Wydarzenia w Warszawie - weekend. Pobudź się najlepszą kawą i idź na dobrą domówkę

W ten kolejny jesienny weekend otrzymacie zastrzyk energii. Sami wybierzcie, czy będzie to podczas targów kawy czy podczas jednego ze spacerów.

Wystawa: Krew. Łączy i dzieli

W piątek o godzinie 10:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rusza wystawa "Krew. Łączy i dzieli". Towarzyszyć jej będą wykłady, warsztaty, spektakle, pokazy filmów i oprowadzania kuratorskie.

Inspiracją do jej zorganizowania była ekspozycja w Jewish Museum London, która w sposób przekrojowy prezentowała zagadnienie krwi w kontekście kultury żydowskiej. W polskiej edycji wystawy rozwiniemy pomysły londyńskie, poszerzając je o nowe wątki i obiekty. W narrację wystawy wplecione zostaną dzieła sztuki współczesnej m.in. po raz pierwszy w Polsce zobaczymy pracę Anisha Kapoora, uznanego obecnie za jednego z najwybitniejszych artystów światowej sławy.

Wystawa Krew: łączy i dzieliWystawa Krew: łączy i dzieli materiały prasowe

Oryginalna wystawa "Krew: Łączy i dzieli" została przygotowana przez Jewish Museum London we współpracy z Pears Institute for the Study of Antisemitism, Birkbeck, University of London. Kuratorką oryginalnej wystawy w Jewish Museum London była Joanne Rosenthal; oryginalna koncepcja wystawy autorstwa Abigail Morris, dyrektor Jewish Museum London.

Limited Edition na 15. Warszawskich Targach Sztuki

Od 13 października Limited Edition zaprasza na 15. Warszawskie Targi Sztuki, gdzie przy stanowisku numer 31 będzie można spotkać znakomitych twórców Galerii Limited Edition. W sobotę (14.10) o godzinie 13, w związku z zakończeniem wystawy "Czysta forma", zagości tam jej bohaterka - wybitna, polsko-francuska rzeźbiarka, Beata Czapska.

Natomiast o godzinie 12 w niedzielę (15.10), przy okazji otwarcia wirtualnego pokazu pt. "Dualizm w malarstwie", przy stoisku 31 odbędzie się spotkanie z Paulem Bikiem. Na dobre zakończenie targów, w niedzielę (15.10) od godziny 14, warto starać się o podpis słynnego polskiego ilustratora, Józefa Wilkonia, umieszczony na jego autorskiej książce.

Kameralny Teatr Dramatyczny z Wołogdy

Kameralny Teatr Dramatyczny z Wołogdy zaprezentuje w Warszawie dwa spektakle "Powiatowa Lady Makbet" na podstawie opowiadania N. Leskowa (13 października o godz. 18) i "Dama pikowa" na podstawie opowiadania A. Puszkina (14 października o godz. 18). 

Kameralny Teatr Dramatyczny z Wołogdy został założony w 1999 roku przez trzech teatralnych specjalistów (Yakova Rubina, Irenę Dzhapakovą, Wsiewołoda Chubenko). Opuszczając teatr państwowy postanowili stworzyć nowy, niezależny organizm teatralny.

W chwili obecnej Kameralny Teatr Dramatyczny nie tylko jest popularny u siebie w Wołogdzie, artyści wyjeżdżają także w tournee, uczestniczą w festiwalach teatralnych, przygotowują nowe premiery.

Spektakle w piątek i w sobotę o 18

Miejsce: Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie

Domówka w Klubie Komediowym

Z okazji 13. w piątek w Klubie Komediowym przy pl. Zbawiciela odbędzie się domówka.

- Jak wiecie 13 w piątek to dzień, kiedy wszystko może się wydarzyć. Właśnie dlatego z zakamarków najczarniejszych wspomnień z dzieciństwa Pana Sufina wydobyliśmy GLASS Hunters ostatni boysband na ziemi! - piszą organizatorzy.

Start: 22:30, wstęp wolny

Sobota 14 października

Pokaz kitsuke

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie trwa japoński październik. W sobotę odbędą się tam warsztaty zakładania kimona.

Pokaz kitsukePokaz kitsuke materiały prasowe

A to nie lada sztuka. Uczestniczki zajęć prowadzonych przez artystkę i instruktorkę tańca Nihon Byuo Hanę Umedę poznają tajniki kitsuke, będą miały okazję przekonać się, jak ubiór wpływa na sylwetkę i odwrotnie. Dowiedzą się także, czy kimona są w jednym rozmiarze, jak dobrać kolory do pory roku i co zrobić, żeby nie wyglądać jak zombi...

Start: o 14:00

15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet zwykły

Found footage: ożywianie archiwów

cykl projekcji niepokazywanych dotąd w Polsce, docenionych zagranicznych filmów found footage i odpowiadających im polskich filmów ożywiających archiwa. W programie dyskusje z polskimi reżyserami, artystami i krytykami sztuki oraz warsztaty montażowe, których uczestnicy stworzą własne filmy found footage.

Found footageFound footage materiały prasowe

Daty: weekendy 14-15 października i 21-22 października o 14:00 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Warszawska Olimpiada Seniorów 2017

W niedzielę, 15 października, na terenie miejskiego stadionu przy ul. Konwiktorskiej 6, stołeczni seniorzy podejmą sportowe wyzwania podczas pierwszej edycji Warszawskiej Olimpiady Seniorów. Zawodnicy będą rywalizować w wybranych dyscyplinach olimpijskich i konkurencjach rekreacyjnych.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 15 października, na terenie sportowego ośrodka „Polonia” przy ul. Konwiktorskiej 6, w godz. 11.00-15.00.

Spacer po Dzikim Zachodzie

Legendarny warszawski „Dziki Zachód” to tajemnicze zakamarki, meliny i przestępcze dziuple, zbyt niebezpieczne, by odważył się do nich zajrzeć milicjant. Czerwony, ceglany krajobraz. Setki zrujnowanych, naprędce odbudowanych budynków, obok wysokie na piętro hałdy gruzu.

Powietrze tutaj przesycone było specyficzną kompozycją zapachową węglowego miału, zalatującej stęchlizny i wonią spożywanego alkoholu. Obrazu tej dzielnicy dopełniały resztki prywatnych interesów, niezliczone warsztaty i liczne gołębniki. Rejon ten przez długi czas uchodził za jedną z najniebezpieczniejszych części miasta. Atmosferę dzielnicy znakomicie oddał Leopold Tyrmand w "Złym". Odwiedzimy podczas spaceru miejsca, które znalazły się w kultowej powieści. Odnajdziemy klimat tamtej Woli, gdzie szemrane interesy rozgrywały się wśród wypalonych i zrujnowanych kamienic.

Data: 14.10 (sobota) godz.: 15.00
Start: ul. Prosta róg Miedzianej (między budynkami Pańska 96 i Pańska 98)

Warszawski Festiwal Kawy

Po raz drugi zawita w progi Domu Towarowego Braci Jabłkowskich już w najbliższą sobotę. W tym roku Warszawski Festiwal Kawy zaprosił do współpracy markę Colours of Coffee, która będzie odpowiedzialna za prezentacje sceniczne oraz... LATTE ART SMACKDOWN – zawody baristyczne na międzynarodowym poziomie.

Wydarzenia w WarszawieWydarzenia w Warszawie materiały prasowe

Oto pełen program atrakcji, jakie czekają podczas wydarzenia:

12:00 - Metody parzenia kawy w domu - STOR
13:00 - Coffee across Europe: looking at Competition and Education trends. - Mad Espresso
Team/Jane Lash Brewing [wykład w języku angielskim]
14:00 - Slowpresso – historia polskiego pomysłu na mocną kawę z przelewu
15:00 - Wykład o kawach specialty i małych palarniach - STOR
16:00 - Prezentacja o kawie rwandyjskiej, jej historii i sposobie przygotowania itp.,
połączone z degustacją - Salvatti

Warszawski Festiwal Kawy; 14 października 2017, godz. 10-20; Dom Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25.

21. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2017

W sobotę, 14 października rozpocznie się 21. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2017. Na widzów tegorocznej edycji czeka ponad 100 wydarzeń artystycznych, w tym najlepsze spektakle z Polski i zagranicy. Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Festiwal potrwa aż do środy, 25 października. Tradycyjnie, tak jak ma to miejsce od kilku lat, Centrum festiwalowych wydarzeń będzie Teatr Powszechny. Pokazy festiwalowe odbędą się także w: Teatrze Lalek Guliwer, Teatrze Rampa na Targówku, Teatrze Lalka.

Program na stronie.

III Dzień Różnorodności

W najbliższy weekend odbędzie się III Dzień Różnorodności. Będzie to wyjątkowy czas, podczas którego uczestnicy przyjrzą się różnym wymiarom różnorodności. Zapraszamy na warsztaty, prelekcje, koncerty i prezentacje. Na wszystkie zajęcia wstęp wolny.

III Dzień Róźnorodności odbędzie się w Centrum Wielokulturowym w Warszawie (ul. Jagiellońska 54). Wydarzenie jest współfinansowane ze środków m.st. Warszawy i będzie skupione tematycznie wokół różnorodności kulturowej i społecznej, problematyki uchodźstwa, niepełnosprawności, różnorodności pokoleniowej i płciowej. Punkty programu zwrócą uwagę uczestników na inność, która choć niezmiennie nas otacza, pozostawia wrażenie obcości. Uświadomią dlaczego różnorodność jest wartością.

Program na Facebooku

Warsaw Dance Days

VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Warsaw Dance Days dedykowana jest młodym choreografom: uczniom, studentom i absolwentom szkół baletowych oraz uczelni związanych z tańcem i choreografią.

Festiwal jest częścią obchodów 90-lecia działalności Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca UMFC.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Pablopavo i Ludziki w Wawerskim Centrum Kultury

Już 14 października w Wawerski Centrum Kultury wystąpi zespół Pablopavo i Ludziki! Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej album "Ladinola"

Ladinola to godzina muzyki umiarkowanie młodzieżowej. Tytuł jest trochę zwodniczy, choć sporo piosenek nawiązuje do muzyki latynoskiej, ale takiej już oprowadzonej po Warszawie. Nieco się zmęczyła, a smog ją upudrował po naszemu. Na płycie zmieściło się 15 utworów, które skomponował zespół Ludziki, a słowa do nich napisał Pablopavo (i trochę Earl Jacob). Gościnnie na Ladinoli pojawili się: Ola Bilińska, Grzegorz Rytka i Lena Romul. To popowa płyta, zamieściliśmy na niej wiele melodii, które przy odrobinie dobrej woli można uznać za ładne. Gdyby wokalista umiał śpiewać, bylibyśmy od teraz popularni jak Eleni.

Wejściówki 10 zł

Wawerskie Centrum Kultury

ul. Żegańska 1a

Niedziela 15 października

Filip Springer oprowadza po "Hansenach"

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie Filipa Springera po wystawie "Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta".

Niedzielne oprowadzania po wystawie "Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta" prowadzą gościnnie osoby, które w swojej działalności odnosiły się lub odnoszą do twórczości Hansenów.

Oprowadzanie gościnne w tym tygodniu poprowadzi Filip Springer.

Bilety: bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji na godzinę przed oprowadzaniem.

Spotkanie o 14:00 w Muzeum nad Wisłą.

Konkurs

Przypominamy również, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i "Gazeta Wyborcza" zapraszają do udziału w konkursie "Podróże kropelki wody". Wystarczy ułożyć i wysłać krótki wiersz poświęcony warszawskiej kranówce. Autorzy najlepszych dzieł zostaną zaproszeni na wycieczkę do stacji uzdatniania wody połączoną z zajęciami dla dzieci. Propozycje można wysyłać do 22 października.

Więcej informacji na stronie.

embed
Więcej o: