31 mln zł za działkę przy Pałacu Kultury. Zarzuty dla "najbogatszej urzędniczki w Polsce"

31 mln zł - tyle mieli oferować podejrzani za naruszenie prawa przy reprywatyzacji działek przy pl. Defilad 1 (dawna Chmielna 70) i ul. Karowej 14/15. Prokuratura postawiła zarzuty pięciu osobom, w tym b. wicedyrektorowi BGN.

Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła zarzuty osobom zamieszanym w dziką reprywatyzację, m.in. działki pod dawnym adresem Chmielna 70, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. Informację podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zarzuty korupcyjne przedstawiono byłemu zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R., jego matce adwokat Alinie D., byłej urzędniczce ministerstwa sprawiedliwości Marzenie K., biznesmenowi skupującemu roszczenia do warszawskich nieruchomości Januszowi P. (współpracował z warszawskim adwokatem podejrzanym Robertem N. - bratem Marzeny K.) oraz znanemu warszawskiemu adwokatowi i byłemu dziekanowi Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorzowi M.

Łapówki za wydanie decyzji

Zarzuty związane są z przyjęciem oraz wręczeniem korzyści majątkowej znacznej wartości - nie mniej niż 31 mln 410 tys. zł oraz obietnicę korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 2 mln 500 tys. zł. Korzyści te zostały i miały zostać wręczone w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Naruszenie polegało na wydaniu dwóch decyzji administracyjnych dotyczących ustanowienia na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70) oraz przy ul. Karowej 14/15, pomimo braku podstaw prawnych podjęcia takich decyzji.

"Najbogatsza urzędniczka w Polsce"

Niektórzy z podejrzanych zostali doprowadzeni do prokuratury z aresztów śledczych, w których przebywają od kilku miesięcy. Marzena K., Grzegorz M. i Janusz P. zostali zatrzymani przez CBA w poniedziałek.

Marzena K. nazywana jest najbogatszą urzędniczką w Polsce, po tym jak w zeszłym roku otrzymała 38,6 mln zł w ramach odszkodowań w sprawie sześciu stołecznych nieruchomości.

Prokurator zmienił też zarzuty Jakubowi R. i jego matce. Dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie nie mniejszej niż 13 mln 207 tys. 521 zł. Podejrzani dopuścili się oszustwa w związku z uzyskaniem prawa własności i użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30 oraz w Warszawie przy ul. Morszyńskiej 27.

Jakub R. i Alina D. są także podejrzani o podrobienie dokumentów.

Będzie areszt?

W toku postępowania ustalono, że wartość użytkowania wieczystego nieruchomości położonych przy ul. Karowej 14/15, placu Defilad 1 i w Kościelisku, objętych bezprawnymi decyzjami wydanymi przez Jakuba R., wynosi 62 mln 520 tys. zł.

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokuratorzy skierowali do wrocławskiego sądu wnioski o ich tymczasowe aresztowanie. Dziś sąd je rozpatruje.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o: