Atak na meczet w Warszawie. Policja szuka sprawców. Mogło być ich kilku

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do ataku na Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. Budynek został obrzucony kamieniami i odłamkami betonu. To kolejny już taki przypadek.

Na oficjalnym profilu Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w warszawskiej Ochocie pojawił się post, w którym pracownicy poinformowali o ataku. "(...) nasza świątynia padła ofiarą ksenofobicznego i rasistowskiego ataku" - napisano. 

Kamieniami w szyby

W rozmowie z funkcjonariuszami z Ochoty ustaliliśmy, że zgłoszenie o naruszeniu mienia policja otrzymała w poniedziałek o godz. 6. Gdy patrol pojawił się na miejscu, okazało się, że kilkanaście szyb w budynku OKM zostało wybitych.

Jak informują pracownicy ośrodka sprawca - bądź sprawcy dokonali zniszczeń, rzucając kamieniami oraz odłamkami betonu.

Do ataku doszło około godz. 1 w nocy. Rzecznik policji na Ochocie Edyta Wisowska mówi, że ochroniarz, który znajdował się w tym czasie w budynku, usłyszał hałasy z zewnątrz. Napastnikowi lub napastnikom nie udało się dostać do środka budynku. Nikt nie ucierpiał podczas wydarzenia. 

Nieznani sprawcy

Jak informuje rmf24.pl, nie wiadomo jeszcze kto dokonał ataku, ale biorąc pod uwagę skalę szkód - sprawców mogło być kilku.

Policji nie udało się jeszcze ustalić ich tożsamości. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej informuje jednak, że ich wizerunki zostały uwiecznione na monitoringu. Wyraźnie widać to na zdjęciach, które umieszczono na oficjalnej stronie ośrodka na Facebooku. 

Policja oraz pracownicy proszą o kontakt wszystkie osoby, które mogą mieć jakiekolwiek informacje na ten temat.

To nie pierwszy raz

W rozmowie z RMF pracownicy ośrodka przyznali, że ten atak to nie pierwszy przejaw ksenofobii i agresji, z jakim się spotkali. Już wcześniej otrzymywali groźby słowne m.in. w postaci maili. Informowali o tym policję oraz MSWiA.

Miejsce kultury i religii

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie został otwarty w 2015 roku po wieloletnich staraniach Ligi Muzułmańskiej. To jednocześnie miejsce kultury, jak i religii. Oprócz sal konferencyjnych i biblioteki, znajduje się w nim również duża sala modlitewna mogąca pomieścić 600 osób. 

Celem ośrodka, jak czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku, jest "przedstawić prawdziwe przesłanie islamu i przyczynić do lepszego wzajemnego poznawania się i szacunku wśród muzułmanów i wyznawców innych religii".

Spotkałeś się z podobnymi przejawami ksenofobii i agresji? Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o: