W dwóch warszawskich restauracjach euforia. Znalazły się na prestiżowej liście

Dwa warszawskie lokale - Senses oraz Atelier Amaro zostały uwzględnione w prestiżowym rankingu "La Liste". Pierwsze miejsce zajęła francuska restauracja Guy Savoy.

"La Liste" to tworzony od trzech lat spis 1000 najlepszych zakładów gastronomicznych świata. Powstał z inicjatywy francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Senses i Amaro

Wśród najlepszych restauracji 2017 r. znalazły się dwie z Polski - obie mieszczą się w Warszawie. Które? Ta informacja nikogo nie powinna zdziwić. Oba lokale są w posiadaniu jednego a najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie gastronomii - Gwiazdki Michelin

Czytaj więcej: Gwiazdka Michelin dla drugiej warszawskiej restauracji!

Atelier Amaro prowadzone przez Modesta Amaro zostało uhonorowane gwiazdką cztery lata temu, restauracja Senses dopiero w 2016 roku. W rankingu "La Liste" ta pierwsza otrzymała ocenę 86,5, Senses niewiele mniej, bo 85,25. Maksymalna ocena to 100.

Paryż, Nowy Jork

Pełną listę restauracji roku 2017 wraz z punktacją można znaleźć na stronie. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła francuska restauracja Guy Savoy. Otrzymał ocenę 99,75. Drugie miejsce zajął nowojorski lokal Le Bernardin, trzecie - Kyubey z Tokio. Na czwartej pozycji znalazła się restauracja Plaza Athenee (Paryż).

W całym rankingu dominuje zdecydowanie Japonia ze 134 restauracjami. Bardzo dużo lokali ocenianych w "La Liste" jest w Chinach (123) oraz we Francji (118). Za Francją są Stany Zjednoczone z 88 lokalami.

Ranking obiektywny i bezstronny

Jak podaje tvn24bis.pl założyciel "La Liste", Jorg Zippick zapewniał, że jego ranking jest odbiciem rzeczywistości - to w Azji jest bowiem o wiele więcej restauracji niż np. w Europie. Przekonywał również, że metoda "La Liste" jest "bezstronna i obiektywna", gdyż posługuje się algorytmem wykorzystującym 550 różnych źródeł, takich jak przewodniki, recenzje restauracji w ważnych mediach i publikacjach gastronomicznych. Korzysta też z doradczych witryn internetowych, takich jak Tripadvisor.

embed

Dość wizualnego syfu! "Polska przypomina mołdawską serwetę" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 11]

Więcej o: