Wydarzenia w Warszawie - weekend. Spacery, koncerty patriotyczne, wieczorek francuski

W ten weekend wielkie święto - Święto Niepodległości. W związku z tym, w Warszawie odbywać się będą nie tylko przemarsze i zgromadzenia, ale również koncerty czy warsztaty edukacyjne.

10 listopada - piątek

Sport i różnorodność. Warszawscy sportowcy przed wojną i dziś - wykład

Warszawa w latach 1918-1939 zamieszkana była w ok. 30% przez Żydów, którzy tworzyli swoje kluby sportowe. Wśród znanych sportowców warszawskich znajdziemy także Czechów, Rosjan, Węgrów, Niemców. Ta wieloetniczność z dzisiejszej perspektywy jest niezwykle barwna i ciekawa, choć w przeszłości nierzadko przysparzała kłopotów. Czy sport łączył różne narody i kultury, czy też był źródłem różnorakich nieporozumień? O tym opowie historyk sportu dr Robert Gawkowski

Po wykładzie - debata na temat relacji między przedwojennym i współczesnym sportem w Warszawie. W przeddzień 11 listopada zastanowimy się, czy jest miejsce dla różnorodności w warszawskich klubach i na ile sport może zmieniać wrażliwość społeczną Polaków. W debacie wezmą udział:

1) Robert Gawkowski (Uniwersytet Warszawski, Towarzystwo Miłośników Historii),
2) Krzysztof Górniak (AKS ZŁY),
3) Piotr Wesołowicz ("Gazeta Stołeczna", " Gazeta Wyborcza").

Debatę poprowadzą Franciszek Rapacki (socjolog, koordynator sportowych projektów społecznych) i Ewa Pietraszek (antropolożka kultury, Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna").

Gdzie: Pracownia Duży Pokój

Godzina: 18:00

Inauguracja sezonu 2017/2018 w Stole Powszechnym

Z początkiem listopada rozpoczyna się sezon działań Strefy WolnoSłowej w przestrzeni Stołu Powszechnego. - Przed nami warsztaty, wspólne pisanie, czytanie, rozmowy o filozofii, fizyce, ciele, demokracji, polityce, wieczory filmowe i spektakle. Będzie się działo intensywnie i mamy nadzieję licznie, owocnie i inspirująco - piszą organizatorzy. 

10 listopada o 19:30 - przedstawienie planów na najbliższe miesiące.

Gdzie: Teatr Powszechny

Koncert: Wieczorek francuski

W wieczór francuski usłyszycie wokalne i instrumentalne interpretacje francuskich utworów wprost z paryskich uliczek. Zespół sięga zarówno po klasykę wielkich artystów m.in: Edith Piaf, Georges Brassens, Jaquesa Brella, Charles Aznavour, Yves Montand, Joe Dassin, Gilbert Bécaud, jak i dzieła współczesnych wykonawców: Zaz, Garou, Pink Martini, Amel Bent, Noir Désir czy Paris Combo.

Start: 21:30

Gdzie: W Oparach Abdurdu

Wstęp za darmo

11 listopada - sobota

Można wziąć tego dnia udział w jednym ze zgromadzeń w Warszawie lub w Biegu Niepodległości, a można ten czas spędzić zupełnie inaczej.

Piknik Historyczny

Np. wybrać się na piknik historyczny na Zamku Królewskim. 

"W dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy mieszkańców do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych przez m. st. Warszawę wydarzeniach - warsztatach tworzenia kotylionów, lekcjach historii, pokazach uzbrojenia i przejażdżkach historycznym tramwajem.

W dwóch stoiskach edukacyjno-informacyjnych będziemy rozdawać kokardy narodowe ze specjalnymi życzeniami od prezydent Warszawy. Pierwsze stoisko, otwarte w godzinach 10.00-14.00, będzie umiejscowione przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Do drugiego stoiska, w godzinach 11.00-19.00, zapraszamy na plac Zamkowy, gdzie odbędą się warsztaty z tworzenia kotylionów. Tam także będzie można otrzymać kokardy narodowe" - piszą organizatorzy.

Start: o 10:00

11 listopada i okolice - spacer

11 Listopada to nie tylko Święto Niepodległości, ale również imieniny ulicy, która właśnie na cześć niepodległości swą nazwę otrzymała. "W ten wyjątkowy dzień zapraszam na spotkanie z historią i współczesnością ulicy 11 Listopada i innych rejonów Nowej Pragi. Spacer potrwa około 90-120 minut" - pisze przewodnik miejski i zaprasza na spacer.

Zbiórka o 11.00 na rogu Inżynierskiej i Wileńskiej.

Warsztaty komiksowo-historyczne o Pradze

Coś dla dzieciaków. 

Warsztaty komiksowo-historyczne o Pradze organizowane przez Dom Kultury TuPraga i Dziką Stronę Wisły, które poprowadzi Daniel Chmielewski we wsparciu konsultanta historycznego - Ewy Ziajkowskiej.

Czwarty warsztat (11.11.17) odbędzie się w Dzikiej Stronie Wisły.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o dokonywanie rezerwacji: dsw.rezerwacje@gmail.com. W razie dodatkowych pytań proszę dzwonić pod numer: 536054684.

Spotkanie podróżnicze z Michałem Paterem

W ramach 11. Sputnika przygotowaliśmy gratkę dla wszystkich miłośników autostopu i szalonych podróży. 11 listopada w klubie BARdzo bardzo wystąpi Michał Pater - autor vloga Autostopem na koniec świata.

Michał Sylwester Pater, magister historii Uniwersytetu Wrocławskiego, podróżnik, a od 2014 roku jeden z najbardziej wpływowych blogerów i vlogerów polskiego Internetu. Autor vloga Autostopem na koniec świata, który jest drugim co do wielkości kanałem podróżniczym na polskim YouTube. Podróżując, Michał w autorski sposób ukazuje życie mieszkańców odwiedzanych przez siebie krajów oraz umiejętnie przeplata w swoich publikacjach wątki historyczne związane z odwiedzanymi miejscami. W ciągu niespełna dwóch lat stał się motywatorem i inspiracją dla wielu swoich odbiorców.

Godzina: 19:00

Koncert z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości

W programie koncertu pt. "Dźwięki dawnej i nowej Polski":
- polska muzyka instrumentalna przełomu XVI i XVII w., m.in. M. Gomółka, A. Jarzębski
- "Msza Polska" Jana Maklakiewicza na chór, organy i sopran solo, 1944 r.

Wystąpią:

Zespół Muzyki Dawnej Filatura di Musica
Zespół Wokalny Ars Chori pod kierunkiem Zbigniewa Tupczyńskiego
Monika Dobrzyńska-Krysiak - sopran solo
Krzysztof Łazutka - organy

Koncert poprzedzi Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 18.00 (kościół górny), po czym nastąpi przejście do kościoła dolnego i upamiętnienie walki naszego Narodu o odzyskanie i utrzymanie niepodległości - w kaplicy Pamięci Narodowej zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Gdzie: Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101, Warszawa (kościół dolny)

Godzina: 19:00

Urodziny Znajomi Znajomych - wszystko po 6 zł

Klubokawiarnia obchodzi swoje 6. urodziny. z tej okazji w sobotę wszystko za 6 zł.

Mini rozkład jazdy:
- od 18:00 mini menu wszystko za 6pln
- od 21:00 zagra Prof.inż.Dj Spike (Break Da Funk)

12 listopada - niedziela

Grand Bazar

Już 12 listopada będziecie mieli okazję obejrzeć i zakupić ubrania od ponad 130 projektantów i marek z Polski i zagranicy. Ubrania, dodatki, biżuteria, kosmetyki oraz akcesoria do domu, a wszystko to w zabytkowej przestrzeni Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, w samym centrum Warszawy.

Na odwiedzających będzie czekać moc atrakcji takich jak: strefa relaksu, strefa beauty oraz warsztaty dla dzieci.

Gdzie: Dom Towarowy Braci Jabłkowskich

Godzina: 11:00-19:00

Spacer: Cmentarz Żydowski

W niedzielę również można wybrać się na spacer na Cmentarz Żydowski. Spotkanie przy bramie wejściowej na Cmentarz Żydowski. Mężczyzn prosimy o zabranie nakrycia głowy. Prowadzi: Ryszard Żmijewski.

Godzina: 11:00.

embed
Więcej o: