W czwartek poziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie znów przekroczył normy. O 8 rano w stacji przy al. Niepodległości poziom pyłów zawieszonych PM2,5 wynosił 174 proc. dobowej normy, a PM10 - 272 proc.
"W Stuttgarcie alarm smogowy ogłaszany jest, gdy prognozowane stężenie PM10 ma być na poziomie 60 proc. normy dobowej" - podaje Warszawski Alarm Smogowy. "My natomiast mamy płuca z żelaza! Więc zanieczyszczenia są nam niestraszne!" - ironizuje.
Według WAS w najbliższych dniach sytuacja raczej się nie poprawi. Ostatnio stowarzyszenie Miasto Jest Nasze chwaliło ratusz, że informuje o wysokim stężeniu pyłów zawieszonych. Tym razem jednak tak się nie stało.
"Taki smog mamy dzisiaj... a co będzie w zimowym szczycie?" - pisze na swoim Facebooku MJN. "Tymczasem Ratusz za pieniądze podatników rozlepia po całym mieście billboardy przekonujące, że powietrze w Warszawie się poprawia... ciekawe ile pieców można by wymienić za kwoty, jakie wydano na tę kampanię?" - zastanawiają się aktywiści.
"Jak widać nasze władze nie wyszły ciągle z fazy traktowania smogu jako problem PRowy. Tylko że mieszkańcy już wiedzą, że to realny problem i mają dość bezczynności" - dodaje stowarzyszenie.
Aktualny poziom zanieczyszczeń można sprawdzić TUTAJ.
Czy smog jest szkodliwy?
Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić niemal natychmiastowo. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego. Z powodu smogu - wg danych Unii Europejskiej - umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Czym jest smog?
Smog powstaje przy bezwietrznej pogodzie, wskutek m.in. palenia w piecach i dużego ruchu samochodów. Zawiera substancje toksyczne i metale ciężkie. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>