Trzecia linia metra, walka ze smogiem, nowy szpital i więcej... szaletów. Tego chce Nowoczesna dla stolicy

Spalarnia śmieci, jedna strefa biletowa dla całej metropolii i balon smogowy, zmieniający kolor w zależności od poziomu zanieczyszczenia - to pomysły Nowoczesnej, przedstawione w programie na wybory samorządowe.

"Warszawa z rozmachem" - tak Nowoczesna nazwała swój program wyborczy dla stolicy, który w poniedziałek zaprezentowała mieszkańcom. Co proponuje partia Ryszarda Petru? M.in. trzecią linię metra, budowę spalarni śmieci a także... zwiększenie liczby miejskich szaletów.

Komunikacja miejska zajmuje poczesne miejsce w programie ugrupowania. Nowoczesna chce np. likwidacji obowiązujących obecnie dwóch stref biletowych i wprowadzenie jednego biletu dla wszystkich gmin tworzących obszar stołecznej metropolii.

Trzecia linia metra?

Politycy proponują również tworzenie kolejnych bus-pasów (także funkcjonujących jedynie w godzinach szczytu) i woonerfów (połączenie deptaka i ulicy).

O przebiegu nowej linii metra mieliby zadecydować warszawiacy w konsultacjach społecznych. W ten sam sposób Nowoczesna chce, by zapadały decyzje w kwestii nowych mostów.

Walka ze smogiem

Nowoczesna chce też walczyć ze smogiem. M.in. przez budowę nowoczesnej spalarni/sortowni oraz udostępnieniu mieszkańcom pełnej informacji o zanieczyszczeniu powietrza. W centrum miasta miałby się też znaleźć tzw. balon smogowy, który - widoczny z daleka - zmieniałby kolor w zależności od poziomu zanieczyszczeń.

Partia chce też zbudować nowy szpital wielospecjalistyczny w prawobrzeżnej Warszawie.

"Wzbić się ponad pozamerytoryczny i destrukcyjny spór PiS i PO"

Kandydatem na prezydenta stolicy jest Paweł Rabiej. - Liczę, że w realizację zawartych w naszym programie postulatów zaangażują się wszystkie środowiska, którym na sercu leży dobro naszego miasta - mówił w poniedziałek.

Jak dodał, jego celem jest "zbudowanie szerokiego frontu sił demokratycznych w Warszawie, które chcą wzbić się ponad pozamerytoryczny i destrukcyjny dla życia publicznego spór PiS i PO".

Cały program można przeczytać TUTAJ.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o: