"Martwy wieloryb" leży nad brzegiem Wisły. Pojawił się w nocy

Wieloryb w Wiśle? Nad ranem, przy moście Poniatowskiego, znaleziono ogromnego, martwego kaszalota. Szybko wyszło na jaw, że jest... "prawdziwie sztuczny". To akcja promocyjna kwartalnika "Przekrój".

Na plaży nad Wisłą leży martwy wieloryb.

Wieloryb w Wiśle?

Rano na plaży przy moście Poniatowskiego pojawili się policjanci oraz mieszkańcy stolicy, którzy byli zaskoczeni niecodziennym widokiem. Informacja o obecności wielkiego ssaka na plaży szybko obiegła media społecznościowe. 

Wieloryb nad Wisłą - pojawił się w nocy

Jak informuje Monika Sękowska z kwartalnika "Przekrój" wieloryb pojawił się na plaży nad Wisłą w nocy.

- "Przekrój" jest inicjatorem i organizatorem tej akcji. Naszym partnerem jest Zarząd Zieleni w Warszawie - informuje Sękowska. - Ściągnęliśmy nad Wisłę wieloryba, to prawdziwie sztuczny wieloryb - dodaje.

Jak opowiada, wieloryb przyjechał z Belgii, jest własnością kolektywu artystów i ekologów Captain Boomer. - Przybył do Polski w nocy z 7 na 8 grudnia. Odpłynie w niedzielę wieczorem - dodaje.

Dość absurdalna sytuacja

Skąd pomysł na promowanie numeru poprzez wystawienie wieloryba nad Wisłę? Sękowska wyjaśnia, że to bardzo "przekrojowe" działanie, nawiązuje do nowego numeru. Ale to również metafora ingerencji człowieka w środowisko naturalne, a także spektakl-performans - dość absurdalna sytuacja - wyjaśnia Sękowska. Mówi, że akcja jest symboliczna. - Nieprzypadkowo wieloryb jest nieżywy - podkreśla.

Jak mówi, nie było ciężko przewieźć sztucznego ssaka. - Przyjechał specjalnym tirem, niestandardowych rozmiarów, zrobiliśmy to z troską - mówi.

W Warszawie miejska legenda o wielorybie w Wiśle pochodzi sprzed 10 lat. Wtedy jeden z tabloidów zrobił sobie z tego wakacyjną historyjkę w sezonie ogórkowym.

Wydarzenia wokół premiery

Nowy numer "Przekroju" ma na okładce właśnie wieloryba. Będzie dostępny w kioskach od dzisiaj. Świętowanie premiery nowego numeru rozpoczęło się już dziś. O 21.00 w Muzeum nad Wisłą odbędzie się koncert duetu Euphonia Pseudolarix (Iza Smelczyńska i Mateusz Śmigasiewicz), który, jak informują organizatorzy, "spróbuje skontaktować się ze wszystkimi wielorybami świata w specjalnie przygotowanym na tę okazje elektronicznym secie pt. 'Whale watching'". 

Po koncercie, o 22.00 impreza DUNNO, która znana jest w każdej strefie powłoki ziemskiej. Dunno w składzie Lutto Lento i Filip Lech zagrają z winyli, dziwnie i wesoło.

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o: