Ratusz zakazał Marszu Niepodległości przez most Świętokrzyski, bo... na inną trasę zezwolił wojewoda

Prezydent Warszawy nie zgodziła się na przejście manifestacji 11 listopada przez most Świętokrzyski. Wszystko przez wojewodę, który zezwolił stowarzyszeniu Marsz Niepodległości na przejście mostem Poniatowskiego.

"Wydałam stowarzyszeniu Marsz Niepodległości zakaz przejścia przez most Świętokrzyski. Na trasę przejścia marszu przez most Poniatowskiego zezwolił jednak wojewoda" - napisała we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz na Facebooku. Jak się okazuje, zezwolenie wojewody sprawiło, że drugie wydarzenie musiało zostać zakazane.

- Pani prezydent jest dosyć zabawna, bo o 12 mieliśmy dziś konferencję prasową, na której informowaliśmy, że przejdziemy mostem Poniatowskiego - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl Damian Kita, rzecznik prasowy stowarzyszenia Marsz Niepodległości. - Chciała tym wpisem zbić kapitał polityczny - dodaje.

MN: Zakaz jest bzdurą

Jak informuje Kita, w tym roku stowarzyszenie zarezerwowało dwie trasy (mostem Świętokrzyskim i Poniatowskiego). - Nie podjęliśmy decyzji do dziś, którą idziemy definitywnie. W poniedziałek uzyskaliśmy decyzję ze strony wojewody. Zaakceptował to, że nasze wydarzenie ma charakter cykliczny - mówi.

Rzecznik Marszu Niepodległości zaznacza, że "nie było jakiegokolwiek kontaktu z ratuszem od trzech tygodni". - Nic konkretnego się nie pojawiło. Zakaz jest bzdurą, jesteśmy po konferencji, gdzie media usłyszały, że nie idziemy mostem Świętokrzyskim - podkreśla Kita.

Marsz Niepodległości zakazany przez... Marsz Niepodległości

Nieco inaczej wygląda jednak sprawa według ratusza. - Było oficjalne zgłoszenie na trasę mostem Świętokrzyskim - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego stołecznego urzędu miasta. Jak dodaje, zakaz nie dotyczy tylko Marszu Niepodległości, ale też pięciu innych zgromadzeń.

Jakie jest jego uzasadnienie? 6 listopada do ratusza wpłynęło zawiadomienie o rejestracji przez wojewodę zgromadzenia cyklicznego... organizowanego również przez Marsz Niepodległości (to trasa przez most Poniatowskiego). Zgromadzenie ma odbywać się każdego 11 listopada do 2020 r.

Jak informuje Kłąb, w przypadku zgromadzeń cyklicznych to wojewoda wydaje decyzje, zaś jeśli chodzi o niecykliczne, rejestruje je miasto. Jeżeli zaś występuje kolizja zgromadzenia niecyklicznego z cyklicznym, to wtedy to drugie musi zostać odwołane (zgodnie z ustawą z grudnia 2016 r.).

I tak się stało w tym wypadku. Czyli ratusz zakazał Marszu Niepodległości z trasą przez most Świętokrzyski, bo wcześniej zgłoszono Marsz Niepodległości z pokrywającą się częściową trasą (przez most Poniatowskiego).

Którędy przejdzie marsz?

Trasa tegorocznej manifestacji tradycyjnie rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, w sobotę o godz. 15. Zgromadzeni następnie udadzą się Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Alternatywna trasa zakładała przejście tam mostem Świętokrzyskim.

W środę o godz. 10 odbędzie się konferencja prasowa miasta na temat zgromadzeń publicznych i imprez masowych oraz zmian w komunikacji i ruchu drogowym 11 listopada.

embed

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o: