Dotarliśmy do wideo z ataku na muzułmański ośrodek w Warszawie. "Skala zniszczeń jest duża"

W Ośrodku Kultury Muzułmańskiej doszło do ataku o ksenofobiczno-rasistowskim podłożu. Pracownicy udostępnili nam nagranie z monitoringu, na którym widać sprawcę lub sprawców.

W nocy z 26 na 27 listopada doszło do ataku na muzułmański ośrodek na warszawskiej Ochocie. Jak informowali pracownicy OKM, budynek został obrzucony odłamkami betonu oraz kamieniami. Uszkodzono kilka szyb. "Nasza świątynia padła ofiarą ksenofobicznego i rasistowskiego ataku" - dodali.

Do zdarzenia doszło około godz. 1 w nocy. Napastnikowi lub napastnikom nie udało się dostać do środka budynku. Nikt nie ucierpiał podczas zdarzenia.

Sprawcy nieznani

Nadal nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za atak na OKM. Policja podejrzewa, że napastników mogło być kilku, ponieważ skala zniszczeń jest duża.

Całe zajście zostało nagrane przez monitoring ośrodka. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej udostępnił nam wideo. 

Na pierwszym z nich widać, że mężczyzna w kapturze idzie wzdłuż budynku ośrodka. Niesie przed sobą przedmiot wyglądający jak pudełko. Gdy znika z kadru, padają pierwsze przedmioty przypominające kamienie. Po chwili sprawca ponownie pojawia się na ekranie, tym razem trzyma większy przedmiot - wyglądający jak cegła lub odłamek betonu. Rzuca nim w elewację kilkukrotnie.

Drugie nagranie to widok z kilku kamer. W lewym górnym rogu ponownie pojawia się mężczyzna w kapturze - tym razem znajduje się przed wejściem do budynku. Rzuca kilka razy w oszklone drzwi małym przedmiotem przypominającym kamień. Następnie odchodzi od wejścia. Po chwili przedmioty znów uderzają o szybę. 

Rasistowski atak na meczet. Ośrodek udostępnił nagranie z monitoringu [WIDEO]

Nie ma się czego obawiać

Jak się okazuje, pracownicy zdemolowanego budynku już wcześniej otrzymywali groźby słowne m.in. w postaci mejli. Informowali o tym policję oraz MSWiA. Teraz wychodzi na jaw, że ich głos został usłyszany.

W odpowiedzi, do której dotarło rmf24.pl, Kancelaria Senatu uspokajała Ligę Muzułmańską RP, że nie ma czego się obawiać. "Wyrażamy przekonanie, że Państwa obawy się nie ziszczą" - napisano. 

Miejsce kultury i religii

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie został otwarty w 2015 roku po wieloletnich staraniach Ligi Muzułmańskiej. To jednocześnie miejsce kultury, jak i religii. Oprócz sal konferencyjnych i biblioteki, znajduje się w nim również duża sala modlitewna mogąca pomieścić 600 osób. 

Celem ośrodka, jak czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku, jest "przedstawić prawdziwe przesłanie islamu i przyczynić do lepszego wzajemnego poznawania się i szacunku wśród muzułmanów i wyznawców innych religii".

Spotkałeś się z podobnymi przejawami rasizmu i ksenofobii? Opowiedz nam o tym. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

embed
Więcej o:
Komentarze (73)
Rasistowski atak na muzułmański ośrodek. Udostępnił nagranie z monitoringu [WIDEO]
Zaloguj się
 • kruk1210

  Oceniono 29 razy 19

  >"Nasza świątynia padła ofiarą ksenofobicznego i rasistowskiego ataku"<
  Islam nie jest rasą, więc atak na muzułmański ośrodek nie mógł być rasistowski.

 • czarnydoktor

  Oceniono 38 razy 18

  Kto sieje wiatr ten zbiera burze. Muzulmanie do perfekcji opanowali skarzenie sie na wszystko dookola.

 • Paweł Mi

  Oceniono 35 razy 17

  Liga Muzułmańska to jedna z dwóch organizacji grupujących mieszkających w Polsce muzułmanów. Muzułmański Związek Religijny w RP to organizacja polskich Tatarów. Natomiast Liga Muzułmańska to nowi przybysze z krajów arabskich. Liga powiązana jest z Bractwem Muzułmańskim, które z kolei ma związki z terrorystami. Samo powstanie ośrodka to skandal.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 37 razy 17

  nic sie nie dzieje bez woli Allaha. Moze On daje znak, by muzułmanie sie stad wynieśli?

 • TheWierzbionek

  Oceniono 29 razy 13

  Dobrze że w Arabii Saudyjskiej nie ma takich ataków na chrześcijańskie ośrodki. Świadczy to o tym że islam to religia pokoju, tolerancji i wszystkich innych dobrych rzeczy !!!

 • saves

  Oceniono 20 razy 12

  To są przeszczepy jak barszcz Sosnowskiego. Jak raz wlezie, trudno usunąć. Na południu jest tyle pięknych i ciepłych krajów, bardziej przyjaznych...

 • euro67

  Oceniono 26 razy 12

  W ostanich misiacach sprofanowano duzo powazniej w Polsce kilka kosciolow i nikt nie robl takiego halo w mediach!

 • openet12

  Oceniono 26 razy 10

  A cóż to za skala zniszczeń? Żadna. Nie zdziwię się jak będą poprawki. Ludzie nie odpuszczą. Skrajna prawica rośnie w siłę. Jakie to szczęście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX