Fatalne powietrze w Warszawie. To zdjęcie rozwiewa wątpliwości. "Na dole w tej mazi - żyjemy"

Na stronie lotynamotolotni.pl pojawiły się zdjęcia panoramy Warszawy. Są porażające. Widać na nich, jak miasto tonie w smogu.

Zdjęcia pojawiły się zarówno na Facebooku, jak i Twitterze firmy oferującej loty na paralotniach. 

Pyły gromadzą się nisko

Zdjęcia zostały wykonane nad Zalewem Zegrzyńskim w piątek. Pokazują komin w Kawęczynie. Na stronie lotynamotolotni.pl czytamy: "Przy słabym wietrze i silnej inwersji zanieczyszczenia i pyły, które produkujemy, gromadzą się nisko, tworząc smog. Zdjęcia zrobione z granicy inwersji - dokładnie to pokazują. Tam - na dole w tej mazi - żyjemy...".

Dla porównania, tak wygląda widok na Warszawę, gdy powietrze jest lepszej jakości. Fotografie wykonane zostały na wysokości 300 metrów - tyle ma komin ciepłowni w Kawęczynie.

Warszawa z najwyższego punktu widokowegoWarszawa z najwyższego punktu widokowego Andżelika Gackowska

Warszawa z najwyższego punktu widokowegoWarszawa z najwyższego punktu widokowego Andżelika Gackowska

Smog w Warszawie

W piątek 24 listopada powietrze w Warszawie nie było najlepsze. Normy stężeń szkodliwych substancji były przekroczone dwukrotnie. W godzinach porannych w Śródmieściu stężenie szkodliwego pyłu PM2.5 wynosiło 48 µg/m3 (poziom dopuszczalny przez UE - 25 µg/m3). Stężenie pyłu PM10 wynosiło 52 µg/m3 (poziom alarmowy dla Polski wynosi 200 µg/m3 (dobowy).

W sobotę 25 listopada powietrze również nie jest dobre. Normy stężenia pyłu PM2,5 przekroczone są o 220 proc (dane ze stacji przy al. Niepodległości). Mimo, że pogoda jest ładna, należy ograniczyć czas spędzany na dworze.

embed

Co można zrobić ze smogiem? Przerobić go na biżuterię

Więcej o: