Miasto ostrzega przed smogiem. "Dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć normę"

Miasto ostrzega - w piątek poziom stężenia szkodliwych pyłów może przekroczyć normę.

"Na stacjach komunikacyjnych notowane są wysokie stężenia pyłów zawieszonych. Prognozuje się, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 również jutro (szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic) może przekroczyć warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3)" - informował w czwartek stołeczny ratusz.

W piątek o 8 rano nie było tak źle - jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, na stacji przy al. Niepodległości poziom PM10 wynosił 46,1 ug/m3.

Ogranicz aktywność fizyczną

Poziom szkodliwych pyłów już w czwartek rano był wysoki. Sytuacja się najprawdopodobniej nie poprawi. Jednocześnie miasto zaleca, aby unikać długotrwałego przebywania na powietrzu oraz ograniczyć aktywność fizyczną na dworze. Zachęca również do skorzystania z komunikacji miejskiej.

SmogSmog fot. Zielona Warszawa

My przypominamy natomiast, że w tym roku miasto może o wiele częściej informować o przekroczonych normach stężenia szkodliwych pyłów ze względu na obniżone poziomy informowania.

- Przed wejściem w życie uchwały alarm był ogłaszany przy średniodobowym stężeniu pyłu PM10 równym 200 µg/m3. Obecnie ta granica została obniżona do 80 µg/m3 (średnia z ostatnich ośmiu godzin) przy pyle PM10 oraz 60 µg/m3 (średnia z ostatnich ośmiu godzin) przy pyle PM2,5 - tłumaczyła Metrowarszawa.pl Krystyna Barańska, główny specjalista w wydziale monitoringu środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej na ten temat: Wielokrotne przekroczenia normy benzo(a)pirenu. Ekspert: O tym media nie mówią

embed
Więcej o: