CBA zatrzymało kolejnych 7 profesorów i doktorów WAT. Oskarżonych może przybywać

Biuro CBA poinformowało, że w środę zatrzymano kolejnych siedmiu pracowników Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. CBA dodaje, że oskarżonych może być jeszcze więcej.

Jak czytamy na stronie biura, funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali siedmiu profesorów i doktorów WAT. Komórka od jakiegoś czasu prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące niekorzystnego rozporządzania mieniem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie poprzez m.in. pozorne umowy w latach 2014-2015.

Kolejni oskarżeni

Sześciu pracowników WAT zastało zatrzymanych w ich mieszkaniach, a jedna w swoim biurze na terenie akademii. Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania oraz pracy podejrzanych i zabezpieczyli już nośniki danych oraz kolejną porcję dokumentacji. W dalszym toku postępowania pracownicy WAT trafią do prokuratury, gdzie postawione im zostaną zarzuty.

Jak donosi tvnwarszawa.pl, z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że wśród zatrzymanych są prorektor do spraw naukowych oraz prorektor do spraw kształcenia.

- Czynności nadal trwają, więc nie możemy na razie udzielić więcej informacji - powiedział w rozmowie z metrowarszawa.pl Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Dodaje, iż niewykluczone, że wraz w postępem sprawy, osób zatrzymanych oraz stawianych zarzutów będzie przybywać. Śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

Wcześniej było 16

W związku z tym śledztwem białostoccy agenci CBA już wcześniej zatrzymali 16 osób. Byli to pracownicy naukowi i biznesmeni. 

Wśród nich był m.in. były rektor-komendant uczelni, dyrektor Wojskowego Instytutu Lotnictwa, dyrektor (minister zdrowia w latach 2001-2003 Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki), rektor ds. rozwoju, kierownicy Działu Informatyki i Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT.

Proceder dotyczył m.in. wzajemnego załatwiania projektów, dobrze płatnych etatów i zleceń, zatrudnienia na kierowniczych stanowiskach osób, które miały wpływ na rozdzielanie projektów czy rozliczania umów cywilnoprawnych na podstawie poświadczających nieprawdę protokołów odbioru zamówionych dzieł.

Oskarżeni żołnierze

Kolejnym wątkiem w sprawie jest śledztwo, w którym podejrzanymi są byli oraz obecni żołnierze zawodowi. Dotyczy ono nieprawidłowości w działaniu WAT przy projektach i umowach. Delegatura CBA w Białymstoku prowadzi je pod nadzorem Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

embed

Komisja ds. reprywatyzacji. Nagle Jaki przerywa przesłuchanie. "Katastrofa budowlana"

Więcej o: