Mężczyzna podpalił się pod Pałacem Kultury. "PiS ma moją krew na swoich rękach"

O samopodpaleniu się mężczyzny poinformował nas nasz czytelnik, który pracuje w Pałacu Kultury i Nauki. Straż pożarna i policja potwierdzają: Mężczyzna dokonał samopodpalenia, prawdopodobnie użył łatwopalnej substancji.

Do zdarzenia doszło od ulicy Marszałkowskiej. Na miejscu jest policja i karetka pogotowia. O samopodpaleniu poinformowano straż pożarną około godziny 16:30.

Ugasiły pożar osoby postronne

- Dwa zastępy straży pożarnej pojechały na miejsce zdarzenia. Gdy strażacy dotarli na miejsce, mężczyzna już nie był w ogniu. Prawdopodobnie osoby postronne ugasiły pożar za pomocą gaśnic. Strażacy zakończyli czynności w chwili przekazania mężczyzny ratownikom medycznym - informuje straż pożarna.

Jak dodaje, mężczyzna w chwili przekazania go medykom, był nieprzytomny, ale żył. - Miał zachowane czynności życiowe. Jego stan w tej chwili oceniają lekarze - mówi.

 

Robert Koniuszy z KRP I potwierdza, że policja zajęła się sprawą. - Pogotowie udziela mu pomocy i ustala, co było przyczyną podpalenia. Na razie mężczyzna żyje - mówi.

Jak dodaje straż pożarna, mężczyzna prawdopodobnie użył substancji łatwopalnej.

Manifest polityczny?

Zdarzenie komentowane jest m.in. na Twitterze. Ludzie zastanawiają się, co było przyczyną samopodpalenia. Pada hasło "manifest polityczny"

Jak donosi Stołeczna, obok miejsca, w którym mężczyzna się podpalił, leży megafon, butelka po łatwopalnym płynie i ulotki. Reporter podejrzewa, że samopodpalenie to manifest przeciwko PiS. Na jednej z ulotek miało być napisane: (...) chciałbym, aby prezes PiS i PiS-owska nomenklatura przyjęła do wiadomości, że moja śmierć bezpośrednio ich obciąża, i że mają moją krew na swoich rękach”.

Zostawił list

Warszawski radny, Tomasz Sybilski, napisał na FB, że właśnie wychodził z Pałacu Kultury, gdy doszło do zdarzenia.

"Żył kiedy zabierała go karetka. Ten człowiek protestował w obronie wolności. Zostawił list oraz nagranie z prośbą aby go nie ratować oraz to nagrywać i upowszechniać. Oczywiście akcji ratunkowej nie nagrałem, natomiast publikuję zgodnie z jego wolą część listu, jaki pozostawił" - pisze.

Całą treść listu można przeczytać na profilu Pani Martyny.

Mężczyzna pisze, że wezwanie swoje kieruje do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje. "I nie dajcie się zwieść temu, że co jakiś czas działalność władz uspokaja się i daje pozór normalności. Za kilka dni czy tygodni znów będą kontynuować ofensywę, znowu będą łamać prawo i nigdy nie cofną się i nie oddadzą tego, co już zdobyli" - pisze. 

I dalej:

"Kto jak nie my, obywatele, ma zrobić porządek w tym kraju? Jeśli nie teraz, to kiedy? Każda chwila zwłoki powoduje, że sytuacja w kraju staje się coraz trudniejsza i jeszcze trudniej będzie wszystko naprawić".

Ludzie z gaśnicami

Udało nam się skontaktować z Pauliną Piechną-Więckiewicz, która również była świadkiem podpalenia. - Wyszliśmy z pałacu, jak płonął ogień, żeby zobaczyć co się dzieje, ewentualnie pomóc. Ludzie stali z gaśnicami i próbowali ugasić pożar. Wokół leżały wszędzie kartki z listem nagranie z prośbą, aby go nie ratować oraz to nagrywać i upowszechniać. Jakaś kobieta pobiegła do ochrony pałacu - opowiada przejęta.

Ludzie na Facebooku zaczynają się skrzykiwać. Chcą się spotkać pod Pałacem Kultury, aby odczytać list, który napisał mężczyzna.

AKTUALIZACJA: Pod Pałacem Kultury zebrało się kilkanaście, kilkadziesiąt osób ze świeczkami. Odczytywano list, który napisał mężczyzny, który dokonał podpalenia.

Zebrali się pod Pałacem KulturyZebrali się pod Pałacem Kultury fot. Igor Wołek

Jeśli byliście świadkami podpalenia lub posiadacie zdjęcia, przesyłajcie na nasz adres: metrowarszawa@agora.pl lub na Facebooku w wiadomości prywatnej.

embed

Brutalna zbrodnia w Falenicy. Rodzice nie żyją, ich syn ma usłyszeć zarzut podwójnego zabójstwa

Więcej o: