Będą protestować przeciwko Marszowi Niepodległości. "Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła go rozwiązać"

W poniedziałek o 15:00 Obywatele RP będą protestować przeciwko organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie. "Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła rozwiązać zgromadzenie" - piszą.

Przez Warszawę przeszedł kolejny tzw. Marsz Niepodległości. Faszyści z całej Polski, a nawet Europy, przemaszerowali ulicami stolicy wykrzykując swoje pełne nienawiści i nawołujące do przemocy hasła" - piszą Obywatele RP, którzy w poniedziałek o 15:00 spotkają się, aby zaprotestować przeciwko organizacji kolejnego Marszu Niepodległości w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest bezsilna

Oskarżają prezydent Warszawy, że pozwoliła na zgromadzenie, mimo że mogła do niego nie dopuścić. "Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest bezsilna w walce z tym faszystowskim spędem. Mogła rozwiązać zgromadzenie. Tak jak i inne zgromadzenia faszystów, które odbywały się w Warszawie. Jednak nie uczyniła tego, a przesłanek było wiele. Rasistowskie hasła, pobicia, czy chociażby pirotechnika" - piszą.

Obywatele RP oczekują, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie dopuści do ani jednego "zgromadzenia faszystów do końca swojej kadencji".

Obywatele RP podkreślają, że wielu kandydatów na prezydenta Warszawy (wybory samorządowe odbędą się już w 2018 roku) odwołuje się do europejskich wartości. - Mówią o sprzeciwie wobec mowy nienawiści, faszyzmu i rasizmu. Jednak żaden z kandydatów nie stanął z nami wzdłuż trasy tzw. Marszu Niepodległości. A to właśnie oni powinni stać w pierwszym szeregu, jeżeli chcą mówić o europejskich wartościach - stwierdzają.

Jak informuje rzecznik stołecznego ratusza, Bartosz Milczarczyk, prezydent nie może zablokować marszu. - To cykliczne wydarzenie, które zostało zarejestrowane przez wojewodę. Prezydent nie może nic zrobić w tej kwestii. Już odwoływała się do ministra Ziobry o delegalizację ONR. W piątek wysłała kolejne pismo w tej sprawie. Ale jak się okazuje, w rządzie jest akceptacja dla takich wydarzeń - wyjaśnia.

Czytaj więcej: Prezydent Warszawy chce delegalizacji ONR. Napisała do Ziobry. "Tak wygląda państwo PiS"

Obywatele RP i policja

Na trasie marszu kilkadziesiąt osób związanych z Obywatelami RP urządziło manifestację przeciwko Marszowi Niepodległości. 

Chwilę przed wydarzeniem policja zatrzymała 45 członków stowarzyszenia i przewiozła ich do komendy przy ulicy Dzielnej.

Największy marsz - faszystowski

Według szacunków, tegoroczny Marsz Niepodległości był największym w historii. O warszawskim marszu pisały nawet zagraniczne media. Padały jednoznaczne hasła - maszerujących nazwano faszystami.

- Faszyści i inni prawicowi ekstremiści zwołali na sobotę w Warszawie marsz, który może być najliczniejszym w Europie, a może nawet na świecie, pokazem siły supremacjonistów - pisze "The Independent".

"Skrajnie prawicowy Marsz Niepodległości stał się największym wydarzeniem organizowanym w Polsce z okazji Święta Niepodległości i przyćmił państwowe obchody" - pisała agencja AP. „Niektórzy uczestnicy marszu wyrażali swoją sympatię dla ksenofobii i supremacji białej rasy. Na jednym z banerów można było przeczytać o „Białej Europie braterskich narodów”” – zauważała.

Minister Błaszczak na marszu nic nie widział? Zofia Romaszewska: "Te hasła są problemem"

embed
Więcej o: