200-metrowy stół stanie na Ząbkowskiej. "Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie pokazywano"

Kolędy, bożonarodzeniowe potrawy i trójwymiarowy mówiący św. Mikołaj. 5 tys. pierników i 4 tys. prezentów. W najbliższą niedzielę odbędzie się wielka wigilia dla warszawiaków.

Do tej pory wigilijne spotkania odbywały się na pl. Teatralnym, w tym roku po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się na warszawskiej Pradze. Z tej okazji ul. Ząbkowska stanie się miejscem wspólnego kolędowania i tradycyjnego poczęstunku. 

Przy wspólnym stole 

Głównym miejscem imprezy będzie 200-metrowy stół, pokryty białym obrusem i dekoracją z gałęzi jodły. Oprócz jedzenia na stole pojawią się śpiewniki, aby wszyscy warszawiacy mogli nie tylko biesiadować, ale także wspólnie kolędować.

Wokół namiotów ze stołami zostaną ustawione choinki rozżarzone lampkami świątecznymi. Natomiast w ich pobliżu pojawią się kredensy wypełnione prezentami. Trafią one do osób, które tego dnia pojawią się na imprezie. 

Sytuacja jest niecodzienna, bo to warszawiacy przygotowali prezenty dla warszawiaków. 5 tysięcy pierników i 4 tysiące upominków

- mówi Maria Dąbrowska-Majewska, szefowa Fundacji Zmiana. Stąd zresztą pomysł na nazwę wydarzenia: „Warszawiacy warszawiakom”. I, co ciekawe, imprezę nie zorganizowali urzędnicy, lecz - przy pomocy miasta - animatorzy z 5 organizacji pozarządowych: Fundacja Zmiana, Stowarzyszenie HokusPokus, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Otwarta Pracownia Twórcza oraz Warszawskie Bractwo Bartne.

Wydarzenie wspiera również Gazeta.pl, która przekazała dla warszawiaków książki wydawnictwa Agora.

Hologram, który mówi 

Pomiędzy kamienicami, w jednej z bram, na gości będzie czekał interaktywny, holograficzny św. Mikołaj. 

Czegoś takiego jeszcze nie pokazywano w Polsce. Postać św. Mikołaja będzie nie tylko wyglądać jak żywa, ale będzie można z nią porozmawiać

- wyjaśnia Maria Dąbrowska-Majewska.

Jednak to nie koniec atrakcji. Tego dnia na scenie wystąpią m.in. Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Warszawska Trupa Teatralna Warszawiaki oraz Warszawska oraz Pożar w Burdelu, który zaprezentuje szopkę, w której wystąpią muppety.  

Z kolei artyści z Polskiego Związku Głuchych zaprezentują świąteczny repertuar w języku migowym. Oba wejścia na teren imprezy - od ul. Targowej oraz od ul. Brzeskiej - a także wejścia do namiotów wyposażone będą w podjazdy. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły liczyć na wsparcie asystentów. Impreza potrwa od godz. 13 do 17.

***

A Ty jak spędzasz święta, czy one są po to, aby spędzać je z rodziną? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (9)
Święta w Warszawie. 200-metrowy stół stanie na Ząbkowskiej. "Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie pokazywano"
Zaloguj się
 • kriso135

  Oceniono 2 razy 0

  Chciałbym zobaczyć jak lewaki śpiewają kolędy. Żeby wam się nie pomyliło i nie zacznijcie od międzynarodówki.

 • shtalman

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawy jestem z jakiego PiS-miasta pojawi się chytra baba na tej wigilii?

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy -1

  Wcześniej na innym portalu napisałem, że ta "Wigilia na Ząbkowskiej", to pomysł mocno spóźniony. Bo od czasów "ucywilizowania” tej ulicy, plajty Zakładów Spirytusowych i zamknięcia słynnej "Rybackiej”, uruchomionej jeszcze przed wojną na Brzeskiej, cała ferajna dawno przeniosła się w plener, czyli w najgłębsze podwórka tutejszych czynszówek.

  Z poza tym, to CZYM wy chcecie konkurować z legendarnymi pyzami i flakami z Różyca? Wytwarzanymi maszynowo pierogami z kapustą i pieczarkami i cienkim barszczykiem z torebki? :-(

  Nawet benklarze ze swoimi "trzema kartami” nie przyjdą, bo z tego co wiem, to mierzi ich widok komisariatu policji urządzonego we wnętrzach "Szemranej” – ostatniej klimatycznej knajpy Starej Pragi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX