Ratusz ostrzega przed smogiem. We wtorek poziom PM10 może przekroczyć normy

Wczoraj miasto wydało ostrzeżenie przed wysokim stężeniem pyłu zawieszonego PM10. Lepiej ograniczyć przebywanie na dworze i korzystać z komunikacji miejskiej zamiast auta. Na razie jednak poziom zanieczyszczeń jest niższy niż przewidywany.

W poniedziałek stołeczny ratusz ostrzegł przed zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie we wtorek. Prognoza wykazała, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć warszawski poziom ostrzegania (80 µg/m3).

Szczególnie dotyczy to miejsc wzdłuż ruchliwych ulic. Ratusz zaleca, by unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz, wietrzenia pomieszczeń i by ograniczyć aktywność fizyczną na dworze. Zalecenia szczególnie kierowane są do kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.

Urząd miasta jednocześnie apeluje, by korzystać z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej albo z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób (carpooling) i by ograniczyć palenie w kominkach.

Aktualną jakość powietrza można sprawdzić TUTAJ.

We wtorek rano poziom PM10 był jednak niższy niż przewidywało miasto. Na stacji pomiarowej przy ul. Marszałkowskiej wynosił przed południem 29,72 µg/m3.

"Na razie jest całkiem dobrze"

"Na razie faktycznie, wbrew ostrzeżeniom ratusza, jest całkiem dobrze. Po południu pewnie znowu będzie gorzej, ale trudno to przewidzieć bez odpowiednich prognoz" - pisze Warszawski Alarm Smogowy.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zwróciło natomiast uwagę, że poprawia się jakość informowania mieszkańców przez miejski system 19115. "Warto docenić fakt, że ostrzeżenia wysyłane są dzień przed, a nie w dniu przekroczeń, jak miało to miejsce jeszcze rok temu, i że ratusz korzysta z nowych poziomów informowania - 80 µg dla pyłów PM10. Czyli takich, o jakie apelowaliśmy w ramach petycji 'Nie mamy płuc z żelaza'" - pisze MJN.

Znalazło się tu jednak także miejsce na uszczypliwość: "Zastanawiamy się tylko nad tym, czy tego typu ostrzeżenia są puszczane także na ekranach w komunikacji miejskiej, czy dalej leci tam PR".

Czy smog jest szkodliwy?

Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić niemal natychmiastowo. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego. Z powodu smogu - wg danych Unii Europejskiej - umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Czym jest smog?

Smog powstaje przy bezwietrznej pogodzie, wskutek m.in. palenia w piecach i dużego ruchu samochodów. Zawiera substancje toksyczne i metale ciężkie. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

embed

Ulubione dania mieszkanek Warszawy? Byliśmy zaskoczeni. Oto, gdzie i jak stołuje się stolica

Więcej o: