Inwestor ujawnił, jak będzie wyglądał nowy wieżowiec w centrum stolicy. Aktywiści: 150-metrowa szafa

Inwestor ujawnił niepublikowane dotąd wizualizacje wieżowca, który ma stanąć w centrum Warszawy. Aktywiści nie pozostawia suchej nitki na budynku: Przedstawiamy wam kloca, którego w planują postawić w miejscu Emilki.

Protesty mieszkańców i aktywistów miejskich nie pomogły. W czwartek Rada Warszawy przegłosowała plan zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południowego.

Plan umożliwia budowę pięciu nowych wieżowców w rejonie Nowogrodzkiej i Emilii Plater, w tym budzącego największe kontrowersje wysokościowca Archidiecezji Roma Tower oraz Funduszu Inwestycyjnego BBI Development.

Niepublikowane dotąd wizulizacje

Jednocześnie firma POLSKA Globalworth Real Estate ujawniła swoje plany wobec terenu dawnego pawilonu Emilia, który został rozebrany kilka miesięcy temu. 

Firma pokazała niepublikowane do tej pory wizualizacje wieżowca. Jak informuje POLSKA Globalworth Real Estate na działce przy ul. Emilii Plater 51 planowany jest wielofunkcyjny wieżowiec o przybliżonej powierzchni 42-50 tys. mkw.

Jak informuje serwis eurobuildcee.com, część z tej powierzchni zająłby hotel. Globalworth poinformował, że w sprawie najmu na 20-25 lat prowadzone są zaawansowane rozmowy z operatorem. Zakładany koszt budowy niebotyku to ponad 150 mln euro, a termin ukończenia gmachu szacowany jest na 2021 rok.

Inwestycja Globalworthu na działce po rozebranym pawilonie w centrum Warszawy jest częścią większej transakcji obejmującej przejęcie kontroli przez nowego inwestora nad giełdową spółką Griffin Premium RE.

Przedstawiamy wam kloca

Oburzeni decyzją radnych aktywiści z Miasto Jest Nasze mają zamiar odwoływać się w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania Śródmieścia Południowego do wojewody. Dodali również swoje trzy grosze do "nowej Emilki".

"Wygląda na to, że jeden z najlepszych i najbardziej eleganckich modernistycznych pawilonów zastąpi 150-metrowa szafa… Przedstawiamy wam kloca, którego planuje wybudować Globalworth Real Estate" - skomentowali.

Mieszkańcy nie mają jednak tak złej opinii na temat wieżowca. 

"Lepszy niż Złota44" - komentują. Dodają, że dobrze wpisuje się w krajobraz wieżowców w tym rejonie Warszawy.

Przeniesiony w nowe miejsce

Pawilon Emilia ma zostać odtworzony w nowej lokalizacji. Jego historia jest długa. Został otwarty w 1970 r. Było to dzieło architektów Mariana Kuźniara i Czesława Wagnera oraz konstruktora Tadeusza Spanilego. "Emilka" uważana była za jeden z najciekawszych obiektów architektury późnego modernizmu w Warszawie. Żelbetowa konstrukcja, przeszklone elewacje i pofałdowany dach o trapezowych załamaniach czynił z "Emilii" budynek jedyny w swoim rodzaju.

Czytaj więcej: Po słynnym pawilonie "Emilia" nie ma śladu. Wkrótce powstanie tu 196-metrowy wieżowiec [ZDJĘCIA]

Od 2012 roku "Emilia" była siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, któremu w maju wygasła umowa najmu. Pawilon został rozebrany, a odzyskana część oryginalnych elementów mają zostać być użyte do odtworzenia go na skraju parku Świętokrzyskiego.

Co myślisz o tej decyzji? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

embed

Taksówkarze, którzy ratują życie. W Warszawie jest ich prawie 70

Więcej o: