"Miasto przyjęło bubel prawny za ćwierć miliona". Będzie śledztwo w sprawie wieżowca w centrum Warszawy?

Miasto Jest Nasze złożyło do prokuratury zawiadomienie na stołecznych urzędników. Mieli nie dopełnić obowiązków przy analizie środowiskowej południowego Śródmieścia, gdzie ma stanąć słynny już "Nycz Tower".

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze złożyło w czwartek zawiadomienie do prokuratury na miejskich urzędników. Chodzi o plan miejscowy rejonu ul. Poznańskiej, gdzie ma stanąć wieżowiec Roma Tower (złośliwie przezwany Nycz Tower, od nazwiska warszawskiego arcybiskupa - teren jest własnością kurii). MJN uważa, że urzędnicy mogli nie dopełnić obowiązków służbowych.

Chodzi o analizę środowiskową (część planu miejscowego). Działacze MJN mieli odkryć, że odnosi się ona do nieaktualnych aktów prawnych - niektóre były już dawno uchylone. Ponadto cała prognoza środowiskowa jest zdaniem stowarzyszenia "napisana niedbale i pełna wewnętrznych sprzeczności". "Miasto przyjęło bubel prawny za ćwierć miliona złotych" - twierdzi MJN.

"Pracownicy biurowców teleportują się do miejsc pracy?"

Nie zawiera, jak zaznacza stowarzyszenie, chociażby "żadnej analizy związanej z uciążliwościami podczas budowy ogromnych budynków, a także ze zwiększonym ruchem samochodów w tym rejonie".

- Jeśli budowa kilku wieżowców nie ma wpływu na środowisko, to co go ma? Czy pracownicy tych biurowców teleportują się do swoich miejsc pracy czy przyjadą samochodami, co zwiększy korki i smog? - pyta prezes MJN Jan Mencwel.

Pięć wieżowców w Śródmieściu

Zgłoszenie dotyczy Marka Mikosa, dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, a także urzędników zatrudnionych w tym biurze, w biurze Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz w biurze Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Także w czwartek stowarzyszenie stawi się na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wręczy warszawskim radnym treść zawiadomienia i listę braków w dokumencie. - Radni muszą wiedzieć, że mogą przegłosować plan, który jest bezprawny - podkreśla Maria Filcek z MJN.

Wieżowiec realizowany z Archidiecezją

Poza 170-metrowym "Nycz Tower" w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Poznańskiej i Emilii Plater mają pojawić się cztery inne biurowce (o wysokości od 160 do 235 metrów). 

Jak zaznacza BBI Development, Roma Tower jest najnowszym projektem developerskim realizowanym wspólnie z Archidiecezją Warszawską. W środku znajdzie się 55 000 m kw. biur.

Jakie macie zdanie w tej sprawie? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl albo w prywatnej wiadomości na Facebooku.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o: