Już nie pojedziemy al. Armii Ludowej. Zaskakująca zmiana w mapach Google'a

Google Maps zrobiło aktualizację nazw warszawskich ulic. Wśród zmian uwzględniono już zapowiadaną przez wojewodę mazowieckiego dekomunizację. Jest już m.in. al. Kaczyńskiego.

Decyzję o dekomunizacji nazw ulic w Warszawie podjął wojewoda wojewódzki Zdzisław Sipiera. Jedną z największym zmian byłoby przemianowanie obecnej al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. 

Dekomunizacja w toku

Jak podaje niezalezna.pl ma to już swoje odzwierciedlenie w internetowych mapach Google. 

"Gazeta Stołeczna" zaznacza jednak, że zastanawiające jest dlaczego w Google Maps wprowadzono tylko tę jedną zmianę. Pozostałe 46 nazw ulic, których zmianę zapowiedział wojewoda, aktualizacja nie objęła. 

Znikające ulice, rzeka

Z al. Armii Ludowej, która zniknęła z map Google'a mogło się jednak zdarzyć tak, jak w przypadku placu Zbawiciela, który nagle w 2013 roku stał się pl. Hipstera, lub w przypadku rzeki Wisły, która zniknęła z mapy dwukrotnie - w 2013 r,. jak i w 2015. Rzecznik Google Polska tłumaczył wtedy, że jeśli kilku użytkowników zgłosi błąd lub doda nowy obiekt w Kreatorze Map Google, to po weryfikacji zostanie on szybko uwzględniony na Mapach Google.

Jak jest w przypadku al. Armii Ludowej - wysłaliśmy zapytanie do Google Polska.

Jakie ulice się zmienią?

Aleja honorująca śp. Lecha Kaczyńskiego to nie jedyna zmiana. Wojewoda wojewódzki kilka tygodni zapowiedział, że nazwy zmieni ok. 50 ulic w Warszawie. 

"Swoje" ulice będą mieli m.in. Komitet Obrony Robotników, Danuta Siedzikówna "Inka", Zbigniew Herbert, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Przemyk, ks. Antoni Gurgacz, Grzegorz Przemyk, mjr Hieronim Dekutowski czy Marek Edelman.

"To nie jest ostateczna decyzja"

Warszawscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta podjęli decyzję o odwołaniu się od postanowienia wojewody o zmianie nazw ulic. Chcą zablokować przede wszystkim al. Lecha Kaczyńskiego. Nie chcą także, żeby wśród nowych nazw uhonorowano także Danuty Siedzikówny "Inki", Marka Edelmana czy Zbigniewa Romaszewskiego.

- To, że nazwa al. Kaczyńskiego pojawiła się w maps.google.pl jest zgodne z prawem. Ogłoszenie decyzji przez wojewodę oznacza, że zmiana ta wchodzi w życie natychmiast. Odwołanie nie wstrzymuje jej wykonania - mówi Jarosław Szostakowski. Podkreśla jednak, że nie jest to decyzja ostateczna.

- Odwołaliśmy się od decyzji wojewody. Wykonanie uchwały zostało powierzone prezydentowi. W tej chwili prezydent Warszawy musi przygotować zaskarżenie decyzji i ma się za pośrednictwem wojewody odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wojewoda ma 30 dni na przesłanie pisma do sądu. Jeśli wyrok będzie niekorzystny, wtedy odwołamy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego - wyjaśnia Szostakowski.

embed
Więcej o:
Komentarze (73)
Aleja Kaczyńskiego w Warszawie już w Google Maps. Dekomunizacja ulic
Zaloguj się
 • ros16

  Oceniono 58 razy 58

  Najlepsze jest to, że przedłużeniem Al. Lecha Kaczyńskiego jest Wawelska :D

 • 174pit

  Oceniono 36 razy 36

  Się zmieni

 • pi.mi

  Oceniono 39 razy 33

  Ja p***
  Sama martylologia. Cierpiętnictwo pożal się Boże... Trupy, wszędzie trupy...
  Żadnego pozytywnego przekazu, niczego "budującego", pozytywnego, zachęcającego do pracy, rozwoju, bogacenia się, pomocy bliźnim, itd..
  Jesteśmy strasznie ograniczonym społeczeństwem.
  Smutne.

 • owca888

  Oceniono 30 razy 28

  Możecie sobie nazywać, a i tak wszyscy będą mówić po staremu, Dzierżyński też stał, dopóki stał. Bo Kaczyńskiego mamy w.... poważaniu. A przy okazji, toutes proportions gardees (no bo gdzie tu Kartoflowi do Skłodowskiej?:) czy ktoś o moście Północnym mówi inaczej niż Północny?

 • zmichalg1

  Oceniono 28 razy 26

  Panu pisowemu wojewodzie nie podobała się ulice "II Armii Wojska Polskiego" czy "I Pułku Praskiego WP" i zaproponował dość sensowną zmianę na "Żołnierzy... ".
  OK.
  Jeśli zatem panu wojewodzie nie podoba się "Aleja Armii Ludowej", to ja proponuję rozwiązanie salomonowe:
  "Aleja Żołnierzy Armii Ludowej uczestniczących w Powstaniu Warszawskim".
  Udział AL'owców w Powstaniu jest dobrze udokumentowany, więc nie widzę problemu.

 • justas32

  Oceniono 32 razy 26

  Po wyborach zmieni się na ulicę Donalda Tuska. Na złość oszołomom i innym świniom ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX