnictwa mamy w kolędowaniu, nie wpuszczono trumny do kościoła" - pisze Joanna. 

"Mój dziadek zmarł pod koniec czerwca. Ksiądz zachowywał się skandalicznie, okazało się, że prowadził zapiski o każdym członku naszej rodziny. Następnie przy zamawianiu pogrzebu wszystko wyliczył. Przy płatności mówi 'co łaska', ale gdy ojciec zaczął płacić, kiwnął głową na kwotę, która mu odpowiadała" - opowiada Karolina.

"Zafundował nam pochówek w wersji ekspres"

"Podczas pogrzebu było jeszcze gorzej. Pozwolił otworzyć trumnę tylko na chwilę i krzyczał w kaplicy, gdy najbliżsi podchodzili bliżej. Potem podczas mszy zdeptał kwiaty leżące wokół trumny, bo nie pochwala kwiatów. Na koniec zafundował nam pochówek w wersji ekspres - bez kondolencji. Koszmar!" - dodaje kobieta.

"Ja miałam tak samo w Krakowie. Ksiądz otworzył księgę i powiedział, że nie pochowa, bo nie był wpuszczany po kolędzie. (...) Dla mnie to była trauma, że straciłam cudownego człowieka, a w kościele usłyszałam, że był złym człowiekiem" - mówi Małgorzata.

Spotkała Cię podobna sytuacja? Podziel się swoją historią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (154)
Parafia Bogurodzicy Maryi w Warszawie. Kobieta miała problem z zaświadczeniem o pochówku
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 77 razy 53

  Nie ma czegoś takiego jak "niepojednany" jest " niezapłacone" lub "mało zapłacone".

 • Jan Kowalski

  Oceniono 80 razy 50

  To chyba normalne że organizacja do której zmarły najwyraźniej nie należał (kościół katolicki) nie chce brać udziału w jego pochówku. Bo niby dlaczego mieliby brać udział. Ja też jeszcze za życia powiedziałem wszystkim że żadnych sukukienkowych sobie na swoim pogrzebie nie życzę. A do pochówku na cmentarzu komunalnym żaden ksiądz nie jest potrzebny.

 • morsik2

  Oceniono 54 razy 30

  Doigrają się w końcu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 28

  kochana pani jak mówi klasyk: a kto umarł ten nie żyje... i ma głęboko w dupie, kto, jak i gdzie go pochowa...
  a szantaż i karanie za wpuszczanie albo nie wpuszczanie klechy do domu jeszcze dobitniej mnie przekonuje o słuszności zerwania jakichkolwiek stosunków z ta czarną mafią, bo oni nic wspólnego z bogiem nie mają

 • sacc77

  Oceniono 39 razy 27

  Aby w POLSCE było NORMALNIE, trzeba co najmniej:

  1. Wypowiedzieć konkordat
  2. Przywrócić przedwojenną procedurę wedle której Watykan zanim mianował biskupa musiał uzyskać zgodę na daną kandydaturę od władz Rzeczypospolitej a kandydat na biskupa musiał składać publiczne ślubowanie na wierność RP.
  3. Wyprowadzić ze wszystkich struktur Państwa funkcjonariuszy obcego państwa - Watykanu czyli:
  A. Zlikwidować etaty kapelanów
  B. Zlikwidować etaty katechetów a tym samym Wyprowadzić religię ze szkół
  4. Usunąć z rządu wszystkich członków OPUS DEI i jakiegokolwiek zakonu. Członkowie OPUS DEI ślubowali wierność swej zwierzchności z Watykanu i priorytet religii nad racja stanu Państwa Polskiego i dlatego nie powinni mieć możliwości wpływu na polską politykę. Zakonnicy na stanowiskach rządowych (taki typowy polish joke) tez wiadomo kogo reprezentują.
  5. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  6. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  7. Usunąć z urzędów i szkół wszelkie symbole religijne
  8. Uroczystości państwowe organizować wyłącznie w charakterze świeckim
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach jak również za poplecznictwo ochraniających ich biskupów.
  10. Wstrzymać dofinansowywanie "dzieł" KRK z kasy państwa !
  11. Ścigać z urzędu za wywoływanie presji w celu wymuszenia uczestnictwa w praktykach religijnych przez nauczycieli, dowódców i innych osób przełożonych
  12. Zlikwidować przepisy o wartościach chrześcijańskich w radiu i telewizji
  13. Nakazać przestrzegania norm hałasu, niezależnie od wyznania - dzwonić albo wrzeszczeć przez megafon na procesjach na terenach przemysłowych lub w zamkniętych pomieszczeniach
  14. Nakazać organizacjom religijnym przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych wobec osób, które z nich wystąpiły na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym

  Kościuszko miał rację pisząc w swoim memoriale - "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród

 • 174pit

  Oceniono 24 razy 18

  Czyżby pyszny katabas nie znał przypowieści o robotnikach w winnicy?
  A szanowna córka nawróconego nie wie, że gdyby mu przemówiła do ręki zamiast do sumienia, to pochowałby zatwardziałego ateistę i odprawił za niego mszę, a nawet dwie?
  Taki kraj. Katolicki.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 40 razy 16

  1. Nie ma religijnego obowiązku odprawiania uroczystej mszy podczas pochówku. Tak samo jest z chrztem i ślubem.

  2. Imprezy w lepszych lokalach są droższe... chcesz imprezy w okazałym zabytku to płać, a jak nie to idź do jakiejś skromnej salki.

  3. Niezbędne sakramenty są za darmo.

 • julia.gewitter

  Oceniono 24 razy 14

  Mam podobne doswiadczenia po smierci ojca. Dlatego pozniej poszlam do jednej z parafii protestanckich. Zostalam przyjeta b. cieplo. Bez warunkow, wymogow. Bez podtykania pod nos tacy i wiecznego jeczenia o kase. Jak czlowiek. Tu pastor jest dla wiernych, a nie wierni dla pastora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX