Jarmarki świąteczne, festiwal kawy i... świąteczna iluminacja Warszawy. Tego nie przegap w weekend

Co robić w weekend w Warszawie? Aż roi się od atrakcji. Zebraliśmy dla was najlepsze propozycje.

8 grudnia - piątek

Festiwal kawy w CH Blue City

w dniach 8-10 grudnia w Centrum Handlowym Blue City kolejny raz odbędzie się Coffee Fest. Będzie to okazja do zrobienia zapasów różnych gatunków kawy, herbaty, czekolady i wina, dzięki czemu zimę będzie można przetrwać w cieple i dobrym nastroju. Na odwiedzających czekać będą między innymi takie atrakcje:

- Możliwość zakupu różnorodnego sprzętu do parzenia kawy

- Pokazy Latte Art

- Spotkania z ciekawymi ludźmi, między innymi Agnieszką Rojewską ROJES, Mistrzynią Polski Baristów 2015 i 2016

Jarmark Bożonarodzeniowy w Royal Wilanów!

Już 8 grudnia rozpocznie się świąteczny jarmark i potrwa do samej Wigilii!

W godzinach 14:00-20:00 na placu rekreacyjno-sportowym Royal Wilanów czekać będą na warszawiaków klimatyczne, pięknie udekorowane drewniane domki, w których będzie można kupić upominki i skosztować świątecznych potraw.

Start o 14:00

Warsztaty kulinarne z lepienia pierogów

- Wspólnie będziemy tworzyć pierogi, z różnymi farszami łącznie z tym tradycyjnym, z kapustą i grzybami - piszą organizatorzy.

Każdy uczestnik warsztatów wyjdzie z kilkoma własnoręcznie ulepionymi pierogami. Warsztaty poprowadzą Liliana Owies i Olga Grądzka. 

Warsztaty odbędą się w Wawerskim Centrum Kultury Zastów (ulica Lucerny 13) o godz. 18. Wstęp za darmo, obowiązują zapisy. 

Historia miasta wokół torów

Wykład w Muzeum Warszawskiej Pragi o godz 18:00.

Kolej jest z nami już prawie 200 lat. Pojawiła się na świecie wraz z rewolucją przemysłową, która rozpoczęła największy w dziejach proces rozwoju miast. Nie ma się zatem co dziwić, że kolej była i jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących miasto. Jak kolej oddziaływała na miasta, w tym Warszawę, dawniej? Jakie ma znaczenie dziś?

Wykład poprowadzi Leszek Wiśniewski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i studiów podyplomowych w Instytucie Badania Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich!

Festiwal w Kinie Wisła przy pl. Wilsona potrwa aż do niedzieli. Pełny program wraz z opisami.

Zaplanowano m.in. spotkanie z kierownikiem Krzysztofem Wielickim oraz z Januszem Gołąbem – kierownikiem sportowym. W spotkaniu weźmie też udział Leszek Cichy, uczestnik poprzedniej wyprawy zimowej na K2 w sezonie 1987/88.

Koncert muzyki bułgarskiej

Bułgarski Instytut Kultury i Zamek Królewski w Warszawie zapraszają 8 grudnia 2017 r. o godz. 19.00 do Sali Koncertowej na Koncert fortepianowy Mistrza i jego uczniów
w ramach II Festiwalu Młodych Talentów Bułgarii (grudzień 2017 r.-lipiec 2018 r.)
z okazji nadchodzącej prezydencji Rady Unii Europejskiej Republiki Bułgarii.

9 grudnia - sobota

Rodzinny Jarmark Świąteczny

Ozdoby choinkowe, prezenty, biżuteria, ceramika, kuchnia regionalna, zdrowa żywność.
A dla dzieci:

11.00-13.00 Świąteczne warsztaty
14.00 Spektakl Teatru THB "Kiedy rodzice idą spać"

Gdzie: Centrum Łowicka od 10:00

Świąteczna iluminacja

W najbliższy weekend 9-10 grudnia na Trakcie Królewskim zabłyśnie świąteczna iluminacja. Dojazd na Plac Zamkowy ułatwi mieszkańcom specjalna linia tramwajowa 71.

Orientalny Bazar Świąteczny w Muzeum Azji i Pacyfiku

Już po raz czwarty zapraszamy na Orientalny Bazar Świąteczny w Muzeum Azji i Pacyfiku, który odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 r,. w godz.11.00-20.00.
Wstęp wolny.

To wydarzenie wyjątkowe na mapie Warszawy. Wyróżnia się na tle innych, ponieważ daje możliwość poznania smaków, zapachów i kolorów Orientu. Sprzedawcy prezentują starannie dobrany asortyment - skarby z takich krajów jak Indie, Chiny, Tajlandia, Japonia, Turcja, Liban, Iran, Uzbekistan, Tadżykistan, Afganistan i Palestyna. Miłośnicy pięknych przedmiotów mogą wybierać wśród bogatej biżuterii, barwnych elementów stroju czy niezwykłych przedmiotów dekoracyjnych. Smakosze też znajdą coś dla siebie - aromatyczne przyprawy, zielone i czarne herbaty. Na uwagę zasługują również kosmetyki azjatyckie i publikacje poświęcone Azji, czyli to co dobre dla ciała i duszy. Jest gwarno i radośnie.

Spacer śladami "Złego" Leopolda Tyrmanda

Nie ma drugiej takiej książki (no, może oprócz "Lalki" Bolesława Prusa) w której autor uczynił by bohaterem akcji swojej powieści całe miasto: skwery, bramy, targowiska, tramwajowe zajezdni z tym całym tłumem mieszkańców odradzającej się do życia Warszawy.

Zły napisany w ciężkich czasach pięćdziesiątych nie przestaje fascynować twórców, reżyserów, pisarzy a przede wszystkim zwykłych mieszkańców miasta.

Dlatego mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na spacer wiodący śladami bohaterów "Złego" Leopolda Tyrmanda.

Na spacer zapraszamy 9 grudnia o godzinie 11:05.

Startujemy pod pomnikiem Wincentego Witosa przy Placu Trzech Krzyży, natomiast spacer zakończymy na ulicy Próżnej.

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na Boskie Targi Bożonarodzeniowe w nowej odsłonie. Tegoroczna edycja odbędzie się z większym niż poprzednie rozmachem. Na targach pojawią się stoiska z etnodizajnem, a w specjalnie przygotowanej strefie chilloutu będzie można napić się regionalnego piwa i spróbować potraw z różnych zakątków Polski.

Sobota:
producenci zabawek i innych produktów dla dzieci | etnodizajnerzy | wydawcy

Niedziela:
twórcy ludowi | etnodizajnerzy | producenci bombek | wydawcy | wystawcy gastronomiczni

Od 10:00 w sobotę.

Bilety: 10 zł (dorośli) / 6 zł (emeryci, studenci, dzieci powyżej 7. roku życia) / bezpłatnie (dzieci poniżej 7. roku życia).

Lodowisko na placu Europejskim

Lodowisko wraca na plac Europejski. Zapraszamy na wielkie otwarcie już w sobotę 9 grudnia o 16:00.

Na miejscu bezpłatne zadaszone lodowisko z wypożyczalnią łyżew.

Targowisko stylu na Koszykach vol.5

Pora odświeżyć swoją zimową garderobę. Poznajcie nowe projekty i kolekcje od młodych i niezależnych projektantów, których prace cenimy i chcemy Wam przybliżyć.

Najnowsze trendy, modne dodatki, oryginalne wzory - zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może zabraknąć fanów stylu i designu.

Na Targi zapraszamy w sobotę od godziny 11:00 do 22:00, a niedzielę od godziny 11:00 do 18:00 na poziom +1. Wejście na wydarzenie jest za darmo.

Kobiety Pragi - spacer z Praską Ferajną

Spacer będzie poświęcony kobietom związanym z Pragą lub zasłużonym dla dzielnicy. Będzie mowa o dyrektorkach renomowanych gimnazjów Helenie Rzeszotarskiej i Zofii Łabusiewiczowej, fundatorce bazyliki na Michałowie Marii Radziwiłłowej i wielu innych, czasem mało znanych postaciach, które współtworzyły oblicze Pragi.

Spotkanie: ul. Jagiellońska 42, róg ul. Cyryla i Metodego
Przewodnik: Karol Bulski

„Wieczór z Agnieszką”

W sobotę Klub Komediowy przy pl. Zbawiciela rozpoczyna nowy cykl spektakli: „Wieczór z Agnieszką”, których część będzie stanowiła rozmowa prowadzona przez gospodynię wieczoru Agnieszkę Drotkiewicz.

Gościem pierwszego spotkania 9.12 o 21 będzie Marek Bieńczyk – pisarz, historyk literatury, enolog, autor esejów najwyższej próby i laureat nagrody literackiej Nike za powieść „Książka twarzy”. Rozmowa o napoleonach i pączkach, nieokreślonym źródle smutku, o smaku wina i grach literackich posłuży jako inspiracja do spektaklu improwizowanego w wykonaniu improwizatorów z Klubu.

Bankiet w swetrze na bogato

Czyli coroczna impreza w Teatrze Ochoty. W tym roku przyświeca nam idea "na bogato".

Start o 21:00

10 grudnia - niedziela

Śniadanie z Przekrojem

"Zapraszamy na improwizowany przegląd zimowego numeru Kwartalnika PRZEKRÓJ. Wybrane fragmenty czytać będą - na głosy - autorzy i współtwórcy kwartalnika" - piszą organizatorzy.

Osoby dramatu:

MIłada Jędrysik, zastępczyni redaktora naczelnego i główna siła sprawcza; 
Tomasz Stawiszyński, redaktor działu kultura i społeczeństwo, zasiada w radzie mędrców naszego zespołu oraz Marek Raczkowski, główny rysownik i niewyczerpany rezerwuar błyskotliwych dowcipów.

bufet śniadaniowy bez limitu: 18 zł
bufet śniadaniowy bez limitu z dowolną kawą lub herbatą: 22 zł

Gdzie i kiedy: O 11:00 w Powidokach

Warszawski Kiermasz Świąteczny

- Czekamy na Was w naszej warszawskiej księgarni 10 grudnia między 12:00 a 18:00.
Książki Czarnego kupicie z rabatem 30-50 proc. - piszą organizatorzy. 

Pora Zwyrola: Noc z opętanymi zakonnicami!

Podczas drugiego spotkania z cyklu Pora Zwyrola w Jack's Cinema obnażymy plugawe sekrety klasztornych cel i skrywane pod habitami mroczne żądze mniszek, które je zamieszkują - zaprosimy was na podwójny seans z "Alucardą" ("Piekło", 1977) oraz "Satanico Pandemonium" ("Seksorcysta", 1975). Nunsploitation to nurt kina exploitation koncentrujący się wokół tematów opętania, celibatu i opresji religijnej generowanej przez kościelną etykę.

Zagadnienia te zainspirowały w latach 70. twórców nurtu do imponującej kreatywności w gromadzeniu na ekranie obrazów perwersji i przemocy. Dla wszystkich amatorów opowieści o trudach i pokusach zakonnego życia, przygotowaliśmy podręcznikowe filmy nurtu - oba produkcji meksykańskiej z gorących lat 70.

Gdzie? Jack's Cinema o 19:00.

embed

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Więcej o: