Ratusz ostrzega przed smogiem. We wtorek poziom PM10 może przekroczyć normy

Wczoraj miasto wydało ostrzeżenie przed wysokim stężeniem pyłu zawieszonego PM10. Lepiej ograniczyć przebywanie na dworze i korzystać z komunikacji miejskiej zamiast auta. Na razie jednak poziom zanieczyszczeń jest niższy niż przewidywany.

W poniedziałek stołeczny ratusz ostrzegł przed zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie we wtorek. Prognoza wykazała, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć warszawski poziom ostrzegania (80 µg/m3).

Szczególnie dotyczy to miejsc wzdłuż ruchliwych ulic. Ratusz zaleca, by unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz, wietrzenia pomieszczeń i by ograniczyć aktywność fizyczną na dworze. Zalecenia szczególnie kierowane są do kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.

Urząd miasta jednocześnie apeluje, by korzystać z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej albo z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób (carpooling) i by ograniczyć palenie w kominkach.

Aktualną jakość powietrza można sprawdzić TUTAJ.

We wtorek rano poziom PM10 był jednak niższy niż przewidywało miasto. Na stacji pomiarowej przy ul. Marszałkowskiej wynosił przed południem 29,72 µg/m3.

"Na razie jest całkiem dobrze"

"Na razie faktycznie, wbrew ostrzeżeniom ratusza, jest całkiem dobrze. Po południu pewnie znowu będzie gorzej, ale trudno to przewidzieć bez odpowiednich prognoz" - pisze Warszawski Alarm Smogowy.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zwróciło natomiast uwagę, że poprawia się jakość informowania mieszkańców przez miejski system 19115. "Warto docenić fakt, że ostrzeżenia wysyłane są dzień przed, a nie w dniu przekroczeń, jak miało to miejsce jeszcze rok temu, i że ratusz korzysta z nowych poziomów informowania - 80 µg dla pyłów PM10. Czyli takich, o jakie apelowaliśmy w ramach petycji 'Nie mamy płuc z żelaza'" - pisze MJN.

Znalazło się tu jednak także miejsce na uszczypliwość: "Zastanawiamy się tylko nad tym, czy tego typu ostrzeżenia są puszczane także na ekranach w komunikacji miejskiej, czy dalej leci tam PR".

Czy smog jest szkodliwy?

Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić niemal natychmiastowo. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego. Z powodu smogu - wg danych Unii Europejskiej - umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Czym jest smog?

Smog powstaje przy bezwietrznej pogodzie, wskutek m.in. palenia w piecach i dużego ruchu samochodów. Zawiera substancje toksyczne i metale ciężkie. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

embed

Ulubione dania mieszkanek Warszawy? Byliśmy zaskoczeni. Oto, gdzie i jak stołuje się stolica

Więcej o:
Komentarze (39)
Smog w Warszawie. Ratusz alarmuje: Normy zanieczyszczenia powietrza mogą zostać przekroczone
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 12 razy 12

  to mam kupowac bilet miesieczny czy jeszcze sie wstrzymac...
  aha i znowu smog spowodowany jest glownie przez samochody i wystepuje w momencie gdy zaczyna sie sezon grzewczy... dziwny zbieg okolicznosci....

 • dramaturgwasilyj

  Oceniono 24 razy 12

  Łojtam PM10 czy PM2.5, kto tam by patrzył na numerki.

  Starczy że Radziwiłłłłł wyjdzie przed kamerę, ogłosi że smog jest tylko teoretyczny i zresztą to wina palaczy i rowerzystów — gawiedź się uspokoi, przestanie zauważać coporanną żółtą mgiełkę, a chrypkę co trzyma od listopada do kwietnia leczyć będzie ziółkami od siostry Anastazji według receptur z Poczty Polskiej.

 • jml13060

  Oceniono 5 razy 5

  Podajcie adresy budynków w centrum Warszawy, które dotąd nie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Według mojej wiedzy to pojedyncze przypadki, których emisja nie jest powodem przekroczenia norm zapylenia w całym mieście. Jeżeli już to pyły napływają z sąsiednich gmin, gdzie domy nie mają podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej i z kominów zakładów przemysłowych. Rolnicy spalają badyle i liście (wilgotne) i być może śmieci.

  Za stałą można uznać emisję motoryzacyjną, a jedynie gorsza jesienią i zimą wentylacja miasta (plus zabudowane kliny napowietrzające ścisłe centrum) sprawia, że pyły ropopochodne nie są wydmuchiwane z ulic.

  Teraz sprawa normy i poziomów alarmowych. Dziennikarze i "ekolodzy" traktują normy zupełnie swobodnie. Na stronie GIOŚ (a zatem podmiot godny wiary) napisano :
  "W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:
  poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)".

  Czyli to nie jest wynik jednorazowego pomiaru, tylko średnia licznych pomiarów poczynionych w ciągu całej doby.

  Jednorazowe przekroczenie może się zdarzyć np. kiedy w bliskości miejsca poboru próbki powietrza przejedzie samochód z kopcącym silnikiem, dodatkowo wzbijający w powietrze tumany kurzu ulicznego. Nb. widział ktoś polewaczki zmywające pył z ulic i dozorców zamiatających chodniki i podwórka ?

  Dalej na stronie GIOŚ napisano :
  "Poziomy alarmowe zdarzają się w Polsce rzadko. W tym roku poziom alarmowy został przekroczony raz, w Zabrzu – 5 listopada. Wówczas dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło tam 330 µg/m3." Powtarzam za GIOŚ : "RZADKO" !!! Nie ma powodu do histerii.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 13 razy 5

  >We wtorek poziom PM10 może przekroczyć normy

  Czy te normalne, krajowe normy czy też te oszukańczo zawyżone, samowolnie wprowadzone uchwałą Rady Mazowsza?
  Bo teraz są dwie.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 17 razy 5

  No to sie teraz wszyscy dziwią dlaczego skoro smog według ekooszołomów jest z samochodów to zawsze sie pojawia dopiero gdy ludzie grzeją no jak to jest?!

 • wawa1920

  Oceniono 20 razy 4

  Suweren za "pińcet+" kupił wypierdzianego przez germańca szrota i truje pozostałą częśc społeczeństwa.

 • dorsai68

  Oceniono 7 razy 3

  To jak tam kochani redaktorzy z tymi czerwonymi ostrzeżeniami o przekroczeniach?
  Bo odczyty o godz. 12.00 mówią tak
  ul. Marszałkowska 68 - PM10: 42,4 µg/m3
  al. Niepodległości 227/233 - PM10: 42,7 µg/m3

 • bezy2008

  Oceniono 17 razy 3

  Proponowałbym zacząć od wymiany śmierdzieli z taboru ZTM, które zimą będą kopciły całymi nocami, na elektryki, a dopiero potem upychać ludzi do zbiorkomu

 • klamczuchosiedlowy

  Oceniono 1 raz 1

  Tak - mam jechać zbiorkomem zamiast moim elektrycznym autem w ktorym mam pelen zestaw filtrow chroniacych mnie przed pyłem i zanieczyszczeniami - też mi rada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX