"Martwy wieloryb" leży nad brzegiem Wisły. Pojawił się w nocy

Wieloryb w Wiśle? Nad ranem, przy moście Poniatowskiego, znaleziono ogromnego, martwego kaszalota. Szybko wyszło na jaw, że jest... "prawdziwie sztuczny". To akcja promocyjna kwartalnika "Przekrój".

Na plaży nad Wisłą leży martwy wieloryb.

Wieloryb w Wiśle?

Rano na plaży przy moście Poniatowskiego pojawili się policjanci oraz mieszkańcy stolicy, którzy byli zaskoczeni niecodziennym widokiem. Informacja o obecności wielkiego ssaka na plaży szybko obiegła media społecznościowe. 

Wieloryb nad Wisłą - pojawił się w nocy

Jak informuje Monika Sękowska z kwartalnika "Przekrój" wieloryb pojawił się na plaży nad Wisłą w nocy.

- "Przekrój" jest inicjatorem i organizatorem tej akcji. Naszym partnerem jest Zarząd Zieleni w Warszawie - informuje Sękowska. - Ściągnęliśmy nad Wisłę wieloryba, to prawdziwie sztuczny wieloryb - dodaje.

Jak opowiada, wieloryb przyjechał z Belgii, jest własnością kolektywu artystów i ekologów Captain Boomer. - Przybył do Polski w nocy z 7 na 8 grudnia. Odpłynie w niedzielę wieczorem - dodaje.

Dość absurdalna sytuacja

Skąd pomysł na promowanie numeru poprzez wystawienie wieloryba nad Wisłę? Sękowska wyjaśnia, że to bardzo "przekrojowe" działanie, nawiązuje do nowego numeru. Ale to również metafora ingerencji człowieka w środowisko naturalne, a także spektakl-performans - dość absurdalna sytuacja - wyjaśnia Sękowska. Mówi, że akcja jest symboliczna. - Nieprzypadkowo wieloryb jest nieżywy - podkreśla.

Jak mówi, nie było ciężko przewieźć sztucznego ssaka. - Przyjechał specjalnym tirem, niestandardowych rozmiarów, zrobiliśmy to z troską - mówi.

W Warszawie miejska legenda o wielorybie w Wiśle pochodzi sprzed 10 lat. Wtedy jeden z tabloidów zrobił sobie z tego wakacyjną historyjkę w sezonie ogórkowym.

Wydarzenia wokół premiery

Nowy numer "Przekroju" ma na okładce właśnie wieloryba. Będzie dostępny w kioskach od dzisiaj. Świętowanie premiery nowego numeru rozpoczęło się już dziś. O 21.00 w Muzeum nad Wisłą odbędzie się koncert duetu Euphonia Pseudolarix (Iza Smelczyńska i Mateusz Śmigasiewicz), który, jak informują organizatorzy, "spróbuje skontaktować się ze wszystkimi wielorybami świata w specjalnie przygotowanym na tę okazje elektronicznym secie pt. 'Whale watching'". 

Po koncercie, o 22.00 impreza DUNNO, która znana jest w każdej strefie powłoki ziemskiej. Dunno w składzie Lutto Lento i Filip Lech zagrają z winyli, dziwnie i wesoło.

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (107)
Wieloryb Wisła Warszawa. Skąd się tam wziął? "Pojawił się w nocy"
Zaloguj się
 • ironic77

  Oceniono 112 razy 106

  Wiesz co robi ten wieloryb? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest wieloryb na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym wielorybem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo...

 • nicpon007

  Oceniono 56 razy 54

  "Nad Wisłą leży martwy wieloryb (...) Ludzie są zachwyceni tym widokiem"

  Bez komentarza :)

 • pintonek

  Oceniono 34 razy 24

  " Ludzie są zachwyceni tym widokiem"
  Nieświadomi ludzie maja ubaw z trupa wielkiego stwora. Przypomina mi to dawne czasy gdy wystawiało się nieznane stworzenia na widok publiczny, a im bardziej tępy lud tym większa radość.

 • wujekdolf

  Oceniono 31 razy 19

  ...taki symbol Polski za pisiorów - zdechły wieloryb...to już nie potrwa długo - za IV RP też premiera wymienili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX