Architekci stworzyli najlepsze centrum Warszawy i zachwycili ludzi. Zrobili to z premedytacją

"Fantastyczny pomysł", "Niech centrum będzie dla ludzi", "Może jest szansa, żeby Warszawa choć trochę przypominała to piękne miasto sprzed 1939 r." - mieszkańcy Warszawy już wiedzą, jak chcą, aby wyglądało serce stolicy.

"Kilka dni temu pokazaliśmy wam wizualizacje roboczego projektu placu Defilad pracowni architektonicznej PIG Architekci. Cała Warszawa zachwyciła się tą wizją. Jak się okazuje, wiele osób marzyłoby o takim centrum stolicy.

Plan przewiduje m.in. odbudowę replik przedwojennej zabudowy. Aby zachować jednorodną wysokość budynków, część kamienic miałaby także nadbudowy. Uzupełnieniem miałyby być nowoczesne plomby architektoniczne. Na miejscu zaś dawnych terenów kolejowych (wzdłuż Al. Jerozolimskich) powstałyby nowe kwartały zabudowy, z funkcjami usług, kultury czy administracji.

Centra europejskich miast są właśnie takie

Otrzymaliśmy wiele listów od mieszkańców miasta, którzy są zachwyceni projektem. 

Pomysł świetny. Ten plac jest nudny, tandetnie niezagospodarowany, a pałac nie musi już być dominantą. Mam nadzieję tylko, że zabudowa nie będzie "pudełkowa" jak na wizualizacjach. Ulice też nie wszystkie muszą być proste. Nawiązanie do przedwojennego układu przecież i tak może być tylko częściowe. Poza tym, super - pisze do nas pan Mariusz.
Uważam, że to świetny pomysł! Wysokościowce wyrastają i wrastają w wolski krajobraz, i niech tam zostaną. Taki wolski Manhattan. Wolhattan. Warszawa obejdzie się bez kolejnych. Swoją drogą to Marszałkowska wreszcie będzie kompletną. Myślę też, że ta część miasta również aspiruje do miana reprezentacyjnej, a budynki z przedwojennym sznytem tylko robotę ułatwią. Szczerze, to najciekawsza propozycja zabudowy wokół Pekinu - pisze do nas "warszawiak z dziada pradziada".
Fantastyczny pomysł pracowni PIG Architekci!!! Niech centrum będzie dla ludzi, dla mieszkańców, a nie dla biur i korporacji. Koncepcja pełnych biur wieżowców zabije centrum tak, jak to się stało w wielu, głównie amerykańskich, miastach. Po 18 wszystko pustoszeje, zostają fruwające śmieci...
W beton i szkło nikt nie tchnie życia. Jesteśmy w Europie, centra europejskich miast, których nie zmiotła wojna, są właśnie takie, jak pokazują wizualizacji PIG Architekci. Warszawę wojna zmiotła, ale może jest szansa, aby choć trochę przypominała to piękne miasto sprzed września 1939 roku? Jestem za. Może warto zapytać warszawiaków, czego chcą? - pisze pani Katarzyna.

Centrum miasta powinno być jego sercem

Na początku listopada poznaliśmy już pięć prac finałowych w konkursie na koncepcję części pl. Defilad między głównym wejściem do Pałacu Kultury a ul. Marszałkowską. Konsultacje społeczne trwały do 29 listopada. Projekt zaproponowany przez pracownię PIG Architekci nie został uwzględniony w konkursie.

Czytaj więcej: Jak będzie wyglądał plac Centralny? Znamy pięć najlepszych koncepcji

Architekci zdają sobie sprawę, że nie spełniają warunków konkursu na pl. Defilad, jednakże zrobili ten projekt z pełną premedytacją i przeświadczeniem, że jest to ostatni moment do polemiki z obowiązującym planem miejscowym. 

Obecny plan zagospodarowania jest, ich zdaniem, na rękę deweloperom, a nie zwykłym mieszkańcom. Zamiast pustego placu przeznaczonego na masowe imprezy i zgromadzenia (podobne są niedaleko - to choćby pl. Piłsudskiego i pl. Konstytucji) proponują zabudowę mieszkaniową.

"'Centrum miasta powinno być jego sercem. Miejscem dla ludzi" - podkreślają architekci. Ich idea zakłada 'dogęszczenie oraz częściowe odtworzenie przedwojennej struktury urbanistycznej Śródmieścia'.

Zagospodarowanie pl. Defilad

Plan zagospodarowania pl. Defilad jest znany od dawna. Według niego, od strony Emilii Plater mają powstać trzy wysokie budynki, z czego dwa, znajdujące się przy południowo-zachodnim narożniku placu mają być wyższe niż Pałac Kultury (planowana wysokość to 233 i 245 metrów). Zabudowa wysokościowa ma przełamać dominację budynku PKiN w panoramie miasta.

Zgodnie z planem, zachowany zostanie Park Świętokrzyski, w którym znajdzie się budynek ogrodu zimowego oraz dworzec rowerowy.

Wzdłuż Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej zabudowa ma nawiązywać wysokością do istniejących budynków tworzących przeciwległe pierzeje. Kolejne dwie wysokie budowle mają stanąć w drugiej linii zabudowy Alej Jerozolimskich, nieco bliżej Pałacu Kultury (jedna z nich ma mieć do 140, a druga do 90 metrów).

W północno-wschodnim narożniku placu Defilad powstać ma Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a przy ul. Marszałkowskiej stanie symetryczny do niego budynek. Wówczas przed wejściem do PKiN powstanie nowy miejski plac.

Według wyliczeń całość inwestycji może kosztować nawet 550 mln złotych.

embed

M. Morawiecki popiera zburzenie PKiN. "Chciałbym, żeby w tym miejscu powstało coś piękniejszego i ważniejszego"

Więcej o:
Komentarze (71)
Ludzie zachwyceni projektem okolic Pałacu Kultury. "Centra europejskich miast są właśnie takie"
Zaloguj się
 • anka.pano

  Oceniono 66 razy 54

  "Cała Warszawa zachwyciła się tą wizją. Jak się okazuje, nie wiele osób marzyłoby o takim centrum stolicy". Aha. Gratuluję artykułu.

 • Bronek Myszka

  Oceniono 46 razy 22

  Nie kłamcie. Pięcioro sie zachwyciło , a cała reszta mocno sceptyczna. Po co tak ludziom wciskać ciemnotę ?

 • dorsai68

  Oceniono 43 razy 19

  Autorzy sięgają swoją wizją aż do Królewskiej, która nie jest i nie była ujęta w MPZP pl. Defilad.
  Wchodząc z wizją krzyczą o "zabudowie w ludzkiej skali", gdy obowiązujący MPZP zakłada, że zabudowa będzie miała maksymalnie 26 metrów wysokości, czyli jak najbardziej ludzką skalę.
  Wchodzą z zabudową nad tunel średnicowy, który w obecnej postaci nie utrzyma budynków, a jego wzmocnienie równałoby się z wyłączeniem go z eksploatacji na długie lata.
  Wchodzą na teren Parku Świętokrzyskiego z budynkami i twierdzą, że ich wizja przewiduje więcej zieleni.

  W końcu - projekt planu musi mieć studium wykonalności. Oznacza to tyle, że twórcy muszą udowodnić, że ich plan ma ekonomiczne podstawy do realizacji. Kto przy zdrowych zmysłach zacznie budować V-kondygnacyjne kamieniczki na najdroższych gruntach w mieście? Do kogo skierowana będzie oferta sprzedaży lokali, jaka będzie ich szacowana cena?

  "Ludzie są głupie" i ponownie dają się porwać akwarelkom zrobionym od czapy przez biuro projektowe na zlecenie dewelopera, który ma w tym interes by planowanie przestrzenne nadal w Śródmieściu nie funkcjonowało.

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 20 razy 18

  Pomijając kwestię, czy taka gęsta zabudowa to byłby dobry, czy zły pomysł, to szkoda, że ładną architekturę można zobaczyć tylko na wizualizacjach. W praktyce zawsze decydują pieniądze i cokolwiek by nie budowano, czy to kamienicę, czy szklany biurowiec, to i tak wychodzi z tego jakiś syf, bo bardziej opłaca się do projektu dołożyć milion na miejsce dla dodatkowych biurek, zamiast na elewację.

 • wudeer

  Oceniono 34 razy 18

  Projekt zakłada wycięcie prawie wszystkich starych drzew między Pałacem Kultury a Al. Jerozolimskimi.

 • antoniferdynand

  Oceniono 32 razy 14

  Ten projekt może ma kilka wad czy elementów które rodzą polemikę ale rzeczywiście po raz pierwszy jest to mądry i racjonalny kierunek aby w centrum miasta umieścić centrum miasta a nie kloce które całkowicie rozwalają resztki klimatu miasta. I bez znaczenia pozostaje czy w odbudowanych kamienicach będą mieszkali ludzie bogaci, biedni czy też w zabudowie przypominającej mieszkalną realnie ulokowane będą kancelarie, firmy czy inne podmioty. Grunt aby pojawiła się przestrzeń miejska dla ludzi - knajpy, strefy piesze, kameralne miejsca gdzie można spokojnie usiąść, pospacerować, spotkać się. Jeżeli się to sprawdza w Krakowie czy Wrocławiu czy setkach innych przypadków w europie to może nie ma co wymyślać i eksperymentować. Warszawę warto odbudować - nie tylko starówkę ale też serce miasta.
  I ostatnia kwestia - w czyim interesie i na rzecz kogo działa obecna komisja???

 • laborantkolaborant

  Oceniono 12 razy 8

  "Architekci stworzyli najlepsze centrum Warszawy i zachwycili ludzi. Zrobili to z premedytacją"

  tylko analfabeta czerski, kompletny tłumok jest w stanie wypocić takiego językowego gluta.
  rozumiem, że wam nie wstyd? jak zwykle...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX