Aktywista Jan Śpiewak umieścił na Facebooku zdjęcie burzonej elektrowni na Powiślu wraz z komentarzem: Co tu się dzieje? Za prace rozbiórkowe odpowiedzialna jest firma White Star Real Estate, która planuje stworzyć tam kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy.
Prace remontowe wzbudziły silne emocje również w innych mieszkańcach Warszawy. Magda, mieszkankaPowiśla, już 3 listopada za pośrednictwem Facebooka kierowała zapytanie do Stołecznego Konserwatora Zabytków, Michała Krasuckiego, czy remont przebiega tak, jak powinien.
Michał Krasucki w rozmowie z metrowarszawa.pl przekonuje, że wszystko idzie zgodnie z planem, a burzona jest nie zabytkowy element elektrociepłowni, ale jej część nie wpisana do rejestru zabytków. - To ściana północna, dobudowana po wojnie, w 1945 r. Zwykła murarska, wtórna, powojenna dobudowa. Złej jakości i zupełnie bez wartości architektonicznych. I tę część inwestor może wyburzyć - informuje.
Jednocześnie Krasucki zaznacza, że od 1 listopada stołeczny konserwator już nie sprawuje kontroli nad budową. - Nasz konstruktor sprawował nad nią pieczę do 31 października, codziennie. Na mocy decyzji wojewody z lipca tego roku kontrolę będzie teraz sprawował wojewódzki konserwator zabytków. O wszystkich ustaleniach i decyzjach w związku z tą rozbiórką go poinformowaliśmy. Teraz on powinien kontrolować te prace - dodaje.
Czytaj więcej na ten temat: Warszawskie zabytki w rękach PiS. Stołeczny Konserwator traci kompetencje
25 maja wmurowano kamień węgielny pod budowę kompleksu. Ale prace na terenie dawnej fabryki prądu rozpoczęły się już wcześniej. Blisko skrzyżowania Dobrej z Zajęczą, stoi już ukończony żelbetowy szkielet biurowca o siedmiu kondygnacjach. Kilka dni temu rozpoczął się kolejny etap remontu.
White Star Real Estate chce tu stworzyć wielofunkcyjny kompleks otwarty na miasto. Projekt nowych budynków i adaptacji zabytkowych przygotowała pracownia APA Wojciechowski Architekci.
Powstaną tu trzy budynki klasy A o łącznej powierzchni 23 tys. m kw. Od strony ulicy Leszczyńskiej, w miejscu rozebranej niedawno trzeciej kotłowni (nie była w rejestrze zabytków) zaplanowano budynek mieszkalny z 71 apartamentami na wynajem i dwupoziomowym podziemnym garażem. Pierzeję wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego uzupełni butikowy hotel z ok. 150 pokojami.
Oprócz budynków inwestor planuje stworzyć miejsca, gdzie regularnie odbywać się będą koncerty, pokazy artystyczne, animacje oraz wystawy. Jednocześnie będzie się mogło tutaj bawić ok. 1,5 tys. osób. W budynkach znajdzie się też miejsce dla 40 restauracji, barów i kawiarni.
Część gastronomiczna zajmie 5 tys. m kw. Poza tym lokale znajdą się też na dwóch placach przy historycznej zabudowie. Jak pisze portal Propertynews.pl, obiekt nie będzie klimatem przypominał typowego centrum handlowego. Raczej europejskie "high street", gdzie zakupy robi się bez pośpiechu, są one formą rekreacji.
Elektrociepłownia została uruchomiona w 1904 r. Działała również w czasie Powstania Warszawskiego. Wówczas zaopatrywała w prąd szpitale, drukarnie i warsztaty. Zamknięto ją na początku lat 90. XX wieku.