W opuszczonym żydowskim Szpitalu Dziecięcym z XIX w. powstanie ważna placówka

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział utworzenie nowego Muzeum Getta Warszawskiego. Na siedzibę placówki wybrano kompleks budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie.
Ministerstwo kultury wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym powoła Muzeum Getta Warszawskiego – powiedział Gliński podczas piątkowej konferencji podsumowującej ostatnie dwa lata pracy MKiDN.

Dodał także, że praca nad tym przedsięwzięciem trwa już od dwóch miesięcy, a na miejsce muzeum, jak informuje tvnwarszawa.pl wybrano niszczejący obecnie Szpital Dziecięcy im. Bersohnów i Baumów przy ul. Siennej i Śliskiej w Warszawie.

Szpital z historią

Chodzi o budynek szpitalny, który został ufundowany w 1876 r. przez dwie zamożne rodziny żydowskie – Bersohnów i Baumanów. Ideą Szpitala Dziecięcego było zapewnienie opieki medycznej najuboższym dzieciom.

Jak podaje warszawa.wyborcza.pl, w czasie okupacji niemieckiej szpital znalazł się na terenie getta. Pomimo utrudnionych warunków, placówka działała do 1942 r., kiedy to zamknięto ją wraz z likwidacją tzw. małego getta. Do tego czasu szpital nadal aktywnie prowadził badania. M.in. utrzymywane w tajemnicy przed władzą niemiecką badania nad nad chorobą głodową.

Kompleks budynków Szpitala Dziecięcego, jako jeden z nielicznych, przetrwał czasy getta. Po wojnie przejmowały go różne instytucje m.in. Centralny Komitet Żydów w Polsce oraz państwowy szpital zakaźny dla dzieci.

Budynek przy ul. Siennej i Śliskiej obecnie stoi pusty. Urząd marszałkowski, który jest właścicielem niszczejącego kompleksu, dwukrotnie próbował go sprzedać – za każdym razem bez skutku.

Decyzję o utworzeniu tam nowego Muzeum Getta Warszawskiego pozytywnie oceniają środowiska żydowskie. 

To nie koniec inwestycji

Nowe Muzeum Getta w Warszawie to nie jedyna inicjatywa MKiDN. Następna inwestycja, o której warto powiedzieć to Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. W grudniu 2016 roku podpisano umowę o współprowadzeniu Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Jak czytamy w serwisie tvnwarszawa.pl, minister dodał także, że w lipcu tego roku podpisał list intencyjny, który miałby doprowadzić do wydzielenia z Muzeum Regionalnego w Siedlcach muzeum, będącego miejscem pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince.

Państwo polskie powinno współprowadzić tego rodzaju miejsce pamięci – tłumaczył minister.

Trwają również prace nad Muzeum Ziemi Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie (Muzeum Kresów) oraz przygotowania do otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Ministerstwo zapowiedział także, że do końca bieżącego roku chce wykupić od UMCS-u Pałac Lubomirskich i stworzyć w nim instytucję.

Co myślisz o decyzji ministra Piotra Glińskiego? Podziel się swoją opinią, napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl lub wyślij prywatną wiadomość na Facebooku.

embed

Jak do warszawskich domów trafia czysta woda? Odwiedziliśmy warszawskie 'Filtry'. Fascynująca historia