"Na stacjach komunikacyjnych notowane są wysokie stężenia pyłów zawieszonych. Prognozuje się, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 również jutro (szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic) może przekroczyć warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3)" - informował w czwartek stołeczny ratusz.
W piątek o 8 rano nie było tak źle - jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, na stacji przy al. Niepodległości poziom PM10 wynosił 46,1 ug/m3.
Poziom szkodliwych pyłów już w czwartek rano był wysoki. Sytuacja się najprawdopodobniej nie poprawi. Jednocześnie miasto zaleca, aby unikać długotrwałego przebywania na powietrzu oraz ograniczyć aktywność fizyczną na dworze. Zachęca również do skorzystania z komunikacji miejskiej.
Smog fot. Zielona Warszawa
My przypominamy natomiast, że w tym roku miasto może o wiele częściej informować o przekroczonych normach stężenia szkodliwych pyłów ze względu na obniżone poziomy informowania.
- Przed wejściem w życie uchwały alarm był ogłaszany przy średniodobowym stężeniu pyłu PM10 równym 200 µg/m3. Obecnie ta granica została obniżona do 80 µg/m3 (średnia z ostatnich ośmiu godzin) przy pyle PM10 oraz 60 µg/m3 (średnia z ostatnich ośmiu godzin) przy pyle PM2,5 - tłumaczyła Metrowarszawa.pl Krystyna Barańska, główny specjalista w wydziale monitoringu środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Czytaj więcej na ten temat: Wielokrotne przekroczenia normy benzo(a)pirenu. Ekspert: O tym media nie mówią