5 wieżowców wyrośnie w centrum Warszawy. Wszystkie wyższe od hotelu Marriott. Mieszkańcy bezradni

Jeden 235-metrowy wieżowiec, drugi 220-metrowy, kolejne: 160, 170 i 180-metrowe. Wszystkie - wyższe niż słynny hotel Marriott, w bliskiej odległości od siebie. Tak będzie wyglądało nowe centrum Warszawy.

W czwartek Rada Warszawy podjęła decyzję o uchwaleniu planu zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego. Plan umożliwia budowę bardzo wysokiej zabudowy.

Protesty nie pomogły

W niewielkiej odległości od siebie (w rejonie Nowogrodzkiej i Emilii Plater) powstanie pięć nowych wieżowców, w tym wysokościowiec Archidiecezji oraz Funduszu Inwestycyjnego BBI Development - Roma Tower, nazywany przez mieszkańców złośliwie - "Nycz Tower".

Aktywiści i mieszkańcy próbowali jeszcze podczas czwartkowej sesji nie dopuścić do uchwalenia planu. Na próżno. Teraz pozostaje im jedno - złożyć odwołanie. Miasto Jest Nasze oraz Wolne Miasto Warszawa już to uczyniły - teraz wojewoda wypowie się o decyzji radnych PO i PiS.

Najbardziej kontrowersyjna jest lokalizacja mierzącego 170 metrów budynku na narożniku Emilii Plater i Nowogrodzkiej, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Piotra i Pawła (parafia św. Barbary).

Wysoka zabudowa zniszczy tę część Śródmieścia

Jak informują przedstawiciele grupy aktywistów miejskich "Tu było, tu stało", jest to złamanie przyjętego kiedyś założenia, że południową granicą wysokościowej zabudowy na Koszykach jest ulica Emilii Plater.

"Tak wysoka zabudowa znacząco pogorszy jakość życia mieszkańców w Śródmieściu Południowym. Warto podkreślić: zieleń, zabytki, przedwojenny układ urbanistyczny - to wszystko zostanie stracone na rzecz ogromnych wieżowców" - piszą.

Jak dodają, plan jest niezgodny ze studium zagospodarowania. "Gęsta i wysoka zabudowa, jaką przewiduje ten plan nieodwracalnie zniszczy tą część południowego Śródmieścia" - piszą.

Planu oczywiście bronią inwestorzy. Krzysztof Tyszkiewicz z BBI Development przekonywał, że plan procedowany jest siedem lat, a jego założenia nie uległy zmianom co najmniej od lat sześciu. - Czas w końcu go uchwalić - mówił.

Co myślisz o tej decyzji? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Taksówkarze, którzy ratują życie. W Warszawie jest ich prawie 70

Więcej o:
Komentarze (252)
Postanowili: pięć wieżowców wyrośnie w centrum Warszawy. Dwa będą podwyższone. Aktywiści bezradni
Zaloguj się
 • tygrys2000

  Oceniono 242 razy 150

  Mieszkać w centrum europejskiej stolicy i mieć pretensje, że budują wieżowce...

 • nekaj

  Oceniono 176 razy 114

  raz - poza siatką ulic z przedwojnia nic tam nie zostało
  dwa - to jest centrum miasta - gdzie mają stać wieżowce, w Ogrodzie Saskim?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 130 razy 82

  wieżowce w centrum 2 mln miasta?! olaboga, toć to szok! wieżowce należy budować przy Puszczy Kampinowskiej , o.

 • Pisul Maximus

  Oceniono 145 razy 73

  Bardzo się cieszę że Warszawa ma radnych którzy chcą miasta nowoczesnego z wysoką zabudową. Ci co protestują nie dadzą się przekonać że takie inwestycje to są miejsca pracy i miliony złotych które zostaną w budżecie stolicy.

  Zawsze mogą mieszkanie sprzedać i zamieszkać w Radomiu :)

 • laborantkolaborant

  Oceniono 106 razy 58

  "mieszkańcy bezradni"
  co za debilny tytuł!
  to miasto ma się rozwijać, czy zawijać, bo jacyś czerscy hirołs - aktywiści z koziej dupy mają akurat focha, bo deweloper nie ma chęci ich "zasponsorować"?

 • wilq9

  Oceniono 118 razy 42

  Ci aktywiści to chyba jakaś zagraniczna agentura. Gdyby przed laty w USA tacy mieli coś dogadania to Manhattan czy Chicago nad jeziorem do dzisiaj wyglądałyby jak Koluszki lub Pcim> Warszawa musi się rozwijać jak amerykańskie miasta poprzez drapacze chmur bo zabytki ma zniszczone. Jej znakiem rozpoznawczym w Europie będzie to ze jest europejskim drugim Nowym Jorkiem

 • pedro.666

  Oceniono 76 razy 32

  Warszawa po zrujnowaniu starej tkanki i władowaniu w środek PKiN nie ma wyjścia: musi iść w górę! Już za późno na marudzenie. Robimy "amerykańskie" miasto, sorry. Inaczej będzie to wiecznie jakieś takie "nie wiadomo co" jak teraz

 • justas32

  Oceniono 67 razy 31

  Biurowiec Episkopatu za miliardy złotych - Jezus się w grobie przewraca ... :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX